Fotosloupek: J. K. Blatinský a V. Renčín na besedě

Dnes přináším snímky i reprodukce z tvorby Josefa Korejze – Blatinského, nezaměnitelného malíře, kreslíře a etnografa z Javornice, kterého jsem měl čest pozvat na besedu pořádanou redakcí Jiskry Rychnovska pro dopisovatele, spolupracovníky a výherce velké křížovkářské soutěže. Tehdy pozvání přijal i kreslíř a karikaturista Vladimír Renčín, který často pobýval na chalupě ve Slatině. Takže to byla sešlost parádní.

Když jsem hledal na internetu údaje o J. Korejzovi – Blatinském, potěšilo mě, že jsem našel hned několik článků. Ale ten nejvýstižnější je na webových stránkách obce Javornice:

„Mnozí z vás si možná ještě vzpomenou na onu postavičku s plnovousem, v dlouhém obnošeném kabátě, s tužkou a skicá-kem v ruce, jak se tu a tam zastavila, aby zachytila na papír to, co zrovna považovala za hodné záznamu.
Josef Korejz – Blatinský byl bezpochyby svéráznou osobností, která nám tady ale po sobě zanechala úžasné dokumentační dědictví, jež mohou v budoucnu využít všichni, kteří se budou zabývat lidovou kulturou rychnovského regionu. Kdo tohoto umělce osobně nepoznal, neuvěří, že v sobě soustředil vitalitu, optimismus a elán na tři životy. Že měl citlivou duši, kterou velmi hluboce vnímal krásu tvarů a barev přírody a dokonalost lidového umění. Ty mu dovolovaly neúnavně tvořit a zanechat za sebou trvalé hodnoty. Jeho slovy: Nežít nadarmo.“

Tolik ukázka. Ještě dodám, že několikatisícovou sbírku pra-cí Josefa Korejze Blatinského, který žil v letech 1909 až 1989, spravuje rychnovské muzeum.

korejz1

Besedu s oběma protagonisty vedla výtvarnice a básnířka Olga Szymanská.

korejz2

Tenhle snímek jsem pořídil o několik let později při instalaci obsáhlé výstavy prací Josefa Korejse – Blatinského.

korejz3

Mlýn na Poříčí v zimě (z počátků tvorby).

korejz4

Zleva: dívka ze Záhornice a Růžena Klugerová z Jahodova.

 

Čtenářská diskuze
Tags: