Festival komedie zahájil Michael Foret a Vlastníci

NOVÉ MĚSTO N. M. – V Novém Městě nad Metují 12. září začal 42. ročník festivalu české filmové komedie. Uvedl ho koncert zpěváka ze SuperStar i úspěšný film Vlastníci.

Michael Foret (s kapelou ForetGump) na Husově náměstí ukončil Dny evropského dědictví a zároveň zahájil festival.

„Doufám, že se i s rouškami letos budeme hodně smát,” popřál festivalu jeho ředitel Zdeněk Krákora a zároveň upozornil na veselé festivalové roušky, které jsou k dostání nyní v novoměstském Kině 70. Na rouškách je pět variant úsměvu a stojí 100 korun.

V neděli se festivalové dění přesunulo do Kina 70. Ještě před oficiálním zahájením festivalu diváky i kolemjdoucí naladila místní kapela The Acoustics – zazněly hity The Beatles. V kině 42. ročník zahájil moderátor festivalu Michal Jančařík se svými hosty – porotcem Ondřejem Kepkou, náměstkem hejtmana Královéhradeckého kraje Martinem Červíčkem, radním Královéhradeckého kraje Pavlem Hečkem, starostou Nového Města nad Metují Petrem Hablem a ředitelem festivalu Zdeňkem Krákorou.

Ondřej Kepka festival oficiálně zahájil a vzpomenul přitom na dlouhou tradici smíchu nad Metují.

“Tady soutěžily už filmy jako Adéla ještě nevečeřela nebo první díl Básníků, je to velká tradice a já jsem za to moc rád. Ať jsou filmy jaké jsou – a my porotci jsme často až moc kritičtí – vím, kolik úsilí stojí takový film natočit a vypustit do kin, jsem rád, že se točí a že se lidé smějí,” promluvil k divákům Ondřej Kepka.

Čtyři roky byl patronem festivalu komedie, teď čestný titul předává dál – Jan Hrušínský na dálku popřál festivalu krásné filmové komedie a z letošního ročníku doporučil Film Vlastníci.

Ten diváci v Kině 70 viděli – prosmáto bylo 12,7 procent času.

Novinkou letošního ročníku jsou online besedy.

„Herci a tvůrci komedií hrají, točí, jsou zaneprázdněni – dohánějí čas, kdy pracovat nemohli. Proto jsme se rozhodli, pokud to půjde, zřídit teleporty a s tvůrci a herci besedovat alespoň online,” vysvětlil Krákora. Na zahájení festivalu se tak do novoměstského kina připojil režisér promítaného filmu Jiří Havelka.

Čtenářská diskuze