Filmařům z Rychnovska se dařilo

ČERVENÝ KOSTELEC/RYCHNOVSKO – Kino Luník v Červeném Kostelci se stalo 8. dubna místem konání krajského kola filmové soutěže Český videosalon.

IMG_0001 zahradník a filmař J.Černý z Opočna dostává od poroty gratulace k postupu do národního finále za film  Výlov rybníku Broumar v Opočně

Zahradník a filmař Jaroslav Černý z Opočna přijímá od poroty gratulace k postupu do národního finále za film Výlov rybníku Broumar v Opočně.
Foto: Petr Mědílek

Soutěž i národní finále v Ústí nad Orlicí, jehož již 64. ročník letos proběhne, platí za pomyslný vrchol pro tuzemské neprofesionální filmaře.

V Červeném Kostelci byli úspěšní všichni tři soutěžící filmaři z Rychnovska – a to Jaromír Schejbal z Rychnova nad Kněžnou, Jaroslav Černý z Opočna a Josef Novotný z Bystrého, ze spolku recesistů VAG-I-NOVINY Bystré.

Všichni tři byli v kině Luník oceněni a nominováni za své filmy do národního kola filmové tvorby Český videosalon 2017, které se bude konat 16. – 17. června v Ústí nad Orlicí.

Cena za fiktivní příběh šneků

Jaromír Schejbal byl oceněn za experimentální film Na pařezu – fiktivní příběh dvou šneků, který byl k vidění například v listopadu loňského roku na setkání filmařů regionu v Dlouhé Vsi. Jaroslav Černý získal postup s filmem Výlov rybníku v Opočně a Josef Novotný s filmem Montér údržbář, ve kterém se „vyřádila“ parta Vag-i-noviny.

Snímky hodnotila porota ve složení Silvie Dymáková, Petr Bělík (oba z pořadu Gejzír na ČT 1) a profesionální kameraman Tomáš Drdácký.

Hlavní cenu, velký LED televizor od hejtmana Královéhradeckého kraje i postup do finále, si odnesl Michal Martinek z Nového Města nad Metují za poetické dokumentární dílo Mrazivá poezie na jasankách. Cenu za kameru obdržel hraný fantasy snímek Dračák náchodského filmaře Petra Neumanna a Cenu diváka dostal film Všechny barvy Kostelce mladého domácího tvůrce Petra Hejzlara.

Svými kvalitami porotu opět přesvědčili renomovaní tvůrci z Královéhradecka Miroslav Trudič z Náchoda, Jan Vačlena z Hradce Králové, Miroslav Šolc z Police nad Metují, Martin Bohadlo z Náchoda a Jaromír Schejbal z Rychnova nad Kněžnou.

Příjemně překvapili Jaroslav Černý z Opočna, Josef Novotný z Bystrého a duo Lukáš Čihař – Lukáš Rybka z Hradce Králové. Ti všichni zároveň postoupili do celostátního finále.

Pochvalu poroty si vysloužil i Karel Pokorný z Nové Paky, který přesto, že nepostoupil, ukázal svůj nesporný přínos v oboru, a to i ve svém pokročilém věku 84 let.

Čtenářská diskuze