Falešný email lákal od účetní okamžitou platbu, nenachytal ji

NÁCHODSKO – Pokus o vylákání podvodného převedení peněz na cizí účet pomocí emailové komunikace zaznamenali v těchto dnech policisté v Novém Městě nad Metují. Naštěstí podvodníkovi nevyšel, ale policie upozorňuje, že se zdaleka nejedná o ojedinělý případ.

Kriminalisté z oddělení hospodářské kriminality jich jen na Náchodsku v posledním roce řeší kolem deseti s celkovou škodou přes dva miliony korun.

„Tentokrát, stejně tak se děje i v jiných případech, se podvodník nezjištěným způsobem naboural do firemní komunikace místní organizace a jménem ředitele odeslal na adresu účetní email, ve kterém vyžadoval okamžitou platbu částky 22 650 korun na zadané číslo účtu. Jenže účetní si vše ověřila a zjistila, že email je podvržený. Platbu tedy neprovedla a organizace o své peníze nepřišla. V ostatních případech, pokud se podvodníkům lest zdařila, ale poškození dopadli hůř. Když vyžádané platby uhradili, jejich peníze, a několikrát se jednalo i o velké částky v řádech tisíců eur, skončily na nedohledatelných účtech někde v zahraničí,“ informovala mluvčí policie Eva Prachařová.

Policisté případ zaevidovali jako přečin podvodu ve stádiu pokusu a po pachateli pátrají. Všechny pak opět upozorňují, že ke svým útokům na peníze podvodníci stále více využívají elektronickou komunikaci. Nenápadně vstoupí do emailové pošty a zasílají podvržené emaily s příkazy o převedení peněz, okamžité či mimořádné platby, nebo avizují změny v číslech účtů obvyklých plateb.

Policie doporučuje si všechny emaily s neobvyklými pokyny, týkajícími se převodů peněz, ověřit. V případě provedení platby je získání peněz zpět složité a často již nemožné.

Čtenářská diskuze