Hostinec U Kamenného stolu

RYCHNOV N. K. – Divadelní spolek Tyl Rychnov nad Kněžnou uvede retrokomedii na motivy románu Karla Poláčka Hostinec U Kamenného stolu.

Obrázek1

Dobová fotografie z natačení filmu v Solnici.
Foto: Archiv Josefa Kráma

„Rychnovský rodák spisovatel Karel Poláček svůj slavný humoristický román Hostinec U Kamenného stolu zasadil do prostředí, které důvěrně znal, do malého lázeňského města v podhůří Orlických hor – do lázní Džbery pod Skalou. Není pochyb o tom, že tím městem je náš Rychnov nad řekou Kněžnou. Pramen léčivé minerální vody se nedaleko skutečně nacházel. Co léčil, nevíme, ale literární název Bič svědčí o mnohém,“ uvádí divadelní spolek Tyl, který hru v rytmu swingu předvede v premiéře 28. května 2017 od 20.30 hodin v přírodním divadle hotelu Studánka.

Prostřednictvím textu Karla Poláčka, který divadelní spolek upravil a dramatizoval, chtějí rychnovští Tyláci nabídnout divákům jiný svět než ten, ve kterém dnes žijeme. Herci připomenou dobu, kdy byli páni gentlemany, dámy nosily klobouky a hrál se swing. V jejich podání nebudete ochuzeni o postavy příběhu, které jsou známé z úspěšného filmového zpracování z roku 1948.

„Událostí roku 1948 pro zdejší filmové fanoušky bylo natáčení filmu Hostinec U Kamenného stolu. Přední pražští filmoví herci včetně otce politika Špidly Václava (1922 – 1979), přijeli do našeho kraje počátkem srpna. Natáčeli hlavně v Solnici v hostinci Na Zámečku, méně v Rychnově a na nedaleké Studánce. Dokonce sehráli 10. srpna na sportovním hřišti fotbalový zápas se zdejšími borci za nikdy nevídané návštěvy a kasovního příjmu. O čtyři dny později okouzlovali své ctitele a ctitelky filmovým kabaretem v přeplněném sále Národního domu,“ uvádí ve svém Průvodci Rychnovem nad Kněžnou Josef Krám.

Rychnovští Tyláci a kapela Pružná těla se budou snažit všechny návštěvníky pobavit inscenací, která nevznikala lehce, tak si ji nenechte ujít!

Čtenářská diskuze
Tags: ,