HRADECKO – Policie opětně apeluje na občany, aby byli při spravování svých účtů velmi obezřetní.
„Stále přijímáme oznámení o podvodech, které jsou páchány přes telefon či internet. Zatím posledním poškozeným je 50letý muž z Hradecka, který uvěřil neznámému volajícímu vydávajícího se za bankovního úředníka, že má napaden účet. Aby své peníze ochránil, měl je z účtu vybrat a vložit na takzvaný meziúčet. Bankomat – jednalo se o bitcoinmat, do kterého měl peníze vložit, naštěstí nefungoval. Následně si muž i všiml varování před podvodníky a zavolal na linku 158. Svých 230 tisíc si tak uchránil a mohl si je vložit zpět na svůj účet, který byl samozřejmě v pořádku,“ sdělila mluvčí policie Iva Kormošová.
Poslední prosincovou středu se na policisty obrátily také dvě ženy, které kvůli přijetí platby za prodávané zboží zadaly do zaslaného odkazu údaje z platební karty a poté se i přihlásily do svého internetového bankovnictví, a další dvě ženy, které se zase do internetového bankovnictví přihlásily přes falešnou doménu své banky. Celá čtveřice žen přišla o více než 100 tisíc korun.
„Nevěřte neznámým volajícím, kteří se vydávají za bankéře, policisty a různé specialisty! Pozor i na přátele ze sociálních sítí. Do počítače si neinstalujte žádné neznámé programy. Do internetového bankovnictví se přihlašujte vždy svým ověřeným postupem, nejbezpečnější přístup je však přes mobilní aplikace. Nikomu nesdělujte údaje z platební karty, přihlašovací hesla ani ověřovací kódy. Pozorně čtěte zasílané sms z banky. Vezměte na vědomí, že pokud porušíte pravidla internetového bankovnictví, nemůžete čekat od banky žádné odškodnění,“ dodala Iva Kormošová.