Hasiči cvičili záchranu lidí na lanovce

ORLICKOÚSTECKO – Lezecká skupina z centrální stanice Ústí nad Orlicí pod dohledem svého instruktora v rámci plánu odborné přípravy absolvovala v těchto dnech pravidelný výcvik na záchranu osob z lanovky. Hasiči-lezci každý rok trénují u skiareálu, kde se nacházejí sedačkové lanovky, aby nacvičili záchranu uvízlých osob v případě poruchy lanové dráhy.

lezci ViewImageQ3H4LMY2

Foto: HZS KHK kraje

„Možná máte ještě v paměti záchranu z lanovky v Červené Vodě – Mlýnickém Dvoře, kde 17. ledna 2019 spadl strom na lanovku a vyřadil tak lanovku z provozu.  Obsluha lanovky tehdy odřezala strom a pokusila se lano nahodit zpět, aby mohla v nouzovém provozu svézt lidi do bezpečí. To se ale tenkrát nepodařilo. Hasiči se tak postupně museli rozdělit na jednotlivé úseky. Vylezli na sloup a pomocí lanového setu se přiblížili k lyžařům na sedačce. Zde si vytvořili bod. Ustrojili vždy po jednom lyžaři do evakuačního trojúhelníku a spustili lyžaře postupně dolů. A takto to pokračovalo dále až do posledního lyžaře. Na místě zasahovala pochopitelně Horská služba z Čenkovic, Jeseníků a Říček,“ uvedla mluvčí hasičů Vendula Horáková.

Při zásahu na lanovce ve zmrzlém prostředí jde o minuty. Největší problém je čas. I dojezd jednotek je samozřejmě problém. Rozhodují klimatické podmínky. Lidé, kteří na lanovce sedí, jsou oblečení na lyžování, nikoliv na sezení.

Hasiči trénují jak v letním, tak zimním období. Zásah musí být rychlý a efektivní.

„Je nutné tento typ zásahu pravidelně cvičit, aby záchranné práce probíhaly rychle a efektivně, ale také šetrně, s ohledem na stres a tepelný komfort pro cestující na lanové dráze,“ dodal člen lezecké skupiny Jakub Hlavsaz HZS územního odboru Ústí nad Orlicí.

 

Čtenářská diskuze
Tags: ,