Džódó seminář a otevřený trénink reprezentace

V Českém Meziříčí již podruhé probíhal NOZOMI DŽÓDÓ SEMINÁŘ  -  otevřený trénink reprezentace České republiky a zkoušky na stupně kjú (první ročník se konal v létě 2016), a to ve dnech 21. – 23. 7. 2017.

DAGMAR HONSNEJMANOVÁ

ČESKÉ MEZIŘÍČÍ - Seminář uspořádal sportovní klub Nozomi Dojo Hradec Králové. Organizátorem a garantem akce byl Pavel Tomeš, který v Hradci Králové a Českém Meziříčí vede džódó cvičení. Akce probíhala pod patronací České Federace Kendó.

 

IMG_1697Seminář probíhal pod vedením

Marián Bartko, 3. dan džódó – (Hikari Dojo Košice).

Zkušební komise

Marián Bartko, 3. dan džodó – (Hikari Dojo Košice).

Adriana Nagyová, 3. dan džodó – (Hikari Dojo Košice).

Michal Kolísek, 3. dan džodó – (Shinbukan Dojo Vyškov).

V loňském rozhovoru, kdy jsem se po skončení zeptala organizátora Pavla Tomeše, jak seminář hodnotil, mi odpověděl: „Sešla se tu skvělá parta lidí, budu rád, když toto setkání nezůstane poslední a založíme tradici letních seminářů džódó.“

Myslím, že toto skromné přání se mu vyplnilo. Tradice se rozhodně vydala tím správným směrem. S potěšením jsem přijala nabídku, abych se mohla opět zúčastnit semináře, fotografovat a zpropagovat džódó v regionálním tisku. To jsem velmi ráda udělala. Během pár hodin, které jsem mohla strávit se sportovci, na mne opět dýchla příjemná atmosféra tradičního japonského bojového umění a zápal pro tento sport. Po roce jsem viděla známé tváře, které se do Českého Meziříčí vrátily. A to je určitě pozitivní zjištění. Přijeli úspěšní sportovci i noví začátečníci. Seminář byl užitečný pro všechny, plný dalších poznatků, zkušeností a zážitků.

Seminář byl rozložen do třech dní. V pátek se účastníci věnovali cvičení kihonů (volnému cvičení). V sobotu celý den probíhal seminář pod vedením Mariána Bartka a v podvečer se konaly zkoušky džódó stupně  kjú. Zkušební komise ve složení Marián Bartko, Adriana Nagyová a Michala Kolíska velmi pečlivě hodnotila výkony sportovců.

Zkoušky, které probíhaly podle Zkušebního řádu České Federace Kendó, jsou po celou dobu zaznamenávány a po zakončení archivovány. Zkoušky všichni úspěšně složili.

V neděli se konal otevřený trénink reprezentace. To již z účastníků opadla zkoušková nervozita a cvičení probíhalo v uvolněné atmosféře.

DSCF7082Semináře se zúčastnili sportovci v podstatě napříč Českou a Slovenskou republikou: Budo Plzeň, Nozomi Dojo Hradec Králové, Shimbukan Dojo Vyškov, Hikari Dojo Košice.

Pro mne byl čas strávený na semináři moc příjemný. Venku byly sice tropy, lepší by bylo asi u vody, ale být ve společnosti „bojovníků džódó“, určitě stálo za to. Stále je to sport, který není úplně obvyklý. Aby ho člověk zvládl, nestačí jen se přihlásit, pečlivě trénovat, ale také musí pochopit, co je podstatou tohoto tradičního japonského sportovního umění. Není to jen o fyzické síle, ale hlavně o duševní rovnováze.

Seminář probíhal opět ve spolupráci s Hikari Dojo Košice, kde mají také velmi úspěšné sportovce. Sbírají úspěchy na mezinárodních pohárových soutěžích, mistrovstvích Polska, Maďarska a mistrovství Evropy.

 

Pavel Tomeš a Adriana Nagyová.

Pavel Tomeš a Adriana Nagyová.

Vedoucí semináře

Marián Bartko – 3. dan džódó, 4. dan iaidó (Hikari Dojo Košice).

mistrovství Evropy – iaidó

2015 – Berlín, Německo – 3. místo.

2016 – Budapešť, Maďarsko – v týmech 2. místo.

Adriana Nagyová – 3. dan džodó, 3. dan iaidó (Hikari Dojo Košice).

mistrovství Evropy – iaidó

2009 – Mierlo Holandsko – 3. místo, kat. Mudan.

2011 – Andorra – 2. místo, kat. 1. dan.

2016 – Budapešť, Maďarsko – 3 místo, kat. 3. dan.

2016 – Budapešť, Maďarsko – v týmech 2. místo.

mistrovství Evropy džódó

2012 – Brusel, Belgie – 2. místo, kat. Mudan.

2013 – Linz, Rakousko – 1. místo, kat. 1. dan.

2014 – Turín, Itálie – 3. místo, kat. 2. dan.

2015 – Falkenberg, Švédsko – 1. místo, kat. 2. dan.

2016 – Magglingen, Švýcarsko – 2. místo, kat. 3. dan.

 

Garant a organizátor semináře

Pavel Tomeš (Nozomi Dojo Hradec Králové)

Mistr Polska v džódó 2016, 2017.

2016 – mistrovství Evropy – Magglingen, Švýcarsko – 3. místo v džódó, kat. Mudan.

Akreditace: III. trenérská třída iaidó a džódó

3. dan iaidó.

1. dan džódó.

Senpaj iaidó, džódó.

Vedoucí reprezentace džódó.

 

Doplňující informace

Džódó je japonské bojové umění využívající džó – střední hůl z tvrdého dřeva – délka 128 cm, a překládá se jako „cesta hole“. Cvičení džódó poskytuje variabilitu pohybu, umožňuje rozvinout pohyblivost kloubní a svalové soustavy kontrolovaným způsobem. Jako většina bojových umění rozvíjí i jeho vnitřní stránku, sebedůvěru, postoj k ostatním a smysl pro hodnoty lidského života. Cvičení džódó vyžaduje velkou dávku vnitřní disciplíny, spoustu odvahy, celoživotního úsilí a práce. Přirozeným způsobem rozvíjí běžné lidské dovednosti.

Česká federace Kendó (ČFK) je dobrovolné sportovní sdružení občanů, kteří aktivně provozují kendó, iaidó, džodó a naginatadó, nebo jsou příznivci těchto bojových umění. Byla založena v roce 1998. ČFK je organizace, zastupující bojová umění v ní sdružená na území ČR. Hlavním posláním ČFK je rozvoj a propagace sdružených bojových umění, dodržování jejich tradiční etiky a ducha, udržování a rozvíjení přátelství a spolupráce mezi členy sdružení a organizacemi v jiných zemích a začlenění sdružených bojových umění v ČR do národních a mezinárodních systémů tělesné kultury. V rámci své činnosti Česká federace Kendó pořádá semináře a turnaje jak s mezinárodní účastí, tak v rámci ČR. ČFK je členem České unie bojových umění, jejímž prostřednictvím je začleněna do Českého svazu tělesné výchovy. Dále je ČFK členem Evropské federace Kendó a Mezinárodní federace Kendó a její členové se pravidelně účastní mistrovství Evropy a mistrovství světa.

Čtenářská diskuze