Hasiči vzali útokem nebezpečné stromořadí

OLEŠNICE V O. H. – V nějakém starém kalendáři jsem četl, že děti a stromy je třeba řezat, dokud to jde. Jakmile přerostou, už s nimi nikdo nic nesvede. Vzdor norskému Barnevernetu si to myslím také. Zvlášť v tom druhém případě se domnívám, že kolem frekventovaných komunikací a zvlášť v obydlené zástavbě vůbec je přerostlý strom velikou hrozbou a nemá tam co dělat. Hrozba je to navíc naprosto nevyzpytatelná. V té nejnepříhodnější chvíli může spadnout ukrytá uschlá větev, strom může vyvrátit nebo zlomit nepředpokladatelný poryv větru, a tak dále. Své zkušenosti, i tragické, má bohužel spousta lidí, ale i úřadů. Je marné ptát se potom, kdo za stav stromů měl odpovědnost.
P1100913
Jedno takové, asi padesátileté, stromořadí rostlo i v Olešnici v Orlických horách. V močále, kde jsme místy zapadali až po lýtka. Firmy zabývající se těžbou neměly o tu dřevní hmotu zájem. Prostor v močále u hlavní silnice orámovaný domy a rozvody elektrické energie pro ně nebyl dostatečně zajímavý. Do problému se vložili místní hasiči. Velice dobrým partnerem se nám stali hasiči z Nového Hrádku.
V rámci odborné přípravy (práce s motorovou pilou) se v sobotní březnové ráno sešli na dotčeném místě. Novohrádečtí mezi sebou měli i dva profesionální dřevorubce. A měli lesnický traktor s velice zkušenou obsluhou. A že se bylo na co dívat a přiučit se! Dvacet pět stromů padlo bez problémů tam, kam bylo plánováno, klest naházen na hromadu, dřevo uklizeno.

Byla to práce pro dvaadvacet lidí na šest hodin. Krom velké únavy se nevyskytl žádný jiný problém, ani hlad dřevorubce netrápil. A to je dobře.

Asi ne nadarmo se říká, že starostové obcí, pod kterými jsou schovány spolky, jako třeba dobrovolní hasiči, mají jedno veliké plus. Někteří si ho možná ani neuvědomují. Mají ve své obci skupinu lidí schopných kdykoliv organizovaně pomoct tam, kde momentálně „tlačí boty“.‘

A přitom se neptají dopředu co za to.

V průběhu prací za námi navíc dorazili obyvatelé nedaleké chaloupky. S úsměvem nám říkali, že s každým padlým stromem jim na televizi naskakuje další program.

Čtenářská diskuze
Tags: