Horská služba pomáhala se záchranou ženy s probodeným stehnem

ORLICKÉ HORY – Mladá žena na sjezdové dráze v Olešnici v Orlických horách ve středu odpoledne připravovala slalomovou trať, v průběhu této činnosti upadla na laminátovou tyč a propíchla si stehno.

horská služba

Horskou službu o nehodě informoval dispečink linky 155 Hradeckého kraje.

„Na místo jsme vyrazili v terénním automobilu, ale vzhledem k panujícím sněhovým podmínkám jsme ke zraněné museli naší zdravotnickou techniku dopravit pěšky. Zjistili jsme, že paní k přípravě slalomu používala jeden a půl metrové laminátové tyče, které normálně podpírají ochranné plůtky kolem sjezdovky,“ uvedl k výjezdu zasahující člen Horské služby Orlické hory Jan Pochobradský.

Tyčka má na jednom konci ostrý kovový bodec, na který pravděpodobně žena dopadla, takže došlo k průniku přes celou šířku končetiny. Záchranáři proto správce vleku požádali o pilu a na obou stranách nohy tyč odřízli. Pak teprve končetinu mohli stáhnout obinadlem a ošetřit. Ženu poté zafixovali do vakuové matrace a na nosítkách jí snesli pod sjezdovku, kde ji převzala posádka vozu Rychlé zdravotnické pomoci a transportovala ji k dalšímu ošetření do nemocnice.

„Je naším zvykem varovat návštěvníky hor v takových případech před nedodržováním zásad bezpečného pohybu na sjezdovkách. Dnešní nehoda je ovšem spíše z kategorie nešťastných náhod, nicméně i tak doporučuji, aby byly k přípravě slalomových tratí používány pouze obvyklé pomůcky,“ dodal náčelník Horské služby Orlické hory Josef Hepnar.

Čtenářská diskuze