Doberské ženy okusí 1. ligu!

FBC Dobré se těší na 1. ligu žen.

FBC Dobré se těší na 1. ligu žen.

Doberské ženy se po sedmiletém účinkování v regionální 2. lize žen dočkaly zasloužené a poněkud nečekané odměny, když si v novém soutěžním ročníku 2016/2017 vyzkoušejí, jaké to je nastupovat v celostátní soutěži – 1. lize žen!

DOBRÉ - Vzhledem k tomu, že v celostátní 1. lize žen již třetím rokem probíhá reorganizace, když ze soutěže jsou postupně vytlačovány B týmy, naskytla se pro doberský tým díky umístění v ligovém ročníku 2015/2016 možnost přihlásit se do vyšší soutěže, neboť rezerva Jičína nemohla díky legislativě postoupit a celek Orlicko/Třebovska tuto možnost odmítl.

„Po obdržení informace o možnosti postupu proběhlo několik jednání v rámci vedení klubu, ale i s představiteli České florbalové unie, neboť náš celek během sezony neměl postupové ambice, a proto bylo zapotřebí získat co nejvíce informací k možné účasti v 1. lize žen. Tou nejzásadnější bylo, že tým hrající 1. ligu žen musí mít bezpodmínečně tým juniorek či dorostenek. K tomu by měl mít ještě druhý mládežnický tým, jehož absence by se ale dala vykoupit finanční kompenzací.

S těmito informacemi byly kromě vedení klubu seznámeny i hráčky, které na svém setkání projednaly účast ve vyšší soutěži a to zejména s ohledem na větší časovou, finanční a organizační zátěž, neboť 1. liga má zcela jiný systém, než na jaký byly doposud zvyklé z regionální soutěže – během hracího víkendu tým odehraje dva soutěžní zápasy, které budou rozloženy do dvou dnů. Po zvážení všech pro a proti, se hráčky rozhodly, že tuto možnost využijí, neboť taková šance může přijít třeba jen jednou za život. Důvodem byla rovněž potřeba změny, když během 7 let v regionální soutěži došlo k opotřebení týmu a částečné ztrátě motivace, neboť děvčata se neustále potkávala s takřka stejnými soupeřkami, přičemž se od nich zejména v posledních letech většinou očekávala samá vítězství. To se nyní otočí, neboť náš celek bude v 1. lize v docela opačné roli a navíc se podívá po různých koutech naší republiky, kde narazí na zcela nové soupeřky, což by mělo přinést úplně novou motivaci,“ věří trenér Tomáš Vidlák.

Po odsouhlasení postupu tak zbývalo to nejdůležitější – dát dohromady dívčí mládežnické týmy. Vzhledem k tomu, že FBC Dobré úzce spolupracuje s místní základní školou, která společně s okolními školami – Deštné v Orlických horách, Skuhrov nad Bělou, Rokytnice v Orlických horách – pořádá Školní florbalovou miniligu, byla v tomto ohledu situace trochu jednodušší, neboť vedení klubu vědělo, na koho se obrátit. Celkem rychle se dal dohromady velmi nadějný a perspektivní tým dorostenek, který krátce před uzávěrkou soutěží doplnilo družstvo elévek. O přihlášení mládežnických týmů do soutěží se v klubu uvažovalo již v předchozích letech, ovšem doposud se k tomuto kroku vedení neodvážilo a tak až podmínky postupu do 1. ligy žen toto rozhodování urychlily.

V soutěžním ročníku 2016/2017 vyšle doberský klub do soutěží celkem čtyři celky. Ženy budou nastupovat v celostátní 1. lize žen, kde doplní mj. své kolegyně z Dobrušky, Jaroměře, Hradce Králové či Vysokého Mýta.

„Cílem je soutěž si náležitě užít, neboť 1. liga je kvalitativně úplně jinde než regionální soutěž a ve všech zápasech bude tým outsiderem. Sice bývá zvykem, že při postupu dochází k posílení kádru, ovšem touto cestou náš klub jít nechce, neboť hodláme i nadále sázet na místní hráčky a hráčky z nejbližšího okolí. Dorostenky budou premiérově nastupovat v regionální lize, kde budou sbírat cenné zkušenosti, aby mohly v dohledné době doplnit kádr týmu žen. Elévky budou hrát svoji ligu, přičemž pouze ony budou moci nastupovat k domácím zápasům na hřišti v Dobrém. Ženskou složku doplní tým mužů, který si bude chtít napravit reputaci v novém ročníku Florbalové ligy amatérů v Předměřicích nad Labem. V nové sezoně na nás na všechny čeká spousta práce, na kterou se ale již nyní nesmírně těšíme a věříme, že na jejím konci ji budeme moci hodnotit jako úspěšnou,“ těší se na novou výzvu trenér Vidlák.

Čtenářská diskuze
Tags: ,