Džódó – příprava na mistrovství Evropy v Českém Meziříčí

DSCN1668V Českém Meziříčí již potřetí probíhal o prodlouženém víkendu od 10. 8. – 12. 8. 2018 prázdninový společný Otevřený trénink reprezentace České a Slovenské republiky a NOZOMI DŽÓDÓ SEMINÁŘ, včetně zkoušek na stupně kjú.  

DAGMAR HONSNEJMANOVÁ

ČESKÉ MEZIŘÍČÍ - Seminář pořádá tradičně sportovní klub Nozomi Dojo Hradec Králové. Organizátorem a garantem akce byl Pavel Tomeš, který se džódó věnuje již několik let a vede cvičení v Hradci Králové a Českém Meziříčí a je vedoucím reprezentace. Akce probíhala pod patronací České Federace Kendó.

Zkušební komise

Marián Bartko – 4. dan džodó a vedoucí semináře (Hikari Dojo Košice), Adriana Nagyová – 3. dan džodó (Hikari Dojo Košice), Pavel Tomeš – 2. dan džodó (Nozomi Dojo Hradec Králové).

Seminář navázal na loňský rok a v Českém Meziříčí se tak opět sešla skvělá parta sportovců, kteří si přijeli doplnit vzdělání v džódó, vylepšit svoje sportovní výkony, případně vykonat zkoušku na stupně kjú. Většina z nich nevynechala ani jeden ročník. Tak jako já. Ráda jsem přijala nabídku na semináři fotografovat a podpořit tento sport v médiích. V tělocvičně základní školy vládla příjemná atmosféra japonského bojového umění. Příjemné bylo také vidět známé tváře sportovců, kteří si seminář nenechali ujít a přijeli z oddílů Aikido Hradec Králové, Shin Bu Kan Opava, Hikari Dojo Košice a samozřejmě Nozomi Dojo Hradec Králové.

Třídenní seminář byl velmi náročný, nehledě na to, jak horké počasí panovalo venku, ale i uvnitř tělocvičny. V pátek, po příjezdu, se účastníci věnovali volnému cvičení. V sobotu celý den probíhal seminář pod vedením Mariána Bartka a v podvečer se konaly zkoušky džódó stupně  kjú. Zkušební komise ve složení Marián Bartko, Adriana Nagyová a Pavel Tomeš velmi pečlivě hodnotila písemný test a výkony sportovců. Zkoušky probíhaly podle zkušebního řádu České Federace Kendó a všichni je úspěšně složili.

V neděli probíhalo volné cvičení a otevřený trénink reprezentace. Ze sportovců již opadla zkoušková nervozita a cvičení tak probíhalo zcela uvolněně a pohodově.

DSCN1567Seminář probíhal opět ve spolupráci s Hikari Dojo Košice. Slovenští sportovci jsou velmi úspěšní. Pravidelně sbírají medaile na mezinárodních pohárových soutěžích, mistrovstvích Polska, Maďarska a mistrovství Evropy.

Jednou ze sportovkyň, která přijela do Českého Meziříčí je Adriana Nagyová (3. dan džódó). Adriana je velmi úspěšnou slovenskou reprezentantkou, na svém kontě má mnoho cenných medailí z mezinárodních utkání. Věnuje se také iaidó.

Garant a organizátor semináře Pavel Tomeš (Nozomi Dojo Hradec Králové)

věnuje se džódo a iaidó (4. dan iaidó), mistr Polska v džódó 2016, 2017, v roce 2018 – 2. místo, 2016 – mistrovství Evropy – Magglingen, Švýcarsko – 3. místo v džódó, kat. Mudan, 2017 – mistrovství Evropy – Heidelberg, Německo – 3. místo v džódó, kat. 1. dan. Akreditace: III. trenérská třída iaidó a džódó. Senpaj iaidó, džódó a je vedoucím reprezentace džódó.

Se sportovci japonského bojového umění džódó jsem strávila několik hodin a byl to pro mne opět zážitek. Škoda, že tyto semináře nejsou běžně veřejnosti přístupné. Jednou z možností v našem regionu je ale velká sportovní akce Festival sportu 2018, který se koná v neděli 9. září v Hradci Králové (Jiráskovy sady 10.00 – 18.00 hodin). Vidět zde můžete nejen ukázky japonského bojového umění sportovního oddílu Nozomi Dojo, ale i další prezentace královéhradeckých sportovních organizací.

Mistrovství Evropy v džódó se koná 29. 9. – 30. 9. v Maďarsku, a tak jistě budeme českým i slovenským sportovcům držet palce.

Džódó

Džódó je japonské bojové umění využívající džó – střední hůl z tvrdého dřeva – délka 128 cm, a překládá se jako „cesta hole“. Cvičení džódó poskytuje variabilitu pohybu, umožňuje rozvinout pohyblivost kloubní a svalové soustavy kontrolovaným způsobem. Jako většina bojových umění rozvíjí i jeho vnitřní stránku, sebedůvěru, postoj k ostatním a smysl pro hodnoty lidského života. Cvičení džódó vyžaduje velkou dávku vnitřní disciplíny, spoustu odvahy, celoživotního úsilí a práce. Přirozeným způsobem rozvíjí běžné lidské dovednosti.

Čtenářská diskuze