Horská služba má nové telefonní číslo „1210“

Volání na nové číslo bude hrazeno volajícím

Rychnovsko – Také Horská služba Orlické hory má od soboty 15. prosince nové telefonní číslo. Začalo platit pro zjednodušení kontaktu turistů v nouzi se záchranáři ve všech oblastech České republiky. Nové číslo 1210 je krátké, ale především jednotné. Horská služba ho bude provozovat jako službu, která bude v mobilních i pevných sítích všech operátorů zřízena stejným způsobem, jako přístup na obvyklé tísňové linky. Volání na něj však bude na rozdíl od linky 112 a podobných hrazeno volajícím.

„Spojení bude podle místa, z něhož turista volá, automaticky směrováno na dispečink Horské Služby v příslušné oblasti. Pokud se volající nachází v oblasti, ve které je jen signál zahraničního operátora, po přidání předvolby +420 se i tak s námi spojí,“ uvedl k zavedení jednotného čísla náčelník Horské služby ČR Jiří Brožek.

Stávající čísla nadále platí

Telefonní čísla oblastních dispečinků horské služby, která lidé znají, nadále fungují. Turisté, kteří nebudou znát nové číslo, se tudíž nemusí obávat, že by se nedomohli pomoci. „Nicméně od soboty platí: Nechcete-li, abychom k Vám dorazili deset minut po dvanácté, volejte číslo +420 1210,“ dodal náčelník Jiří Brožek. „Do nynějška měla každá oblast Orlických hor své dispečerské telefonní číslo. Aby lidé nemuseli nosit ve svých telefonech sedm čísel, došlo ke zjednodušení kontaktu na dispečinky horské služby. Toto číslo bude v mobilních i v pevných sítích všech operátorů v České republice řízeno stejným způsobem, jako přístup na obvyklé tísňové linky. Každé zjednodušení pomůže lidem, kteří se dostanou do svízelné situace,“ řekl Orlickému týdeníku náčelníku horské služby Orlické hory Josef Šifra. Podle něj ošetřili od zahájení zimní sezóny 2012-2013 záchranáři ve zdejších horách víc jak deset úrazů.

Hory po Česku budou hlídány

V horách bude v letošní zimní sezoně zasahovat více jak sto pět profesionálních a kolem čtyř set dobrovolných členů Horské služby. Mezi nimi je 12 psovodů s lavinovými a pátracími psy, několik desítek lékařů a 51 specialistů, kteří mohou zachraňovat v podvěsu pod letícím vrtulníkem. Bezpečnost návštěvníků hor bude zajištěna z 83 stanic a služeben s pomocí 43 vozidel, 34 terénních čtyřkolek, 93 sněžných skútrů a dvou roleb.

 

 

 

Čtenářská diskuze