„Fialky“ trápily favorizovaný Hodonín

Družstvo před prvním utkáním v Hk

DOBRÉ - Play off se hraje na dvě vítězná utkání a „fialky“ v pátek 3. května odehrály to první a jediné na domácích stolech. Dobré je v semifinále po pěti letech. I tehdy se hráčky postavily proti Hodonínu, ale po výsledku dvakrát 0:5 z dalších bojů vypadly. Jejich soupeř je i letos velkým favoritem nejen v semifinále, ale také na titul Mistra ČR. Nikdo v soutěži nemá tak široký a kvalitní kádr.

Každý z obou dnešních soupeřů měl v pátek v sestavě jednu hráčku, která nastoupila ve zmíněném souboji před pěti lety. A právě jejich vzájemný zápas celé utkání zahájil.

SK Dobré – SKST Hodonín 4:5

Jednotlivé výsledky: Rozínková D. – Pěnkavová K. 3:2, Blašková Z. – Brateyko Solomiya 3:1, Kučerová A. – Partyka Natalia 0:3, Blašková Z. – Pěnkavová K. 3:0, Rozínková D. – Partyka Natalia 0:3, Kučerová A. Brateyko Solomiya 2:    3, Blašková Z. – Partyka Natalia 1:3, Kučerová A. – Vacenovská I. 3:1, Rozínková D. – Brateyko Solomiya 0:3.

A byl to úvod, jak se patří! Do hlediště doberské herny si našlo cestu nejvíce diváků v sezoně a hned v úvodním zápase si přišly na své. Favoritem byla hodonínská Pěnkavová, ale Daniela Rozínková hrála sebevědomě a odvážně a hlavně z bekhendové strany levorukou českou reprezentantku přehrávala. Po pětisetové bitvě propuklo domácí publikum v jásot okamžitě po proměněném mečbolu. A to ještě nebylo vše. Na vedlejším stole se ve skvělé formě hrající Zdena Blašková ve čtyřech setech vypořádala s Ukrajinkou Brateykovou  a Dobré vedlo 2:0! Začátek z říše snů. První sérii dvouher zakončil souboj polské reprezentantky a paraolympijské vítězky Partykové s Anetou Kučerovou. Polka přijela do Dobrého skvěle připravená a Kučerová se vůbec nedostala do zápasu – 2:1.

Dalším zápasem byl souboj Zdeny Blaškové s Pěnkavovou. Ta se ještě nestačila vzpamatovat z prohry v prvním zápase a už po třech setech odcházela smutná od stolu znovu. Blašková byla lepší a rychlou útočnou hrou ji dostávala pod tlak a nutila k chybám. Aktuální stav 3:1 pro domácí!

Daniela Rozínková následně nestačila na Polku Partykovou – 3:2. Přes rychlé snížení stavu se vedoucímu hostujícího družstva ve tváři objevila obava znovu. Aneta Kučerová dlouho hledala cestu jak vyzrát na hru Ukrajinky Brateykové a zdálo se, že ji objevila vždy při odvracení mečbolů. Za stavu 0:2 a 9:10 první, za stavu 1:2 a 6:10 další čtyři, za stavu 1:2 a 10:11 další. Přesto srovnala na 2:2 na sety a logicky by měla mít v pátém setu navrch. Bohužel pro ni ale Ukrajinka dokázala ještě změnit taktiku a Kučerová udělala v pátém setu více chyb. Po dvou třetinách zápasu tedy 3:3.

Poslední zápasy začal souboj jedniček. Zdena Blašková vlétla do zápasu s Partykovou jako uragán a v prvním setu ji útočnou hrou zcela rozebrala. Od druhého setu však zkušená polka lépe četla hru a hlavně byla jistější ve výměnách i v koncovkách setů. Favorizované hostující hráčky se tak poprvé dostaly do vedení 3:4. Až v tuto chvíli nasadil vedoucí Hodonína nejtěžší „kalibr“, který měl k dispozici. Místo Pěnkavové postavil proti Kučerové nejlepší českou reprezentantku posledních let Ivetu Vacenovskou. I taková hráčka ale může mít problém vpadnout po dvou hodinách na střídačce do rozehraného utkání. Kučerová byla v koncovkách prvních dvou setů jistější a zaslouženě je vyhrála. Vacenovská se rozehrávala postupně a třetí set ovládla. Mezitím ale skončil na vedlejším stole zápas domácí Rozínkové s Brateykovou, který Ukrajinka 3:0 vyhrála, a bylo jasné, že si Hodonín nakonec přece jen vítězství odveze. Ne zcela koncentrovaná Vacenovská už nenašla sílu na celkový obrat a Kučerová dotáhla zápas k zaslouženému vítězství.

„Co k tomu říci. Před utkáním bychom takový výsledek brali všemi deseti. Po dvou a půl hodinách jsem hrdý na hráčky, jak s favorizovaným soupeřem držely krok. A chybělo opravdu málo, abychom dotáhli nadějný začátek k úspěšnému konci. Škoda, že Aneta Kučerová nedotáhla obrat v zápase s Brateykovou. Taková šance se v odvetě nejspíš nabízet nebude, protože soupeř postaví Vacenovskou od začátku a navíc domácí prostředí mu vyhovuje. Určitě se ale o překvapení v neděli pokusíme,“ lituje velké šance předseda SK Dobré Jan Rozínek.

DOBRÉ - Po páteční těsné domácí porážce odjížděly „fialky“ v neděli do Hodonína k odvetě s touhou pokusit se o prodloužení semifinále na tři utkání. Okamžitě po příjezdu do herny ve sportovní hale bylo cítit, že hodonínské vedení si nepřipouští možnost komplikace na cestě do finále. Vědomí, že od roku 2013 nezískal titul nikdo jiný než elitní domácí tým a že v základní části skončilo vzájemné utkání jednoznačným výsledkem, je k tomu snad i opravňovalo.

Domácí trenér situaci ještě pojistil nasazením zkušené Ivety Vacenovské hned od začátku utkání na úkor v Dobrém nebodující Pěnkavové. I ty nejmenší obavy o výsledek jim navíc rozptýlily výsledky první série zápasů.

SKST Hodonín – SK Dobré 5:4

Jednotlivé výsledky: Brateyko – Kučerová Aneta 3:2, Partyka – Blašková D. 3:1, Vacenovská – Blašková Z. 3:0, Partyka – Kučerová 2:3, Brateyko – Blašková Z. 2:3, Vacenovská – Blašková D. 3:0, Partyka – Blašková Z. 0:3, Vacenovská – Kučerová WO 1:3, Brateyko – Blašková D. 3:1.

Konečný stav semifinále: 2:0.

Brateyková otočila nepříznivý vývoj zápasu s Anetou Kučerovou, Partyková sice s Dagmar Blaškovou měla hodně práce, ale překvapení nedopustila a Vacenovská ve třech setech přehrála Zdenu Blaškovou. Po necelé hodině průběžně 3:0 pro domácí a diváci, počtem asi polovina oproti utkání v Dobrém, už přemýšleli, jestli se v nedělním podvečeru cestou domů ještě někde zastaví.

Takové úvahy se ale ukázaly poněkud předčasné. Následující dva zápasy přinesly vyrovnané pětisetové souboje, vynikající stolní tenis a hlavně úspěšné obraty jejich vývoje v podání Anety Kučerové a Zdeny Blaškové. V dalším zápase Dagmar Blašková velmi trápila domácí hvězdu Vacenovskou, když podlehla až ve třech vyrovnaných koncovkách. To znamenalo aktuálně průběžný stav 4:2.

A když v následujícím zápase Zdena Blašková po skvělém výkonu vrátila páteční porážku Polce Partykové, bylo to 4:3 a na hodonínských tvářích se objevila lehká nervozita. Ta navíc stoupala podle vývoje zbývajících zápasů. Aneta Kučerová si dobře pamatovala, čím přehrála Vacenovskou v Dobrém, a měla viditelně navrch i tentokrát. Dagmar Blašková výhrou třetího setu zkomplikovala zisk pátého bodu Ukrajince Brateykové a v tu chvíli by se nervozita v herně dala krájet.  Štěstím pro domácí a smůlou pro hosty byla výhra Ukrajinky ve čtvrtém setu, kterým zajistila vítězný bod a postup do finále. Vacenovská už další boj s Kučerovou vzdala.

„Naše hráčky neprodaly svoji kůži lacino. Přiměly sebevědomého soupeře ke strachu o výsledek a zaslouží si obdiv. Právě ten velmi malý kousek, který chyběl, bude ještě nějaký čas mrzet. Nakonec ale asi přiznáme, že průběh a výsledek semifinále nám ukázal, že je v našich silách konkurovat i takovým soupeřům a že je třeba věřit v sebe a stále pracovat na svém zlepšování. To by si měli z vystoupení hráček áčka vzít také mladí stolní tenisté našeho oddílu. V konečném pořadí soutěže nám letos patří čtvrté místo. Pro hráčky skončila extraligová soutěž, ale v žádném případě nekončí sezona. Aneta Kučerová odjíždí už na další turnaj světové série do Slovinska, Zdenu Blaškovou čeká juniorský turnaj v Polsku, Mistrovství ČR družstev dorostu a v červenci juniorské mistrovství Evropy v Ostravě,“ je pyšný na hráčky předseda SK Dobré Jan Rozínek.