Hasiči evidují více než 300 zásahů v souvislosti s vichřicí

PARDUBICKÝ KRAJ – Silný vítr hasiče trápil od čtvrtečních časných ranních hodin 17. února, a to v celém Pardubickém kraji.

Hasiči, ať už profesionální, tak dobrovolní, pracovali v terénu. Převažovaly zásahy na spadlé a vyvrácené stromy, utržené střešní krytiny i popadané sloupy elektrického vedení.

„Zřejmě nejzávažnější událostí je náraz osobního vlaku ve Skutči – Rané do spadlých stromů. Po nárazu došlo k vykolejení soupravy. Hasiči evakuovali 16 osob a pomohli cestujícím překonat úsek se spadlými stromy. Připraven byl pro ně i evakuační autobus. I nadále převažovaly zásahy na spadlé stromy a utržené střechy – ve Skutči, Moravské Třebové, Chrasti. Mezitím ještě stíháme pomáhat lidem při drobných dopravních nehodách,“ sdělila mluvčí hasičů Vendula Horáková.

Vítr strhl střešní krytiny například na základní škole v Žamberku, na bytovém domě v Pardubicích, v Holicích, ale i v Lichkově, dále vítr utrhl střechu na budově pošty v Býšti, ale i v Rosicích, kde utržená plechová střecha spadla a zatarasila celou šířku vozovky. Ve Skutči hasiči zajišťovali plechovou střechu, kterou potrhal vítr. Dále hasiči připevňovali střechu také v Čeperce na vzdělávacím středisku. Poničená střecha byla i v Chrudimi a v Dolním Újezdu.

Evakuace nejen vlaku, ale i autobusu

Během čtvrtečního dne od 0.00 do 17. hodiny evidovali hasiči v Pardubickém kraji 310 zásahů v souvislosti s velmi silným větrem.

„Odpoledne převažovaly opět spadlé stromy ať už na komunikaci, tak na střechy objektů či na zaparkované vozy. V Pardubicích dokonce nápor větru nevydržel přístřešek, který spadl na auto, odstraňovali jsme i polámané pouliční lampy.

K další mimořádné události jsme vyjížděli ve čtvrtek odpoledne, kdy muselo být z autobusu evakuováno 46 lidí. Událost se stala na silnici z Chrudimi směrem na Medlešice. Autobus byl poškozen po nehodě s dvěma osobními vozy – vlivem větru pravděpodobně odlétl předmět z vleku u osobního vozu a rozbil okno autobusu. Při této události nebyl nikdo zraněn,“ dodala Vendula Horáková.

Čtenářská diskuze
Tags: ,