Houdkovice ožily vojenskou technikou a ukázkami bojů

HOUDKOVICE – Vojenská auta, tanky, střelba ze zbraní. Houdkovice se o víkendu vrátily o více než sedmdesát let zpět.  Po minulých prezentacích zemědělské techniky, automobilových veteránů a velorexů či automobilových speciálů se letos houdkovičtí dobrovolní hasiči rozhodli představit veřejnosti historickou vojenskou techniku, a to u příležitosti pětasedmdesátého výročí mobilizace a podpisu Mnichovské dohody. Proto v programu nechyběly ani bojové ukázky.

Foto: Irena Voříšková

Foto: Irena Voříšková

„Chtěli bychom poděkovat pořadatelům, kteří takovou akci dokázali zorganizovat. Podobné přehlídky se moc často nekonají, navíc je většinou připravují vojenští nadšenci a milovníci bojové techniky. Sbor dobrovolných hasičů, to je výjimka. Sami vojenskou techniku nemají, musejí sehnat kontakty na sběratele, sponzory a vše kolem toho. Klobouk dolů. Navíc se nás pořadatelé ujali velice vřele, nepřipadáme si jako cizí, byť jsme z celé republiky,“ uvedl člen Klubu vojenské historie Šternberk Vladan Bělíček.

Podobnou akci prý dělají jednou za tři roky také hasiči z Merklovic u Vamberka. Konat se má příští rok.

Nejlepší byly dynamické ukázky, sběratele zajímaly kontakty

Akci si pochvalovali i další vystavovatelé. „Přišlo se podívat hodně lidí, atmosféra je výborná. Domnívám se, že nejlepší jsou dynamické ukázky, které tady předvádíme,“ řekl sběratel vojenské techniky Josef  Tojnar z Dobrušky.

Foto: Irena Voříšková

Foto: Irena Voříšková

Zatímco diváky zajímá hlavně technika, sběratelé na podobných setkáních hledají především nové kontakty.

„Dozvídáme se, kdo co vyrábí, jaké staré součástky, protože technika stárne a je potřeba ji obnovovat,“ vysvětlil sběratel Rostislav Javůrek.

„Líbí se mi tady všechno, protože jsou to věci, o které se zajímám. Ze sběratelského pohledu mohu závidět exponát Vladanu Bělíčkovi, automobil Union DKW Munga 4, vozidlo německé výroby. Unikátní je tím, že bylo vyrobeno jen velice málo kusů a není často k vidění,“ prozradil sběratel Josef Tojnar.

Diváky kromě vystavené techniky a bojových ukázek zaujaly podle pořadatele Ladislava Plachetky také vyhlídkové lety vrtulníkem. Návštěvníky potěšilo i vystoupením hudební skupiny Taxmeni a další program, například modelářské ukázky, které zaujaly hlavně děti.

„Máme jen kladné ohlasy. Měli jsme 2100 platících diváků, VIP hosty a vystavovatele, to znamená, že výstavištěm prošlo asi 3000 lidí,“ dodává Ladislav Plachetka.

Příští rok by se pořadatelé chtěli vrátit po pěti letech opět k výstavě zemědělské techniky.

Čtenářská diskuze
Tags: