Hasiči a policisté pátrali po muži, který se koupal u jezu

ORLICKOÚSTECKO – Profesionální a dobrovolní hasiči z Ústí nad Orlicí zasahovali v pátek 26. června ve městě u koupaliště, kde se na řece nachází jez. Tam si šel pravděpodobně zaplavat mladý muž. Na místě byli v pátek i hasiči potápěči z HZS Královéhradeckého kraje. Hasiči lezci připravili ukotvení tak, aby mohli potápěči prohledat jez, avšak v bezpečné vzdálenosti od jeho koruny, protože proud vody byl velice silný. Tichá Orlice má v těchto dnech po lokálních povodních hloubku zhruba 3 až 4 metry.

Hasiči a policisté pátrali u jezu 3ViewImage

Foto: HZS KHK kraje

Muže hledali hasiči i policisté během soboty 27. června. Situaci zhodnotil velitel zásahu, protože průtok řeky se v pátek večer velmi zvýšil. Propátráno bylo místo přímo pod jezem, ale voda velmi stoupla a nyní se tělo muže může nacházet u břehů. Břehy jsou plné stromů, tudíž kořeny sahají zhruba metr od břehu směrem ke korytu.

„S největší pravděpodobností bude zaklíněn někde pod hladinou mezi kořeny. Prudký proud může také vymlet takzvané kapsy u břehů a je možné, že tělo muže bude právě tam,“ řekl hasič Jakub Hlavsa z HZS Ústí nad Orlicí.

Proto v sobotu bylo pátrání zaměřeno právě na tato místa řeky. Pátrání se účastní i dobrovolné jednotky hasičů z Ústí nad Orlicí, Černovíru, Hylvátů a Knapovce.

„Pro vysvětlení, proč na místě v pátek byli hasiči potápěči ze sousedního Královéhradeckého kraje. Potápěčská skupina v Pardubicích je opěrným bodem pro Pardubický, Královéhradecký, Liberecký a Olomoucký kraj. Hasiči potápěči slouží nepřetržitě 24 hodin denně. Slouží vždy dva dny a třetí den se střídají s potápěči z Hradce Králové a Olomouce,“ uvedla mluvčí hasičů Vendula Horáková.

Nekoupejte se pod jezem

Vodní válec je slangový vodácký výraz pro vodní útvar, kdy přepadávající voda za příčnou překážkou ztrácí kinetickou energii a odráží se ode dna tak, že část vody se vrací zpět k překážce a část vody proudící obvykle spodem u dna odtéká. Voda zde tedy rotuje, a tím vytváří pomyslný válec.

„Člověk takto zachycený pak nemůže od jezu odplavat, protože je neustále strháván proudem zpět. Jakmile se dostane až pod přepad, je zatlačen proudem vody ke dnu a po chvíli ho voda zase tlačí nahoru. Tím zde rotuje, ztrácí orientaci a nemá čas na svou záchranu. Jeho priorita je najít hladinu a nadechnout se, než je zase tlačen ke dnu. Nekoupejte se proto pod jezem, nenajíždějte lodí shora blízko ke koruně, nenajíždějte lodí k jezu zespodu a neskákejte do jezu kvůli záchraně osob, zvířat nebo materiálu,“ dodala Vendula Horáková.

 

Čtenářská diskuze