František Hák: Zapomenutý olympionik, o kterém se neví

fotobig3

RYCHNOVSKO - V Rychnově nad Kněžnou žil od začátku války až do roku 1966 František Hák, účastník olympijských her v roce 1924 v Chamonix, později uváděných jako 1. zimní olympijské hry.

Citujme z výstřižku ze Zimního sportu, orgánu Svazu hockeyového a bruslařského lyžařů z ledna 1924: „Ve středu 23. ledna 1924 odjela naše závodní oficielní delegace z Wilsonova nádraží přes Č. Budějovice, Linec a Zürich do Francie. K výpravě lyžařské připojila se i výprava hockeyistů, takže bylo na peroně velice rušno. Zvláštní vůz ozdoben byl státními vlajkami a květinami a nesl veliký nápis Výprava Svazu lyžařů RČS do Chamonix. K rozloučení dostavilo se mnoho sportovců i oficielních osobností, z nichž četní doprovázeli výpravu až do Č. Budějovic. Vůz a různé skupiny byly několikrát fotografovány, odjíždějící zahrnováni vzkazy, dotazy, instrukcemi i přáními zdaru. Konečně neúprosná píšťala průvodčího oddělila odjíždějící od nešťastníků, kteří zůstali v Praze, a za bouřlivého provolávání „Hurrá“ a „Bogemalia-dži“, nastoupili naši hoši velikou cestu pod Mont Blanc, aby tam ukázali, že se na tento první olympijský boj připravili dobře. Naše neupřímnější přání zdaru odjela s nimi.“

fotobig2

A teď fakta: 1. zimních olympijských her na úpatí Mont Blanku ve francouzském Chamomix, které se konaly od 25. ledna do 4. února 1924 pod názvem Týden zimních sportů pod patronací Mezinárodního olympijského výboru jako předehra 8. letních olympijských her v Paříži zúčastnilo ve 14 disciplínách pěti sportovních odvětví (v jízdě na bobech, krasobruslení, ledním hokeji, lyžování a rychlobruslení) 314 sportovců z 16 zemí, z toho 301 mužů a 13 žen. Československá výprava měla 27 sportovců. Tedy víc než severské země Finsko a Norsko, větším počtem byly zastoupeny Francie (45), Velká Británie (44), Švédsko (31) a Švýcarsko (30). Z našich závodníků startovali v běhu na 18 km Anton Gottstein, údajně z Jilemnice, Štěpán Hevák, Václav Jón (ve statistikách uváděný jako John) a náš František Hák. V tomto závodě zvítězil Nor Thorleif Haugh časem 1:14,31, z Čechoslováků byl nejlepší na 17. místě časem 1:34,43 Štěpán Hevák, Václav Jón na 23., nu a na 24. místě František Hák časem 1:39,41. Oficiálně byli klasifikováni pouze závodníci na prvních šesti místech, další jsou uvedeni jako neklasifikovaní.

Na těchto 1. zimních olympijských hrách nezískali českoslovenští reprezentanti žádnou ze 43 rozdělených medailí, přesto si ale nevedli špatně. Nejblíže medaili byl krasobruslař Josef Slíva, který zřejmě jen díky nepřízni rakouských rozhodčích nezískal bronzovou medaili a byl odsunut na 4. místo. Ostatně i jury uznala protest československé výpravy proti výrokům rozhodčích a toho nejkřiklavěji rozhodujícího, který výbornou volnou jízdu československého reprezentanta ohodnotil jako nejhorší, ze sboru odvolala; výsledky se však již neměnily. Běh na 50 km se konal za obtížných podmínek ve zledovatělé stopě a výpravy USA i Velké Británie na něj odmítly postavit své závodníky. Během závodu vzdalo 12 účastníků, mezi nimi i několik favoritů. Závod skončil triumfem norských závodníků a v závodu na 18 km se situace opakovala.

PhDr. Josef Krám

fotobig1

Jmenoval se František Hák

Narodil se 5. listopadu 1903 ve Valteřicích, nyní místní části Horní Branné. Do Rychnova nad Kněžnou přišel po zabrání pohraničí na podzim 1938, k pobytu v Bezručově ulici se přihlásil 9. ledna 1939, pracoval jako prokurista u textilní firmy Deutschmann v nynější budově soudu na Poláčkově náměstí a k 14. 5. 1966 je na matrice záznam o odhlášení jeho pobytu do Vrchlabí.

Čtenářská diskuze