Elektromobilita v Česku, i v našem kraji, zrychluje

KRAJ -  U bezemisních pump ČEZ v Královéhradeckém kraji načerpaly elektromobily loni o 44 % energie více, počet stojanů vzrostl o 73 %.

Poprvé v historii ČEZ zprovoznil během jednoho roku více než 100 stojanů, dosud rekordní rok 2020 připsal 82 stanic. Vedle velkých měst výrazně posiluje čerpání na dálnicích – elektromobily se díky lepší infrastruktuře staly rovnocennou alternativou i pro dlouhé cesty.. Trendem roku 2022 budou dobíjecí huby, které umožní čerpat energii najednou 6 a více e-autům.

„Pandemii i krizi na energetických a dodavatelských trzích navzdory rostly loni odběry u veřejných dobíjecích stanic ČEZ pro elektromobily v České republice. Řidiči u zelených stojanů největší české sítě načerpali celkem více než 3,5 milionu kWh certifikované bezemisní elektřiny. Hustá mapa bodů od Mariánských Lázní po Třinec srovnatelná s pokrytím větších řetězců klasických čerpacích stanic se loni rozrostla o dosud rekordních 110 stojanů. Síť roste díky evropskému grantu z programu Connecting Europe Facility – CEF, z prostředků přidělovaných Operačním programem Doprava i z vlastních zdrojů Skupiny ČEZ, ,“ sdělila mluvčí ČEZu Šárka Lapáčková Beránková.

Počet stojanů v síti vyšší o 41 %, růst odebrané ekologické elektřiny o 44 %. To je vysvědčení za rok 2021 pro největší českou síť veřejných dobíjecích stanic sloužící elektromobilům. Oproti 2,44 milionu kWh v roce 2020 jde o dramatické zvýšení, o které se rovným dílem zasloužilo jak výrazné rozšíření sítě, tak pokračující boom elektrických aut v Česku. Těch čistě elektrických loni na českých silnicích podruhé za sebou přibylo více než 3 tisíce. Řidiči e-aut loni u stanic ČEZ zastavili k „tankování“ více než 230tisíckrát. Načerpali přitom energii, která by až po okraj naplnila baterie 97 878 elektromobilů střední třídy s kapacitou baterie 36 kWh nebo pro cestu flotily 587 e-aut kolem světa.

Dobíjecí stanice je i v Rychnově

V Královéhradeckém kraji ČEZ aktuálně provozuje 33 veřejných dobíjecích stanic (z toho 26 rychlodobíjecích). Kromě krajské metropole Hradce Králové jsou také v Chlumci nad Cidlinou, Janských Lázních, Jaroměři, Jičíně, Rychnově nad Kněžnou, Trutnově, Vrchlabí, u dálnice D11 a na dalších místech. Loni řidiči e-aut na těchto stanicích odebrali celkem 253 060 kWh ekologické energie, tj. palivo pro 7029 plně nabitých elektromobilů střední třídy nebo dost energie pro 42 e-aut na cestu kolem světa).

V roce 2020, na jehož konci ČEZ provozoval v Královéhradeckém kraji 19 stojanů, řidiči odebrali celkem 175 332 kWh. Meziročně tak odběry na stojanech ČEZ v kraji vzrostly o více než 44 %.

„Vedle pandemických omezení bylo pro nás loni hlavní překážkou dění na světových trzích, které znamenalo zdražování některých materiálů a technologií nebo prodlužování dodacích lhůt. Přesto se díky úsilí našich specialistů, infrastrukturních partnerů a také přeci jen pružnějšímu schvalovacímu prostředí podařilo poprvé dát do služeb řidičům více než 100 nových stanic za rok. Letošním úkolem je udržet toto tempo, pokračovat v loni zahájené výstavbě ultrarychlých stanic schopných významně zkrátit časy dobíjení a nabídnout služby velkých hubů. Jen místa se třemi a více stojany totiž dnes v nejvytíženějších místech zvládnou pokrýt rychle rostoucí poptávku,“ řekl Tomáš Chmelík, manažer útvaru čisté technologie ČEZ.

Řidičům garantuje ČEZ u většiny svých stojanů odběr skutečně bezemisní energie – a to díky certifikaci původu elektřiny z obnovitelných zdrojů operátora trhu OTE. Rychlodobíjecí stanice o výkonu 50 kW dnes tvoří 80 % sítě a umožňují v jednu chvíli dobíjení dvou elektromobilů. Kromě toho začal ČEZ loni stavět stanice o výkonech od 150 do 180 kW umožňující výrazně snížit dobu čerpání energie. Pět těchto nových stojanů funguje u dálnice D1.

Čtenářská diskuze
Tags: ,