Dobrušští chovatelé ukázali nejen chlupáče

DOBRUŠKA – Dům dětí a mládeže v Dobrušce, který soustřeďuje mladé chovatele v zájmových kroužcích, připravil na třetí zářijový víkend tradiční třídenní podzimní výstavu.

P1470949

Nejenom děti se mohly v Dobrušce seznámit s českými rybami.
Foto: Irena Voříšková

Chovatelskou výstavu pořádá společně s tamní organizací Českého svazu chovatelů každé dva roky.

V domě dětí a mládeže byli opět k vidění králíci, holubi, nutrie, morčata, ovce, kozy, skot, prasátka, drůbež, exotické ptactvo, želvy, had či ryby. Domácí zvířecí mazlíčky přinesly i děti z chovatelského kroužku. Letošní novinkou byl takzvaný králičí hop rychnovských chovatelů, který přilákal mnoho diváků.

Letos měli podle dobrušského chovatele a organizátora výstavy Jaroslava Řízka chovatelé začátkem roku chovy oslabené, ale podařilo se zajistit standardní počty zvířat.

Stovky dětí na králičím hopu

„Výstavu se nám daří organizovat hlavně díky domu dětí a mládeže, zejména díky paní ředitelce, která nám je nakloněna, a za podpory města. A také díky Ing. Hořčičkovi, který mám pomohl s přípravou králičího hopu a sponzoroval ho. Přišlo se na něj podívat 400 dětí a sto dospělých, byla při něm úžasná atmosféra, jako na fotbale. Kromě králičích hopů jsme výstavu rozšířili o hospodářský koutek se skotem a prasátky,“ sdělil Jaroslav Řízek.

Děti si z třídenní výstavy odnášely domů hned první den zvířátka, zejména morčátka. Následující den je prý však většinou vracely. Rodiče se asi báli starostí, které by po příchodu nového člena domácnosti následovaly. Každé zvíře má určité nároky na péči, a to každý den v roce.

Členská základna chovatelů se tak v Dobrušce nerozšiřuje.

„Když chce mít člověk chov v pořádku, je to každodenní starost. Je nás proto pořád stejně, jenom stárneme. V současnosti máme 15 členů a tři příznivce, kteří se chovatelství věnují jen okrajově. Účastníme se i různých soutěží, teď je například před námi výstava v Třebechovicích a další víkend v Novém Městě nad Metují. Čeká nás i krajská výstava v Jaroměři, která bude ve dnech 12. a 13. října, a poté pojedeme na moravskou výstavu do Brna. Jsme hlavně holubáři. Chováme i drůbež, ale králíkáři u nás nejsou, s králíky nám pomáhají skuhrovští králíkáři. Devadesát procent vystavených králíků máme ze Skuhrova,“ doplnil Jaroslav Řízek.

Děti budou malovat zvířátka

Dům dětí a mládeže zároveň, v rámci této podzimní výstavy, zorganizoval výtvarnou soutěž pro děti s názvem Dívej se a kresli. Při ní děti mají do 2. října za úkol namalovat vystavené zvířátko, které se jim nejvíce líbilo.

Soutěží se ve třech věkových kategoriích – mateřské školy, základní školy první stupeň a základní školy druhý stupeň.

Obrázky budou během října vystaveny ve vstupních prostorech domu dětí a mládeže.

Čtenářská diskuze