Dobrá zpráva pro čtenáře! V Rychnově se staví nová knihovna

RYCHNOV N. K. – Největší město regionu bude mít novou knihovnu. Vznikne z budovy bývalého kina.

knihovna_rychnov

IMG_7394

Na rohu ulic Hrdinů odboje a Na Drahách v Rychnově nad Kněžnou je v posledních měsících živo. Na konci listopadu zde totiž začala rekonstrukce bývalého kina. Po jejím skončení z budovy vznikne nová knihovna, která sem bude přestěhována z nedalekého Společenského centra. Celá akce vyjde na přibližně 92 milionů korun, přičemž 90 % investice pokryje účelová dotace z Ministerstva financí.

„Současná knihovna sídlí ve Společenském centru v prostorách a s vybavením, které je staré třicet let. Tyto prostory jsou již delší dobu nevyhovující. Navíc se tam knihovna nevejde ani kapacitně. Ve fondu má totiž 100 tisíc knih a ještě vykonává tzv. regionální funkci, což znamená, že obhospodařuje řadu menších knihoven v okolí Rychnova,“ řekl k rekonstrukci jednatel společnosti Kultura RK, s.r.o. Karel Štrégl s tím, že se navíc rozrůstá velikost rychnovské Základní umělecké školy, která využije staré prostory knihovny ve Společenském centru.

Nová knihovna bude splňovat standardy moderního provozu. V jejím areálu naleznete multifunkční sál o cca 100 místech pro pořádání přednášek, autorského čtení nebo cestopisných pořadů. Bude tam i venkovní box na knihy, takže lidé budou moci vracet výpůjčky 24 hodin denně. Nebude chybět ani venkovní pódium.

„Současná knihovna má prostory umístěné daleko od sebe, ta nová bude mnohem více kompaktní a také bude reflektovat všechny moderní trendy dnešních knihoven. Kvůli tomu jsme jezdili po celé republice a hledali pro Rychnov to nejlepší řešení. V areálu se postaví také nový výstavní prostor, místo pro venkovní čtení nebo multifunkční sál s projekcí,“ doplnil Karel Štrégl.

Zbrusu nové prostory budete moci navštívit už v příštím roce.

Čtenářská diskuze