Finálová dramata ozdobou 4. ročníku florbalového turnaje Open Air Cup Dobruška

Radost hráčů vítězného týmu Špindl UbalsVítězem 4. ročníku Open Air cup Dobruška, největšího republikového turnaje pod širým nebem v trojkovém florbalu, se stal tým Špindl Ubals. V dramatickém finále zdolal obhájce loňského prvenství IBK Nepijem 4:2.

MIROSLAV SIXTA

DOBRUŠKA - Nejúspěšnějším ženským týmem krátké historie dobrušského turnaje je brněnský Lassie´s Snout. Po vítězství v roce 2015 a loňské finálové účasti triumfoval i letos. Finále něžného pohlaví se zásluhou nervy drásající koncovky zcela vyrovnalo rozhodujícímu zápasu turnaje mužů. Hráčky Lassie´s Snout v rozhodujícím duelu porazily Captain Božkov Crew 4:3 gólem v posledních vteřinách.

Zápasové maratony

Hlavní dvoudenní turnaj Open Air Cup Dobruška se hrál ve třech kategoriích. Zásluhou účasti týmu Mladá krv ze Slovenska se opět pyšnil mezinárodním puncem. Vedle mužského a ženského klání měl letos premiéru turnaj veteránů. Ovládli jej domácí hráči celku Show Must Go On, kteří ve finále rozstříleli královéhradecké mužstvo Meteor 7:1.

Úterní slavnostní zahájení turnaje večer zpestřil dvojkoncert skupin The Apples a Teplá buchta. Hlavní sportovní program v podobě dvoudenního turnaje mužů, žen a veteránů vypukl ve středu ráno.  Dvanáctihodinový maraton zápasů v 22 základních skupinách trval až do večerních devíti hodin. Týmy, které ve skupinách obsadily první až třetí příčku, postoupily přímo do 1. kola do play-off, na ostatní ve čtvrtek ráno čekalo předkolo.

Špindl Ubals - vítězný tým Open Air Cup Dobruška.

Špindl Ubals – vítězný tým Open Air Cup Dobruška.

Obhájci mistry samostatných nájezdů

Síto vyřazovacích bojů bylo nekompromisní. V turnaji dál pokračovaly jen silné týmy, po vyrovnaných zápasech ty šťastnější. Suverénními mistry samostatných nájezdů byli obhájci loňské trofeje z IBK Nepijem. Pevnější nervy v penaltové loterii poprvé ukázali v osmifinále proti FK Slatina (bývalému týmu IC Warberg – dvojnásobnému finalistovi Open Air Cup z let 2014 a 2015). Remízou skončily také jejich osmifinálový duel s Jaroměří a semifinále proti Hulící četě. Úspěšný hattrick v samostatných nájezdech posunul zručné exekutory z IBK Nepijem až do finále. Cesta druhého finalisty byla suverénnější. Špindl Ubals postupně zdolal FBT Žďár nad Metují 8:3, předloňské vítěze a loňské finalisty (J)elita ze střídačky 7:4 a dva ambiciózní týmy Pojď mi hop a Nimble Old Man 5:4 a 6:4.

XXX

Úvodní poločas finále se proměnil v taktickou partii. Oba týmy nechtěly chybovat a soustředily se především na obranu. Hráči Špindlu sice dvakrát trefili tyč, ale diváci se do poločasu gólu nedočkali. Druhá půle začala nedovoleným zákrokem obránce IBK Nepijem. Exekutor samostatného nájezdu ještě na gólmana obhajujícího týmu nevyzrál, ale následnou přesilovku Špindl Ubals využil bleskově – 1:0. „Abstinenti“ se pět minut před koncem odhodlali k power-play, ale Špindl hru bez brankáře potrestal druhým gólem do prázdné branky – 2:0. Obhájci dál pokračovali v riskantní hře a odvaha jim dvě a půl minuty před koncem přinesla kýžené ovoce v podobě kontaktní branky – 2:1. Zápas se rozhodoval v předposlední minutě, kdy střelec „Nepijáků“ orazítkoval tyč a Špindl z rychlého brejku skóroval potřetí. Nepsané pravidlo „nedáš – dostaneš“ opět platilo – 3:1. Tým Nepijem nadále praktikoval power-play a gólem půl minuty před koncem se opět vrátil do kontaktu – 3:2. Tajenku finálového dramatu definitivně rozluštil gól z hokejky hráče Špindl Ubals devět vteřin před závěrečným hvizdem rozhodčích – 4:2.

Lassie´s Snout - úspěšné obhájkyně prvenství na Open Air Cup Dobruška.

Lassie´s Snout – úspěšné obhájkyně prvenství na Open Air Cup Dobruška.

Rozuzlení tři vteřiny před koncem

Ženské finále si dramatičností s tím mužským vůbec nezadalo. Kdo by to po jednoznačném poločase tušil? Vždyť loňské vítězky Lassie´s Snout z Brna v duelu proti kamarádkám ze Židenic v poklidu kráčely za obhajobou prvenství. Zatímco brankářka družstva Captain Božkov Crew během úvodních osmi minut lovila míček ze sítě za svými zády třikrát, strážkyně brněnské svatyně držela čisté konto. Jenže ve druhé půli se začaly dít věci. „Kapitánky“ trpělivě ukrajovaly z náskoku „Čumáčku Lassie“ a najednou bylo vyrovnáno -3:3. Zdálo se, že obhájkyně trofeje a finalistky z roku 2015 nápor soupeřek neustojí. Zvlášť když se jim v poslední minutě nepříjemně zranila spoluhráčka. Kvůli ošklivému výronu kotníku musela na hřišti zasahovat lékařka. Tým Lassie´s Snout se však v závěrečných momentech zápasu dokázal vzchopit k poslednímu útoku a šťastným gólem pouhé tři vteřiny před koncem nevídané drama rozhodl ve svůj prospěch – 4:3.

Kanonýři turnaje

Tadeáš Melíšek (Nimble Old Man) – 31 branek, Eva Krauskopfová (Dej si dvacet) – 18 gólů.

Nejlepší brankáři

Petr Bárta (Špindl Ubals), Veronika Tomšová (Captain Božkov Crew).

Největší letní turnaj v České republice se neustále rozšiřuje. Jako další letošní novinku představil mládežnický turnaj. Ve třech kategoriích v něm soutěžilo 26 týmů elévů, mladšího žactva a dorostu. Mládežníci se museli vypořádat s nepřízní počasí. Pořadatelé z FBC Dobruška kvůli vytrvalému nočnímu dešti rozhodli, že se dění turnaje přesune z areálu dobrušského městského stadionu pod střechu zimního stadionu v Opočně. Hráči se do provizorního dějiště přesunuli kyvadlovou autobusovou dopravou. Provizorním podmínkám se musel uzpůsobit rozpis zápasů, protože na „zimáku“ byly k dispozici pouze čtyři hřiště oproti šesti pod širým nebem.

Open Air Cup Dka 03

Druhý soutěžní den patřil turnaji partnerů, kteří Open Air Cup podporují. Zápasový program firemních týmů v poklidném duchu zakončilo přátelské posezení. Po loňském stříbru se z konečného triumfu radovali hráči reprezentující firmu Kamat.

Závěrečné výsledky play-off

MUŽI

Osmifinále

IBK Nepijem – FK Slatina 6:5, Katowice GKS – Jaroměř 1:8, Jedi knights – Skurut Hai Brno 2:4, Draci – Hulící četa 3:9, (J)elita ze střídačky – Špindl Ubals 4:7, PSKJ – Pojď mi Hop 3:4, Nimble Old man – Růžoví kulíšci 7:4, PoRumuMiJeZle – Wrecking Boyzz 10:1.

Čtvrtfinále

IBK Nepijem – Jaroměř 3:2, Skurut Hai Brno – Hulící četa 3:4, Špindl Ubals – Pojď mi Hop 5:4, Nimble Old man – PoRumuMiJeZle 9:2.

Semifinále

IBK Nepijem – Hulící četa 6:5, Špindl Ubals – Nimble Old man 6:4.

O 3. místo

Hulící četa – Nimble Old man 2:6.

Finále

Špindl Ubals – IBK Nepijem 4:2.

ŽENY

Osmifinále

Slepičí Gang – Holky sextraligy 7:1, Lassie’s snout – FBC Sokol Předměřice 7:1, Lamas – Dej si dvacet 1:5, Jolandy Bž – Pachys Gerontes 6:3, Captain Božkov Crew – Galantní jelínci 4:3, Tlamoleptým – Praštěný hokejky 0:6, Snipers – Kačaby IBK 2:1, Jolandy Fň – 3.. 4.. Děla 6:2.

Čtvrtfinále

Slepičí Gang – Lassie’s snout 2:3, Dej si dvacet – Jolandy Bž 2:1, Captain Božkov Crew – Praštěný hokejky 4:2, Jolandy Fň – Snipers 7:3.

Semifinále

Lassie’s snout – Dej si dvacet 9:1, Captain Božkov Crew – Jolandy Fň 5:1.

O 3. místo

Dej si dvacet – Jolandy Fň 8:2.

Finále

Lassie’s snout – Captain Božkov Crew 4:3.

Open Air Cup Dka 01VETERÁNI

Semifinále

Meteor – FbÚ Renegades 5:0, Show Must Go On – FBC Hroši Dobré 4:2.

O 3. místo

FbÚ Renegades – FBC Hroši Dobré 5:2.

Finále

Show Must Go On – Meteor 7:1.

Open Air Cup Dka 06

Open Air Cup Dobruška řečí čísel

Počet hráčů na soupiskách – 1111 (832 dospělých a 279 dětí).

Počet týmů – 137 (mládež 26, muži 80, ženy 27, veteráni 4).

Hrací dny – 4.

Neděle – mládež (mladší a starší žactvo, dorost).

Pondělí – turnaj partnerů.

Středa a čtvrtek – muži, ženy a veteráni.

Odehráno zápasů – 431 zápasů.

Celkový počet vstřelených gólů – 3806 gólů.

Počet pořadatelů – 55.

Open Air Cup Dka 02Výsledky play-off mládežnického turnaje

Dorost

Osmifinále: SK Pohoří – FBC Dobruška 4:3, Kopyta – Klub SPV Pardubice 3:4, Kanárci – FBC Dobruška Girls 11:1, FBC Dobruška II – FbC Skuteč 3:5. Čtvrtfinále: FBC Broumov – SK Pohoří 8:1, FBC Hrošíci Dobré – FbC Skuteč 8:3, Peaches IBK – Klub SPV Pardubice 7:1, Valdovi náhradníci – Kanárci 4:3. Semifinále: FBC Broumov – FBC Hrošíci Dobré 8:4, Peaches IBK – Valdovi náhradníci 4:3. Utkání o 3. místo: FBC Hrošíci Dobré – Valdovi náhradníci 1:8. Finále: FBC Broumov – Peaches IBK 4:8.

Mladší žactvo

Čtvrtfinále: Sokol Předměřice nad Labem – FbC Medvědi Žacléř B 9:2, FbC Medvědi Žacléř – FBC Dobruška 3:1, Falcon Lysá nad Labem – FBK Jičín 2:3, PSKC Okříšky – DDM Holice 4:5. Semifinále: Sokol Předměřice nad Labem – DDM Holice 3:1, FBK Jičín – FbC Medvědi Žacléř 5:4. Utkání o 3. místo: DDM Holice – FbC Medvědi Žacléř 5:6. Finále: Sokol Předměřice nad Labem – FBK Jičín 10:3.

Konečné pořadí: 1. Sokol Předměřice nad Labem, 2. FBK Jičín, 3. FbC Medvědi Žacléř, 4. DDM Holice, 5. Falcon Lysá nad Labem, 6. PSKC Okříšky, 7. FbC Medvědi Žacléř B, 8. FBC Dobruška.

Elévové

Čtvrtfinále: FBC Hrošíčci Dobré – FBC Dobruška II 3:9, FBC Dobruška – FBC Dobruška Girls 6:4, Semifinále: FbC Skuteč – FBC Dobruška 6:5, DDM Holice – FBC Dobruška II 5:0. Utkání o 3. místo: FBC Dobruška – FBC Dobruška II 4:2. Finále: FbC Skuteč – DDM Holice 3:4.