Hasiči si o prodlouženém víkendu sáhli na samé dno

OLEŠNICE V O. H./ORLICKÉ HORY – Nadstandardně prodloužený víkend, od Velkého pátku, až po Velikonoční pondělí byl jistě pro mnoho lidí velice příjemný. Všichni mohli užívat slunečných a teplých dnů jak jen to šlo.

Někteří z nás ale museli do práce, dalším nečekaně a neplánovaně přibyly další povinnosti. Mezi takovými byli i hasiči od Olešnice v Orlických horách, až po Dobrušku, Nové Město nad Metují a Náchod, kteří hasili lesní požár, přijely pomáhat i tři sbory ze sousedního Polska. Celkem hasilo 11 jednotek požární ochrany s šestnácti automobily.

Co bylo příčinou takového nasazení?

Na Bílou sobotu, krátce po poledni, se rozezněly sirény vyhlašující požární poplach. Nad Olešnicí v lese se rozhořela stráň, podobná sjezdovce v Tyrolském Kitzbühelu (pro zajímavost, dřív se té strání v Rakousku říkalo Kobylí, té olešnické se říká Kozí hřbety).

Na délku podobnost ta olešnická asi nemá, nicméně strmost té naší stráně rozhodně nezůstane pozadu. Hořel tam úsek o šířce cca 70 metrů, asi 400 metrů dlouhý. Úkol zasahujících byl s pomocí dvou lesních dělníků se k té stráni přes vývraty prořezat a provést hasební zásah. Ten spočíval v natažení několika hadicových vedení. V první fázi zabránění rozšíření ohně a v té druhé fázi k jeho likvidaci. Lesní půdu bylo nutné prolít obrovským množstvím vody, aby se požár podařilo zlikvidovat. A to je v lesní hrabance plné listí, trávy a dřevních zbytků a jehličí, neuvěřitelný problém.

JOSEF KLOUČEK

Více se dozvíte v aktuálním vydání Orlického týdeníku

Čtenářská diskuze