Hravý SVĚT KOSTIČEK® pro malé i velké

NOVÉ MĚSTO N. M. – Novoměstský zámek zve na výstavu Hravý SVĚT KOSTIČEK® pro malé i velké, kterou budete moci navštívit až do 18. září 2021.

V prostorech Galerie Pod Žebrovkou na zámku v Novém Městě nad Metují se představuje největší soukromá sbírka artiklů napříč výrobním portfoliem někdejšího výrobce Kovozávody Semily, datovaná z let 1955 – 1993.

Část galerie se na několik týdnů proměnila také v hernu, kde si děti mohou pohrát a vyzkoušet kostičky SEVA, Seko, Mosaic Maxi a Disco.

Výstava za samostatné vstupné bude přístupná v rámci otevírací doby zámku.

„Návštěvníci zámku se mohou těšit na expozičně – herní výstavu na retro vlně Hravý SVĚT KOSTIČEK® pro malé i velké s téměř zapomenutým fenoménem. Sbírka zahrnuje stavebnice a skládačky plastové mozaiky – Mosaic Color, Mosaic Maxi, společenské a didaktické hry – například Ukaž, co víš či Znáš odpověď, magnetické mozaiky – Klobouk dolů, mozaika Brouček, Počty a hry s magnety, Fema a další.

Ale také hračky do vody – Akvaball, stříkací pistolky, delfín Filip a podobně. Mezi další výrobní speciality neodmyslitelně patří i Upomínkové televizorky s fotogalerií pohádek a známých míst nejen v ČR, ale i Evropě, magická tabulka Grafo, Magic ball – pomůcka pro zdravé dýchání, nebo zástupci výrobního portfolia Monti system, nebo Monti metal,“ uvedla Anna Knappová ze správy zámku.

Představí se i hračky, modely a domácí potřeby

K vidění jsou také natahovací hračky, střílecí pistolky a katapulty, dětské počítací váhy se závažím, plastikový model letadla v TOP stavu a jiné. KZ Semily vyráběl také ruční domácí a kuchyňské potřeby, mezi něž se řadí například ruční šicí stroj, ruční mlýnky na kávu, kráječ ovoce, zeleniny a ořechů, zdobičky na dorty a vykrajovátka, lis na česnek nebo otvírák na konzervy. Nemohou chybět ani malé mobilní váhy do 250 g, nástěnné kuchyňské váhy, stojaté váhy s mísou nebo kojenecké váhy, osobní váhy, nebo staré kovové váhy a mincíře. Většina sbírkových artiklů se dochovala v původních zachovalých obalech, ale také v TOP stavu.

„Soukromá sbírka Petra Šimra byla 14. července 2019 na výstavě v Litomyšli oficiálně uznána jako největší sbírka v ČR a zapsána do databáze rekordů a kuriozit u agentury Dobrý den Pelhřimov, tehdy s 80 artikly. Tento rekord byl ještě v srpnu 2019 překonán a nyní se pyšní více než 150 různými artikly, reprezentující značku výrobce KZ Semily. Podle neoficiální databáze výrobků tohoto výrobce již ve sbírce chybí pouze plechové panty k víkům na rakve, dvě hračky na klíček, navlékač jehel, přívěsný vozík za motocykl Jawa a velké plechové boxy na kolečkách,“ dodala Anna Knappová.

Součástí výstavy je i dětská herna s kostičkami SEVA, Seko, Mosaic Maxi a Disco. Také bude zařazena desková společenská hra Ukaž, co víš. Všechny tyto čtyři typy stavebnic i desková společenská hra se vyrábějí dodnes společností Seva spojuje, která spadá pod českého výrobce Beneš a Lát, a.s.

Čtenářská diskuze