Horská služba dostane peníze na nákup materiálu

ORLICKÉ HORY – Dotaci ve výši téměř 1,1 milionu korun (konkrétně 1 milion 90 tisíc 513 Kč) obdrží na nákup potřebného vybavení Horská služba Krkonoše a Horská služba Orlické hory.

20180623_165353

Pracovníci horské služby zasahují v nejrůznějších situacích. Na obrázku vidíte záchranu ze sedačkové lanovky.
Foto: HS Orlické hory

Pro Horskou službu v Orlických horách se bude jednat přibližně o částku 370 tisíc korun. Část peněz by se měla oběma institucím objevit na účtech ještě do konce letošního roku. Finance budou použity např. na nákup obvazového materiálu, svozných saní, sněžných skútrů, defibrilátorů nebo fixačních límců.

Na situaci se Orlický týdeník informoval u hejtmana Královéhradeckého kraje Jiřího Štěpána a náčelníka Horské služby v Orlických horách Josefa Hepnara.

U hejtmana Královéhradeckého kraje Jiřího Štěpána se Orlický týdeník informoval, co vedlo krajskou radu k tomuto kroku?
„Chtěli jsme mimo jiné napomoci k další lepší vzájemné spolupráci mezi oběma pobočkami a Zdravotnickou záchrannou službou Královéhradeckého kraje. Ta např. jen od ledna do října letošního roku předala Horské službě v Orlických horách výzvu k vyřešení 52 událostí. Horská služba profesionálním způsobem doplňuje činnost záchranné služby na obou stranách hor v obtížně dostupných terénech. Těší mě, že se tuto spolupráci daří naplňovat. Peníze, jejichž část by měly pobočky Horské služby ČR obdržet ještě na přelomu letošního kalendářního roku, budou rozděleny dle dohody jejich zástupců a krajského úřadu. O mimořádných situacích jednáme společně v rámci krajského krizového řízení, potkáváme se formálně i neformálně, takže víme, co koho v současné době trápí. Krajský úřad poskytne zástupcům poboček horských služeb peníze a oni budou následně sami vybírat, co potřebují.“

Náčelníka Horské služby Orlické hory Josefa Hepnara jsme se zeptali, na co všechno přidělené finance použijí?
„Vzhledem k velikosti poboček Horské služby v Královéhradeckém kraji připadla pro HS Orlické hory jedna třetina této dotace. Část dotace jsme již využili k nákupu zdravotního materiálu, záchranářských batohů a tlakových kyslíkových lahví včetně ventilů. Další část jsme využili na nákup svozných prostředků, nosítek a jejich vybavení. Koupili jsme podvozky pro svozné prostředky, které se dají využívat v létě na kolech, v zimě se kola vymění za lyžiny. Za část dotace jsme ještě pořídili vozík na přepravu techniky. Na zimní období jsme připraveni, čekáme na sníh a zimní sezona může začít.“

Čtenářská diskuze