Dobrovolní hasiči z Čech a Polska o víkendu tradičně poměřili síly v Orlickém Záhoří

ORLICKÉ ZÁHOŘÍ – Čtrnáctý ročník Mezinárodního závodu v dobrovolném požárním sportu se o uplynulém víkendu konal v Orlickém Záhoří.

Místem dění se opětovně stalo tamní hřiště. Podle pořadatelů se další ročník závodu příští rok konat bude. Letos se sjelo do obce na hřiště dvanáct soutěžních týmů, z toho tři družstva z Polska. Soutěžili muži, ženy i děti. Poláci přijeli ze Zablocie, Plawnice, Domaszkówa, české týmy pak ze Žamberka (dva týmy muži i ženy), Kameničné, Klášterce nad Orlicí, Zálší, Deštného, Rokytnice v Orlických horách, Olešnice a samozřejmě Orlického Záhoří.

Vítězný putovní pohár si nakonec odvezl soutěžní tým z Plawnice, na druhém místě skončila Kameničná a třetí Žamberk. Proti loňskému ročníku se závodu zúčastnilo o jeden soutěžní tým víc. „Všichni soutěžící museli před začátkem závodu dodat čestné prohlášení o prodělání testu na covid-19,“ řekl Orlickému týdeníku za pořadatele velitel SDH Orlické Záhoří Karel Vychytil.

Záhorští dobrovolní hasiči zasahují v poslední době nejen při živelních pohromách

Jeho jsme se také zeptali, jak hodnotí situaci týkající se bezpečnosti v katastru Orlického Záhoří od letošního května po současnost?
„V naší lokalitě zasahujeme v poslední době každou chvíli při živelných pohromách nebo odklízíme popadané stromy, zvláště několik posledních týdnů jsme měli hodně napilno. Naše jednotka nyní čítá dvaadvacet členů, z toho máme deset členů v aktivní výjezdové skupině,“ upřesnil Vychytil.

Dobrovolní hasiči si v pohraniční letos připomínají i jedno kulaté výročí
A také je mezi dobrovolnými hasiči v česko-polském pohraničí co slavit. SDH Pěčín si letos připomíná kulaté výročí – 130 let svého založení. Na závody do Orlického Záhoří však jejich tým nedorazil. Ten den otevírali v obci nový kulturní sál, hasičská jednotka musela být ve své obci a přiložit ruku k dílu. O slavnostním otevření sálu píšeme také v tomto vydání Orlického týdeníku.

Za zmínku stojí, že Sbor dobrovolných hasičů v Pěčíně byla založena v létě roku 1891, 25. října téhož roku se konala ustavující schůze. Sbor založil pan řídící učitel Josef Beran. V současnosti tvoří jeho členskou základnu sedmatřicet členů. A rádi by do svého tý- mu přivítali další členy. O tomto hasičském sboru si povíme v příštím vydání Orlického týdeníku.

Čtenářská diskuze