„Fialky“ si letos play off nezahrají

IMG_7501DOBRÉ – Předminulou sobotu a neděli skončila základní část nejvyšší české soutěže ženských družstev ve stolním tenise. „Fialky“ v kompletní sestavě nastoupily v Ostravě a v Havířově s cílem pokusit se vybojovat šesté místo v tabulce pro účast v paly off. Bylo to ale možné pouze v případě minimálně jedné výhry a jedné remízy.

CDU ST Ostrava – SK Dobré 5:5

Jednotlivé výsledky: Ságlová Miroslava – Blašková Dagmar 2:3, Kubátová Hana – Rozínková Daniela 3:1, Tomanová Tamara – Blašková Zdena 2:3, Kubátová Hana – Blašková Dagmar 3:1, Ságlová Miroslava – Blašková Zdena 0:3, Tomanová Tamara – Rozínková Daniela 3:0, Kubátová Hana – Blašková Zdena 3:0, Tomanová Tamara – Blašková Dagmar 3:0, Ságlová Miroslava – Rozínková Daniela 0:3, Kubátová Hana/Tomanová Tamara – Blašková Zdena/Blašková Dagmar 0:3.

V sobotním studeném podvečeru se hrálo v tělocvičně ostravského sportovního gymnázia utkání, ve kterém šlo domácím o udržení třetího místa a hostům o postup na místo šesté v konečné tabulce soutěže. Několik málo diváků, kteří zabloudili na stolní tenis v tak velmi sportovním městě, jakým Ostrava je, vidělo vynikající výkony všech hráček a spravedlivou konečnou remízu. Díky vyhraným pětisetovým bitvám v první sérii zápasů se doberské hráčky dostaly do průběžného vedení. Následně ale přišla série výher domácích a „fialky“ zachraňovaly remízu v poslední dvouhře a závěrečné čtyřhře. Pro domácí byl výsledek ztrátou, pro hosty splněním plánu pro případnou možnou účast v play off.

 

SKST Havířov – SK Dobré 6:2

Jednotlivé výsledky: Grigelová Natália – Rozínková Daniela 3:2, Štefcová Kristýna – Blašková Dagmar 3:0, Petrovová Nikita – Blašková Zdena 3:2, Štefcová Kristýna – Rozínková Daniela 3:0, Grigelová Natália – Blašková Zdena 2:3, Petrovová Nikita – Blašková Dagmar 2:3, Štefcová Kristýna – Blašková Zdena 3:2, Petrovová Nikita – Rozínková Daniela 3:0.

V neděli dopoledne se v havířovské herně hrálo pro obě družstva poslední utkání základní části soutěže. Domácí hráčky si už v sobotu zajistily páté místo v tabulce a nemohly ho už vylepšit ani zhoršit. Doberský hráčkám by naopak jen výhra zajistila šesté místo potřebné pro účast v play off.

A z odlišného rozpoložení také vycházel přístup k zápasům od jednotlivých hráček. Ty domácí hrály uvolněně, s vědomím že nemají co ztratit. Těm hostujícím naopak svazovala ruce nervozita a tlak na potřebný úspěch.

I tyto faktory pak byly asi příčinou neúspěchu Daniely Rozínkové a Zdeny Blaškové v koncovkách pátých setů svých prvních zápasů. Nutno říci, že i štěstí se v rozhodujících chvílích přiklánělo spíš na pálky Grigelové a Petrovové. Tyto dvě prohrané bitvy daly ráz celému utkání. A protože se tak nějak dalo předpokládat, že mimo Zdeny Blaškové budou „fialky“ přes jedničku domácích Štefcovou bodovat těžko, byl po čtyřech zápasech jednoznačný stav 4:0 pro domácí.

Pro celkovou výhru už by doberské hráčky nesměly zaváhat, ale s takovou situací se hraje ještě hůře. Přesto se nesložily a pokusily se bojovat o zázrak. Sestry Blaškovy doslova vydřely pětisetové výhry v dalších dvou zápasech, ale Zdeně se pak v souboji jedniček přes veškerou snahu nepodařilo dotáhnout nadějně rozehraný zápas k vítězství a bylo rozhodnuto.

 

„Pro hráčky tak trochu brzo končí extraligová sezona. Ještě je čeká mistrovství ČR a pak už bude vytížená jen Zdenka Blašková. Bude se připravovat na mezinárodní turnaje, kde stále živí naději účasti na olympiádě mládeže na podzim v Buenos Aires. Potěšující na konečném výsledku v soutěži je, že jsme opět nejlepším českým týmem.

Konečná tabulka po základní části zase ukázala, že ta nejlepší družstva jsou prostě na Moravě a ta česká zaostávají. Sehráli jsme vynikající obě utkání s Moravským Krumlovem i s Ostravou. Bohužel, to ale třikrát bylo těsná porážka a jen jedna remíza nyní v Ostravě. O play off jsme ale přišli hlavně v utkáních s Kyjovem a Havířovem. Venku prohry a doma jen remízy jsou tou hlavní příčinou konečného sedmého místa.

V posledních letech se kvalita nejvyšší soutěže velmi zvedla. Týmy mají v kádrech české reprezentantky ale také cizinky vč. Číňanek, Japonek apod. Je to správná cesta pro zvýšení prestiže stolního tenisu, ale i zájmu médií, diváků a sponzorů. Klesá tak ale velmi počet příležitostí pro mladé české talentované stolní tenistky v juniorském věku. Do extraligových kádrů se nyní prosadí jen těžko. To jim bude bránit ve výkonnostním růstu. Uvidíme, co přinese nejbližší budoucnost. Každopádně, ale my u toho určitě budeme. Naši příznivci se už teď mohou těšit na další zápasy s atraktivními soupeři v doberské herně,“ hledí už do příští sezony předseda SK Dobré Jan Rozínek. (roz/mš)

Úspěšnost hráček v základní části soutěže (bilance dvouher, čtyřher)

Blašková Zdena (29:14, 3:3), Blašková Dagmar (22:23, 4:3), Rozínková Daniela (11:34, 1:0), Rozínková Kateřina (2:3, 0:0), Koďousková Eliška (0:5, 0:0), Bačinová Pavla (0:2, 0:0).

Ostatní výsledky

CDU SPORT – STOLNÍ TENIS OSTRAVA – SVS Hradec Králové 6:2, TJ Sokol Nusle Praha – MK Řeznovice TT Armex Moravský Krumlov 1:6, MSK Gumotex Břeclav – KST Hluk                6:0, TJ Sokol Kyjov – Eurolamp – SKST Mart Hodonín – Stavoimpex 1:6, SKST Baník Havířov – SVS Hradec Králové 6:3, MSK Gumotex Břeclav – MK Řeznovice TT Armex Moravský Krumlov 3:6, TJ Sokol Nusle Praha – KST Hluk 5:5.

Extraliga žen Tabulka:

družstvo PU V R P K skóre body
1. SKST Mart Hodonín – Stavoimpex 18 18 0 0 0 108:19 54
2. MSK Gumotex Břeclav 18 14 1 3 0 94:38 47
3. MK Řeznovice TT Armex Moravský Krumlov 18 13 0 5 0 91:58 44
4. CDU SPORT – STOLNÍ TENIS OSTRAVA 18 11 2 5 0 88:59 42
5. SKST Baník Havířov 18 9 1 8 0 68:69 37
6. TJ Sokol Kyjov – Eurolamp 18 7 2 8 1 64:82 33
7. SK Dobré 18 5 4 9 0 65:83 32
8. SVS Hradec Králové 18 2 3 13 0 61:97 25
9. KST Hluk 18 2 1 15 0 35:102 23
10. TJ Sokol Nusle Praha 18 1 2 15 0 36:103 22
Čtenářská diskuze