Hradec vrátil Pardubicím prohru z prvního derby

pce-hkr

HRADEC KRÁLOVÉ – Před reprezentační pauzou odehráli hokejisté Mountfieldu tři zápasy a posbírali v nich osm bodů! V úterní předehrávce skolili vedoucí Třinec a přerušili mu tak desetizápasovou šňůru výher. V pátek dorazila do Hradce Mladá Boleslav a také díky gólu exhradeckého Tomáše Noska si odvezla bod za remízu. V neděli se v Pardubicích odehrálo druhé derby sezony. V tom prvním překvapivě Pardubice braly výhru za tři body. Hradec odvetu zvládl a z Pardubic si odvezl vítězství 4:1.

Předehrávka 31. kola

Mountfield má za sebou další těžké, ale krásné utkání. Po souboji s Vítkovicemi si připsal skalp druhého protivníka ze Slezska, Oceláře přehrál 4:2. První třetina byla divoká, Třinec vedl, Lvi otočili, ale svěřenci Václava Varadi stihli ještě do přestávky srovnat. Ve druhém dějství byli Lvi o poznání lepším celkem, ale žádná branka nepadla. Do třetí části vstoupil lépe Třinec, jenže pak vstřelili Východočeši dva góly během 34 vteřin a o zápase bylo rozhodnuto! Hradec se tak znovu vyhoupl na druhé místo extraligy.

Trenér Tomáš Martinec musel po utkání s Vítkovicemi změnit složení svých útočných řad. Na už tak početnou marodku forvardů přibyl Matej Paulovič, naopak návrat z ní zaznamenali Patrik Miškář, který se objevil na křídle třetí formace a Tomáš Vincour, jenž nastoupil v druhé lajně. Místo nezbylo pro Jaroslava Dvořáka.

Mountfield HK – HC Oceláři Třinec 4:2 (2:2, 0:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 4. Dragoun (Zámorský, Rosandi4), 10. Vincour (R. Pavlík, Dragoun), 52. Dragoun (Chalupa, F. Pavlík), 52. Graňák (Bičevskis) – 1. Galvinš (Polanský, Adamský), 13. Hrňa.

Rozhodčí: Hejduk, Hribik – Kis, Hanzlík | vyloučení: 5:6, navíc Kukumberg – Roth 10 min. OT. | bez využití | v oslabení: 0:1 | diváci: 4207.

Mountfield HK: Maxwell – Zámorský, Linhart, Piché, Graňák, F. Pavlík, Rosandič, Cibulskis – Smoleňák, Koukal, Chalupa – Vincour, Dragoun, R. Pavlík – Rákos, Bičevskis, Miškář – Vopelka, Kukumberg, Bezúch.

HC Oceláři Třinec: Hrubec – Adámek, Gernát, Musil, Galvinš, Roth, Doudera, Matyáš – Růžička, Marcinko, Hrňa – Svačina, Polanský, Adamský – Dravecký, Werek, Bukarts – O. Kovařčík, Chmielewski, Christov.

Duel Hradce s Třincem začal šťastným gólem Ocelářů v čase 00:59. Guntis Galvinš vystřelil z levého kruhu, kotouč trefil do rány padajícího Dragouna, od kterého se odrazil do vzduchu, přeplachtil Maxwella a skončil v síti Mountfieldu. Ten ale s odvetou neotálel, do tří minut srovnal. Zámorský si ve vlastním pásmu všiml najíždějícího Michala Dragouna a poslal mu dalekonosnou milimetrovou přihrávku na útočnou modrou. Hradecký forvard se tak dostal do úniku, Hrubce prostřelil mezi betony a srovnal – 1:1.

Od tohoto okamžiku měli Lvi na hrací ploše převahu. Rákos pronikl za beky Slezanů, ale jeho bekhendový pokus zlikvidoval Hrubec ramenem. Hradec přesto již před polovinou první třetiny zápas otočil. Dragoun předal v útočném pásmu puk Radovanu Pavlíkovi, ten se ke kleci soupeře otočil v předbrankovém prostoru zády, krátkou přihrávkou vrátil touš do druhé vlny najíždějícímu Tomáši Vincourovi, který zamířil přesně ke vzdálenější tyči – 2:1.

Za tři minuty však bylo znovu vyrovnáno, Oceláři zaznamenali druhý šťastný gól. Vincour při rozehrávce špatně zpracoval puk, který zůstal ležet před Erikem Hrňou, jenž jej z bezprostřední blízkosti propašoval skrz Maxwella do sítě – 2:2. Zajímavý duel pokračoval tvrdými střety na obou stranách. Hrňa si následně mohl připsat druhou branku v rychlém sledu, když z vrcholu pravého kruhu pálil již do poloprázdné brány. Gólman Lvů strčil do dráhy letu puku brusli a s přízní Fortuny uhájil vyrovnané skóre, které platilo i po první siréně.

Start druhé dvacetiminutovky nabídl další zajímavé situace, především na straně Východočechů. Smoleňák se ihned po buly otočil na levém kruhu a směřoval kotouč na klec soupeře. Hrubec ale předvedl parádní zákrok betonem a touš vykopl do rohu. Hradci pak extrémně vyšlo střídání, během něhož pálili na bránu soupeře postupně Smoleňák, Chalupa i Koukal. Gólman Ocelářů však své mužstvo podržel několika dobrými zákroky a zachoval vyrovnaný stav.

Hrubec byl nejlepším mužem Třince druhého dějství. O několik chvil později zlikvidoval také samostatný nájezd Zámorského, který se ho snažil překonat bekhendovým blafákem, ale narazil na lapačku gólmana Slezanů. Třinečtí se ve třicáté minutě na chvíli vzpamatovali, předvedli pěknou kombinaci, na jejímž konci pálil z vrcholu levého kruhu Chmielewski, ale Maxwell se proti jeho pokusu stihl přesunout včas.

Aktivní Zámorský následně překvapivě vystřelil od modré čáry, když dříve signalizoval nahrávku parťákovi v obraně. Touš prošel za záda Hrubce, gólman Ocelářů jej však svým zásahem zpomalil a obránce Galvinš zabránil tomu, aby projel do sítě. V závěru dějství se hnali Oceláři do situace dva na jednoho, ale Hrňa mířil nepřesně. Na druhé straně se v obdobné pozici ocitli Lvi, Vincour přihrál křižně Zámorskému, který ale v obrovské rychlosti nedokázal dobře zamířit, a tak byl i po čtyřiceti minutách stav nerozhodný.

V úvodu třetího dějství byli aktivnější Oceláři. Růžička si sjel z pravé strany na osu hřiště a z bezprostřední blízkosti zakončoval bekhendem, leč nepřesně. Na druhé straně nabízel přihrávku do zajímavého prostoru Miškář, ale Rákos nebyl na adrese doručení včas. Následně se v obrovské šanci sám před Maxwellem zjevil Bukarts, který udělal gólmanovi Lvů parádní kličku a svým zakončením orazítkoval břevno svatyně Východočechů.

Třinečtí přebrali otěže zápasu a tlačili se před Maxwella, Růžička dostal puk na svou oblíbenou pozici na levém kruhu a prudkou ranou rozvlnil boční síť svatyně Mountfieldu. Náhle ale udeřilo na druhé straně, a to dvakrát v rychlém sledu za sebou. Nejprve předvedli parádní výpad skvěle přihrávající Chalupa a naprosto přesně zakončující Michal Dragoun, který vymetl bližší horní růžek. O 34 sekund později dostal Dominik Graňák kotouč na osu hřiště k modré čáře a po jeho střele vedl Mountfield již 4:2!

Oceláři zbraně nesložili, za chvíli to zkoušel Chmielewski, ale proti jeho ráně z levé strany zasáhl Maxwell lapačkou. Slezané bojovali až do konce, dvě minuty před třetí sirénou se rozhodli odvolat brankáře Hrubce a zkusili hru se šesti bruslaři v poli. Krom několika závarů před bránou Lvů však nedocílili ničeho. Hradec porazil Třinec 4:2 a vrátil se na druhou příčku extraligové tabulky. Oceláři poznali naopak poprvé po deseti zápasech hořkost porážky.

25. kolo

Byla to spíše hokejová bitva než pohledná akce za akcí. Od začátku zápasu se hra hodně kouskovala a na gól se čekalo až do poloviny utkání. Pak se v první hradecké přesilovce prosadil Radek Smoleňák a vypadalo to nadějně, jenže necelých osm minut před koncem srovnal Tomáš Knotek. Muselo se tak do prodloužení, které hrála Boleslav vůbec poprvé v sezóně. Možná i proto zapomněla na Petra Zámorského, který přesnou ranou přisoudil druhý bod Lvům.

Domácí tým byl opět trošku přeskládán. Mimo sestavu zůstali Sébastien Piché a Roman Kukumberg, místo nich dostali šanci Richard Nedomlel a taky Lukáš Nedvídek, který se představil v dresu Mountfieldu HK po více než roce a půl.

Mountfield HK – BK Mladá Boleslav 2:1 po prodl. (0:0, 1:0, 0:1 – 1:0)

Branky a nahrávky: 32. Smoleňák (Vincour, F. Pavlík), 62. Zámorský (Smoleňák) – 53. T. Knotek (Pabiška, Pláněk).

Rozhodčí: Hradil, Kika – Gebauer, Lederer | vyloučení: 4:2 | využití: 1:0 | diváci: 4338.

Mountfield HK: Maxwell – Zámorský, Linhart, Cibulskis, Graňák, F. Pavlík, Rosandič, Nedomlel – Smoleňák, Koukal, M. Chalupa – Vincour, Dragoun, R. Pavlík – Miškář, Bičevskis, Rákos – Vopelka, Nedvídek, Bezúch.

BK Mladá Boleslav: Kantor – Pláněk, Kotvan, Dlapa, Hanzlík, Němeček, Bernad, Eminger – Skalický, Žejdl, Vondrka – Šťastný, P. Musil, Orsava – Pabiška, T. Knotek, Pacovský – P. Kousal, Najman, Flynn.

Publikum bylo po posledním výkonu proti prvnímu Třinci hodně namlsané a očekávalo, že se podobný hokej bude hrát i s Bruslaři. Od úvodních minut však bylo jasné, že tempo bude o něco nižší a víc se bude sázet na defenzivu. Přesto ve třetí minutě mohl Hradec udeřit. Matěj Chalupa skvěle vylákal Pavla Kantora z brány a snažil se ji obkroužit. Kotouč mu však sjel z čepele a po obrovském závaru se puku nakonec zmocnili hosté.

Moderátor i publikum velmi vřele přivítali Martina Pláňka, který v Hradci strávil předchozí čtyři sezóny. Ten se jim odvděčil tvrdou bombou, kterou Maxwell zlikvidoval betonem a poradil si i s dorážkou. Východočeši přečkali oslabení a od té doby byli lepší, ale Radek Smoleňák ani Tomáš Vincour své pološance nevyřešili ideálně.

Mladá Boleslav sázela na dlouhé přihrávky, s těmi si ale Lvi víceméně zvládali poradit. O další tvrdou ránu se postaral znovu Martin Pláněk, jenže vyprášil jenom výstroj hradeckého brankáře, který v kádru Středočechů také působil. V poslední minutě vysunul zpoza brány Matěj Dragoun Tomáše Vincoura, který ale z blízkosti trefil jenom betony Kantora, jenž zas pro změnu chytal dříve v Hradci. To bylo z první části všechno, takže diváci gól neviděli.

Začátek druhé části byl opět rozkouskován velkou spoustou přerušení. Musela se dokonce vyměnit i klávesnice u časoměřičů, která dělala problémy. Po hokejové stránce byl nejsvětlejší moment první pětiminutovky v čase 23:40, kdy se zjevil mezi kruhy úplně volný Michal Dragoun, ale nenavázal na utkání v Třinci a branku přestřelil.

Dlouho hrál prakticky jen Mountfield HK. Radovan Pavlík měl nejprve zablokovanou hokejku, takže jeho střele chyběla razance. Ve 30. minutě si krásný zákrok lapačkou připsal Pavel Kantor, který skvěle vychytal Lukáše Vopelku. Hradec si musel více než půlku zápasu počkat na první přesilovku, tu ale využil už po 33 sekundách. Radek Smoleňák si našel vyražený puk od Kantorova betonu a nekompromisně jej zametl do sítě – 1:0.

Domácí stále tlačili a na 2:0 mohl zvýšit Radovan Pavlík. Ten těsně před brankářem tečoval letící puk, ale o kousek minul pravou tyč boleslavské brány. Ve 40. minutě hledal Petr Koukal dobrým pasem Tomáše Linharta, který však puk netrefil. Následný brejk Mladé Boleslavi uhasil pouze za cenu faulu střelec první branky Radek Smoleňák. Do třetí třetiny tak šli Bruslaři v přesilovce.

Přesilovka se sice zeleno-černým vůbec nevyvedla, jenže ihned po jejím skončení sekl na buly Lukáš Vopelka soupeře a Mountfield šel do čtyř znovu. Pak se navíc provinil Filip Pavlík a rázem z toho bylo 48 vteřin v oslabení třech proti pěti. Domácí to ale sehráli perfektně a stále drželi čisté konto. Východočeši se pak snažili svůj náskok zvýšit, ale Pavel Kantor chytal velmi dobře. Poradil si s akcí Mislava Rosandiče i se střelou Tomáše Vincoura.

Hradečtí dostali k dispozici druhou početní výhodu, ale vůbec si s ní neporadili. Nevypracovali si prakticky žádnou šanci a to posadilo Boleslav na koně. Domácí několik minut pouze odpalovali puky do středního pásma a zatáhli se do defenzivy, což se jim vymstilo. Bývalý Hradečák Tomáš Knotek totiž trefil křižnou střelou přesný růžek a srovnal na 1:1.

Od té doby to byla křeč a Mountfieldu HK se vůbec nedařilo ohrožovat mladoboleslavskou bránu. Naopak měl velké štěstí, že Lukáš Žejdl nezpracoval puk na pravém kruhu, protože jinak z toho koukala hodně nebezpečná příležitost. Do konce řádné hrací doby se už nic nestalo, takže utkání dospělo do prodloužení za stavu 1:1.

Mladá Boleslav se představila vůbec poprvé v sezóně v prodloužení, všechny její zápasy jinak skončily po šedesáti minutách. Několik trojic se vyměnilo bez větších šancí, až se na Radka Smoleňáka navázali dva hráči a zapomněli na Petra Zámorského, který z prostoru mezi kruhy trefil náramně a rozhodl o výhře 2:1 po prodloužení.

26. kolo

Závěr druhé čtvrtky nemohl pro Hradecké dopadnout lépe. Osladilo ho totiž vítězné derby! Skóre utkání sice otevřel soupeř, Lvi ale vystrkovali drápy s každou třetinou víc a víc. Stupňování obrátek naplno vyvrcholilo v poslední části. V té zasadil Mountfield do pardubické klece hned tři branky a o vítězi bylo za stavu 4:1 pro hosty rozhodnuto. Před reprezentační pauzou se tak pomyslný pohár vládců východních Čech vrátil pod Bílou věž!

Hradečtí trenéři měli vlivem rozsáhlé marodky omezené možnosti, jak poskládat sestavu, a tak se rozhodli vsadit na jistotu z minulého zápasu. Do druhého východočeského derby totiž nastoupil Mountfield v naprosto shodném složení jako proti Boleslavi..

HC Dynamo Pardubice – Mountfield HK 1:4 (1:0, 0:1, 0:3)

Branky a nahrávky: 3. Kusý (Machala) – 29. Koukal (Smoleňák, Bezúch), 41. Chalupa, 47. R. Pavlík (Rosandič, Dragoun), 59. Vincour.

Rozhodčí: R. Svoboda, Jeřábek – J. Svoboda, Lhotský | vyloučení: 5:3, navíc Cardwell, Hrabal (oba PCE) 10 min. OT | bez využití | diváci: 10194

HC Dynamo Pardubice: Hamerlík – Mikuš, Holland, Wishart, Cardwell, Děrvuk, Hrabal, Miromanov – Treille, Bubela, P. Sýkora – Rolinek, Marosz, Skokan – Martin Procházka, Dušek, Vondráček – Machala, Poulíček, Kusý.

Mountfield HK: Maxwell – Linhart, Zámorský, Graňák, Cibulskis, Rosandič, F. Pavlík, Nedomlel – Chalupa, Koukal, Smoleňák – R. Pavlík, Dragoun, Vincour – Rákos, Bičevskis, Miškář – Bezúch, Nedvídek, Vopelka.

Hokejisté ještě pomalu nestihli nasát bouřlivou atmosféru specifického souboje a pardubická střídačka už se radovala z gólu. Ve 3. minutě ujeli hráči Dynama do přečíslení dva na jednoho, v němž Machala našel z mezikruží k pravé straně si najíždějícího Denise Kusého, který umístil kotouč pod horní tyčku – 1:0.

I přes inkasovanou branku to byl ale Hradec, kdo se prezentoval aktivněji v útočném pásmu. Hamerlík musel likvidovat hned několik střel od modré spolu s dorážkami, Pardubičtí mezi hradeckými kombinacemi hledali především brejky. Jeden takový mohl využít Dušek, jeho pokus zleva ale vykopl betonem Maxwell.

Na druhé straně měl na holi srovnání Bezúch, Vopelkovu nahrávku z vrcholu pravého kruhu ale poslal vedle levé tyčky. Podobně se vedlo také pardubickému Sýkorovi, jenž zleva nenašel místo u tyče. A hradecká obrana si pořádně zapracovala také v soupeřově přesilovce v závěru třetiny. Maxwell pozorně zlikvidoval Kusého pokus z mezikruží, po další střele pomohlo hostujícímu gólmanovi i štěstí. Skokan totiž z pravé strany trefil vzdálenější tyč.

Mountfield vstoupil do druhé části s tím, že chce co nejrychleji dorovnat skóre. Jenže místo toho mohl o dvě branky prohrávat, protože Dynamo si ve své druhé přesilovce zápasu počínalo velice slušně. Nepříjemnou střelu měl na holi už Rolinek po nabídce Mikuše, ještě o poznání nebezpečnější situace přišly záhy.

Skokan dorážel z pravého kruhu do poloprázdné brány, Maxwell ale předvedl dobrý přehled a gymnastickým rozštěpem vyrazil puk. Po další střele už byl hradecký gólman překonán, zastoupil ho ale bek Filip Pavlík, jenž zastavil puk kousek před brankovou lajnou. Hradečtí napínavé oslabení nakonec zvládli a po jeho skončení sami poprvé v utkání udeřili.

Petr Koukal si najel do pásma středem kluziště a z vrcholu mezikruží se trefil nad lapačku přesně k tyči – 1:1. Další nadějné pokusy vyprodukovali tečující Miškář a dorážející Rákos, v obou případech však obstál Hamerlík. V závěru periodu už větší pozdvižení nepřinesla ani menší potyčka u hostující brány, ani hradecká přesilovka, v níž si paradoxně zřejmě největší šanci připsal na rameno střílející Rolinek.

Na startu poslední dvacetiminutovky se hrálo čtyři na čtyři a Hradečtí využili více prostoru k tomu, aby se dostali do vedení. Matěj Chalupa se překřížil s Bičevskisem, čímž zmátl beky, a následně propasíroval kotouč mezi betony do sítě – 1:2. Lvi svůj stupňující se výkon předvedli také ve střelách Rákose a Smoleňáka, naopak ve vlastní přesilovce musel Maxwell ramenem hasit ránu Poulíčka.

Po tomto výpadu už si ale zase vzal slovo Hradec. A to konkrétně Radovan Pavlík, jenž si vybruslil na osu hřiště a mezi nohama obránce poslal puk do horní části brány – 1:3. Dynamo se nechtělo vzdát ani s dvoubrankovou ztrátou, jenže Kusý z levého kruhu trefil jen vzdálenější tyčku.

Slušnou příležitost k dalšímu navýšení skóre měli hosté v dvojnásobné přesilovce, všechny pokusy ale pochytal pozorný Hamerlík. Hradečtí se už nikam nehnali a snažili se především nedělat chyby v obraně, což se jim vedlo podle představ. A při pardubické power-play navíc ještě přidal pojišťovací gól Tomáš Vincour, čímž definitivně rozhodl o vítězi derby.

Ostatní výsledky 26. kola

Chomutov – Olomouc 4:3 po náj., Zlín – Kometa Brno 1:4, Liberec – Sparta Praha 4:1, Mladá Boleslav – Třinec, Vítkovice – Litvínov 0:3, Plzeň – Karlovy Vary 6:3.

Zdroj: Mountfield HK.