Dvě havárie nad ránem – mladí řidiči byli bez řidičáků

RYCHNOVSKO -  K první události vyjížděla hlídka rychnovské skupiny dopravních nehod 8. srpna patnáct minut po půlnoci.

Zdobnice ViewImageKCRCXEKX

Nehoda u Zdobnice.
Foto: Policie ČR

„Řidič nákladního auta značky Fiat Stilo Multiwagon jedoucí od Zdobnice směrem na Souvlastní s největší pravděpodobností nepřizpůsobil rychlost jízdy svých schopnostem a na mokré silnici dostal smyk. Ten nezvládl a s autem vyjel vpravo mimo vozovku, kde přední částí fiatu narazil do stromu. Záchranáři osmnáctiletého mladíka transportovali do nemocnice. Orientační dechová zkouška, kterou policisté na místě u řidiče provedli, vykázala hodnotu 0,88 promile alkoholu v dechu,“ uvedla mluvčí policie Alena Kacálková.

Řidič nepředložil ke kontrole řidičský průkaz. Na místě zasahovaly všechny složky IZS.
Oznámení o druhé havárii přijali policisté krátce po čtvrté hodině ranní.

„Třiadvacetiletý mladík na mopedu značky Babeta bez přidělené registrační značky jel po cyklostezce od Čestic směrem na Častolovice. Na rovném úseku z dosud nezjištěných příčin narazil předním kolem do sloupku železné zábrany a poté havaroval. I jeho jízdu ukončili záchranáři transportem do zdravotnického zařízení. Přítomnost alkoholu policisté na místě provedenou orientační dechovou zkouškou vyloučili,“ doplnila Alena Kacálková.

Dalším šetřením hlídka zjistila, že mladík řídil moped, přestože nevlastní žádné řidičské oprávnění. Zároveň nepředložil ke kontrole zákonné pojištění. Řidič navíc neměl na hlavě za jízdy přilbu a s mopedem se pohyboval po označené cyklostezce.

Nejdůležitějšími, a proto i zákonem stanovenými ochrannými prvky pro jízdu na jednostopých vozidlech jsou přilba a brýle. Jízda bez tohoto povinného vybavení je podle policie nebezpečná. Riziko úmrtí po pádu bez přilby na hlavě je mnohonásobně vyšší.

Čtenářská diskuze
Tags: ,