„Fotbal nevlastní figurky v kvádru“

Fotbal / Valna Hromada

RYCHNOVSKO – To, že každý týden přináší český fotbal nové a nové kauzy, už nikoho ani nepřekvapuje. Místo toho, aby zainteresovaní lidé a hlavouni z FAČR začali pracovat na očistě fotbalu, tak komická figurka, podle vizitky předseda FAČR, Martin Malík rozvíří hladinu dalším výrokem, že ligové kluby zaměstnávají lidi, kteří se „starají“ o rozhodčí, ale bez doložení byť jediného důkazu. Ale jeden důkaz je přece veřejně známý – opilecké komando na zápase Příbrami se Slavií. Tam se o rozhodčí tak postarali, že jeden močil na brankové čáře a druhý, Trutnovák Marek Pilný, předvedl jako čtvrtý rozhodčí sestavu jako na Všesokolském sletu. Po předsedovi Živanic Petru Špačkovi, jenž natvrdo řekl to, co všichni vědí, že ČFL je džungle, kde rozhodují úplně jiné vlivy než výkon na hřišti, chtěl „předseda“ Malík důkazy, aby jej následně na doporučení Etické komise vyloučili z FAČR. Vyloučení bylo podepsáno dvojicí Malík-Berbr. Co dělá Etická komise teď? Že by spala?

Český fotbal se z tohoto marastu nedostane, dokud bude dál na OFS a KFS sedět parta patolízalů a věrně oddaných nejmocnějšímu muži českého fotbalu, estébákovi Berbrovi, který svoji moc i veřejně přizná. A loutka v jeho rukách – Martin Malík – je pro smích všem lidem v českém fotbalu, jež používají selský rozum. Už od začátku nové sezony se ozývají hlasy o podivných zápasech a arogantních rozhodčích nejen v ČFL, ale také I.A třídě KHK.

Další perlou z hlav Berbrova věrného KFS KHK je, že od nové sezony musí mít každý klub v I.B třídě klubového rozhodčího. Ano, čtete dobře! Svoji neschopnost v náboru rozhodčích přenáší na kluby. Prostě VV KFS KHK se rozhodl bez nějaké předešlé diskuze: Kluby, sežeňte si rozhodčí a ještě si je plaťte! Není hlavní činností oddílů vychovávat hráče?

Myslím si, že účastníci Volební valné hromady OFS Rychnov v Česticích si ještě dobře pamatují, jak tam Roman Berbr slavnostně oznamoval, že v televizi budou spoty na nábor rozhodčích. Jenže skutek utek! Po třech měsících, kdy ještě FAČR stačil udělat velkolepou show při vyhlašování Fotbalisty roku, kam pozval své voliče z OFS, KFS i s manželkami a kde se promenádovali hlavně politické figury, se utáhla smyčka okolo tehdejšího předsedy Pelty a bylo po náborech.

Ono se ani není co divit, že rozhodčích je nedostatek. Kdo by také do takového vlaku chtěl nastoupit?

Jedno řešení bych měl. Myslím si, že na OFS i KFS sedí dostatek bývalých „rozdávačů radosti“, kteří teď jezdí po fotbalech jako delegáti. Ať se vzdají funkcí delegátů v ČFL, technických delegátů v LFA, které dostali jako odměnu za věrnost a loajalitu, a začnou jezdit piglovat lajnu na nejnižší krajskou třídu za tři stovky… Hlavně rozhodčí přece prohlašují, že pískali a pískají, protože mají fotbal rádi. Teď to můžou dokázat!

Všechny takové aféry byly příčinou, že mnoho zapálených lidí z fotbalu uteklo a utíká. Jedním z nich je Tomáš Rejzek z SK Přepychy, který se s námi podělil o svůj pohled na tyto nešvary a u jeho zpovědi je cítit, jaké emoce s ním cloumaly.

 

DSCN9488

 

„Nahrát kamarádovi na gól pro mě vždycky znamenalo víc, než dát gól sám. Nejkrásnější fotbalová léta, bezelstná, ryzí, jsem si užil v Opočně pod trenéry Jelenem a Sýkorou. Hejzlar dál 100 gólů, já 90, Jelen ml. 80. Hodně lidí nám podsouvalo, kdo a kdy překoná toho druhého. Nám to bylo jedno. S gustem jsme si nahrávali před prázdnou bránu a bylo nám to fuk. Byli jsme skvěle vedení a milovali hru a vítězství. Tato výchova od trenérů a součinnost s perfektní partou kluků mi vynesla angažmá ve vrcholovém pojetí našeho sportu. Říkám našeho sportu!

Fotbal nevlastní „pseudoasocice“. Fotbal nevlastní figurky v kvádru. Fotbal jsem já a moji kamarádi na plácku. Fotbal je fair play. Fotbal je poctivost. Fotbal je to, když jsem na soustředění po tréninku zvracel bolestí. Fotbal jsem já – desetileté dítě, které se svým nejlepším kamarádem jezdilo v březnu ve sněhu na kole na trénink do sousedního Opočna. Vždycky jsem měl chuť vrátit panu Jelenovi, Sýkorovi a Pavlovi to, co mi předali. Trénoval jsem děti deset let v dobrém i ve zlém. Snad jsem svůj dluh splatil.

Dál nemohu přihlížet hrubé nečinnosti OFS potažmo FAČR. Ze zdrojů vím o korupci, celé republice jsou jasné nahodilé chyby v baráži! Je jedno, jestli se jedná o ligu nebo okresní přebor, kde si mladí rozhodčí „úplatek vzít musí, když chtějí výš“.  Pro jistotu přidávám větu, že všechno, co jsem zde napsal je jen výplod mojí fantazie a celý článek je sci-fi vložka, protože nikdo veřejně o tom nepromluví a nikdy mluvit nebude.

Žijeme odkazem normalizace: Mě se to netýká, držím hubu. K Balatonu přece můžu. Třicet let po revoluci chce národ nadále přihlížet korupci a prospěchářství? Podvodům, pokutováni za nic a strachu?

Od začátku je projekt juniorské ligy evidentní debilita. Za tři sezony se ruší a ještě se u toho bouchá šampaňské. Věřím, že se budou vyplácet i prémie za nápad.

V celostátním sportovním deníku vyjde článek, že se naše elita jela zeptat do Belgie, jak to tam dělají. Proč mají desetinásobně více fotbalistů v TOP ligách, přestože v Belgii je Belgičanů tak nějak stejně jako v Čechách Čechů a také nemají moře?

Po pěti letech, možná i po více, neuvěřitelné zjištění, že v Belgii akademie vzájemně spolupracují a nekonkurují si.  Že mají společný program, sdílení a cíl.

Za naše peníze z pokut za to, že na vesnici nemáme mládež, vysíláme do Belgie soubor analfabetů, kteří tam zjistí, že první, co v Belgii před lety udělali, je profesionalizace trenérů podle úrovní za x milionů euro.

Musel to být pro tento „soubor“ velký šok, co v Belgii viděl, a zjistil. Přitom to už dávno ví a zná půl fotbalové republiky. Mluvím o té fotbalové, ne o té, co „řídí“ náš fotbal.

Rozhodl jsem se definitivně ukončit veškeré své působení ve fotbale a věnovat se rodině. A pokud syna napadne hrát fotbal, dostane raketou. To je odkaz. To je odkaz ožralých rozhodčích v lize, následně předsedy OFS Trutnov Marka Pilného, který svojí alkoholovou etudou „zviditelnil“ český fotbal po celém světě!

To je odkaz „estébácké“ politiky. Je to odkaz lidí, kteří mají jméno a obličej, kteří léta přihlíží a spolupracují na ničení, pro mě, nejkrásnějšího sportu na světě. Ani to nejde udělat tak, že se jim dá diplom za přínos pro sport a jako dárek každoroční rekreace na zotavenou na Lipně.

Jak říká pan Kodet v Pelíšcích: Co chtějí reformovat, když tam jsou pořád ty stejný lidí!

Rozhodl jsem se, že už to dál kousat nebudu. Nejsem hrdina, padouchů je moc, nikdo nepomáhá, protože je to všem jedno. Nic se nezmění.

V tomto prostředí nejde pracovat. Zvednout děti od počítačů umíme. Začali jsme od nuly a máme 35 dětí. Na vesnici! V podstatě ale zaléváme odspodu děravou konvi. Podpora mládežnické kopané dnes znamená – nemáte mládež? Plaťte! Systém je zvrácený. Pošleme vám létajícího profesionálního trenéra a on vám ukáže, jak to máte dělat. Dospěli jsme do fáze, kdy každý klub musí mít úředníka, osm pořadatelů, trenéry, správce, trenérské licence po komických školeních.

Pokud někdo z výše uvedených chybí, přijde pokuta. Dříve jsme potřebovali svaz, abychom měli podporu. Dnes nás svaz drze pokutuje, a zato pak chce podporu od nás? Kde je tedy přínos svazu směrem k fotbalu? Neexistuje! Nikdo ze svazu se mě nikdy nezeptal, co potřebuji, abych měl dětí sto. Jediné, co vím, je, že když zruším kategorii kvůli nedostatečnému počtu dětí měsíc před sezonou, tak dostanu pokutu dva tisíce korun a poslechnu si zcestné vyjádření komise peciválů.

Zažil jsem éru mojí generace a kategorie, kdy ze všech hráčů chtěli mít trenéři atlety, zažil jsem trenéry, jejichž práce zabíjela hráče kvůli výsledku.

Neustále se chceme podobat někomu, kdo zrovna hraje prim. Nejsme schopni přijmout, co je nám vlastní. Nejsme schopni spolupráce ku prospěchu věci. V tomto prostředí to ani jinak nelze. Proč žaluje Borohrádek Lípu za neoprávněný start hráče v kategorii U12? Výsledek zápasu není 5:3. Výsledek zápasu musí být pokrok!

Když jako relativně mladý dojdu do bodu, že už nevidím reálnou možnost pokroku, je čas skončit. Nejsem mušketýr fotbalu. Neumím poslouchat názory od hospody. Prostředí fotbalu v Čechách není založené na pevných základech. Fotbal by měl být kulturou. S podhoubím toho, že když se mi na hřišti něco nepovede, mám u hospody 50 fanoušků, kteří mě podpoří, ne naopak. Plně souhlasím s jabloneckým trenérem Radou. Neumím dále fungovat v prostředí nadávek, zbabělosti, simulování, korupce a nenávisti! Neuměl bych to synovi vysvětlit, proč jsem tenkrát radši nebyl doma…

Zabili jste dalšího kluka, kterému svítily oči vždycky, když viděl míč. Gratuluji vám, soudruzi z OFS, KFS a FAČR!“ Tomáš Rejzek – 27 let fotbalista, 10 let trenér mládeže.

Foto: čtk, Martin Šnajdr.

 

Čtenářská diskuze
Tags: ,