Hasiči z Týniště zasahovali u závalu osoby ve sklepě

TŘEBECHOVICE P. O. – Tři jednotky hasičů byly povolány v úterý 6. srpna k nahlášené události do Hradecké ulice v Třebechovicích pod Orebem, kde mělo dojít ve sklepních prostorech bytového domu k závalu osoby.

Třebechovice p. O.  (2)

Foto: HZS KHK kraje

Průzkumem hasiči zjistili, že na muže spadla jedna z nosných zdí a že celý prostor je nestabilní. Na místo události byl povolán také statik, podle jehož pokynů hasiči pracovali a pažili celý prostor.

„Ve sklepě bylo nutné stabilizovat celou přístupovou cestu k místu závalu, aby nedošlo k dalšímu zhroucení zdí a aby bylo místo zásahu pro všechny zasahující hasiče a záchranáře bezpečné. Když se dostali hasiči až k místu závalu, bylo zjištěno, že část nosné zdi je velmi nestabilní a další pobyt zasahujících osob v místě by byl vysoce riskantní. Proto byly práce na nezbytně nutnou dobu ukončeny a byla vyžádána pomoc u Záchranného útvaru HZS ČR,“ sdělila mluvčí hasičů Martina Götzová.

Na místo zamířila těžká technika, a sice sací bagr a univerzální dokončovací stroj, takzvaný UDS s příslušenstvím. Technika pomohla hasičům s rozebráním nestabilního stropu v místě závalu. To se nachází mimo půdorys bytového domu pod chodníkem, proto není narušena statika domu.

Od dopoledních hodin zasahovali na místě události profesionální hasiči z centrální hradecké stanice a JSDH Třebechovice pod Orebem a Týniště nad Orlicí. Na místě byla z centrální stanice také speciální technika – technický automobil a technický kontejner, která je vybavena prostředky určenými pro daný typ události. Vozidlo i kontejner jsou vybaveny například množstvím vzpěr, výdřev i hydraulického nářadí, které se využívají pro stabilizaci zavalených prostor.

Zavalená osoba bohužel svým zraněním podlehla.

 

Čtenářská diskuze