Doberské naděje se na Austria Raiffeisen Youth TT neztratily

dobré 11111

DOBRÉ - V TIPS Aréně v rakouském Linci se ve dnech 19. – 22. dubna uskutečnil 19. ročník mezinárodního turnaje mládeže Linz – Austria  Raiffeisen Youth TT – Championships. V konkurenci 454 hráčů a hráček z 18 zemí se jej zúčastnili i tři mladí stolní tenisté z oddílu SK Dobré – Áďa Sazimová, Vendy Šichanová a Honzík Škalda. Mladé naděje se v tak velké konkurenci ale opravdu neztratily.

Od pátku až do neděle se se hrály soutěže družstev, které byly prokládány zápasy jednotlivců. Ovšem tento turnaj je především o soutěžích družstev, o čemž svědčí i fakt, že se dohrávají až do konečných umístění. Družstvo fialek si vedlo více než skvěle, když z 24 startujících družstev vyhrálo tu nejcennější medaili!

Základní skupinou prošla děvčata bez problémů. Druhý stupeň se hrál také formou skupin, kde holky odehrály těžký zápas s Chorvatkami. Po úvodních dvouhrách vedly 2:0 na body a měly tak zápas skvěle rozehraný. Bohužel, místo toho, aby ho ukončily vítěznou čtyřhrou, daly šanci soupeřkám se do něho vrátit. V další dvouhře Adéla Sazimová prohrála koncovku pátého setu 10:12 a stav byl najednou 2:2 na body. K rozhodující dvouhře tak musela nastoupit Vendula Šichanová, a to se soupeřkou, se kterou den předtím prohrála v soutěži jednotlivců. Prohrávala už 0:2 na sety, ale nevzdala se, vybojovala koncovku třetího setu 14:12, další dva sety už byly v její prospěch a holky se mohly radovat z postupu do čtvrtfinále.

dobré 11113

„Ve čtvrtfinále si zopakovaly lehkou výhru s týmem STK Lokomotiva, který porazily již v základní skupině. Semifinále s týmem Hesenska II. bylo oproti tomu opravdovým bojem a nejtěžší překážkou turnaje. Úvodní dvouhru Vendy 1:3 prohrála a Áďa 3:1 vyhrála. Ve čtyřhře, za stavu 1:1 na body, holky vedly 2:1 na sety a prohrály ve dvou koncovkách. Stav byl tak 1:2 na body. V další dvouhře prohrávala Áďa už 0:2 na sety se soupeřkou, která má na bekhendu trávu a na forhendu sendvič. Ani za tohoto stavu se však nevzdala, zvítězila v koncovce třetího setu 16:14 a nakonec po skvělém soustředěném výkonu vyhrála 3:2 na sety a udržela tak naději na vítězství. V závěrečné dvouhře zvítězila Vendy 3:1 a potvrdila tak postup do finále.  To odehrály s reprezentačním týmem Slovenska. V úvodní dvouhře Vendy prohrála, ale to byl také jediný bod, který soupeřky získaly. Áďa lehce zvítězila, poté společně zvládly 3:1 na sety čtyřhru a stav byl tak 2:1 na body. Tam předvedla Áďa opět skvělý bojovný výkon a po výhře 3:2 ukončila zápas a zajistila tak skvělé 1. místo v turnaji družstev! Holkám moc gratuluji, předvedly bojovný, a hlavně týmový výkon.

Soutěž jednotlivců se hrála nejprve skupinově, druhý stupeň pak klasickým pavoukem. Hráči, kteří prohráli v prvním kole (mezi 32), hráli ještě „malou útěchu“. Áďa prošla úvodní skupinou bez problémů a lehce vyhrála i zápas mezi 16. Ve čtvrtfinále už ale nestačila na soupeřku z Norska a turnaj tak pro ni skončil mezi 8 nejlepšími, což je vzhledem ke konkurenci opravdu dobrý výsledek. Vendy prohrála jeden zápas v základní skupině, a proto také měla těžký los v prvním kole druhého stupně. Prohrála s pozdější vítězkou a čekala tak na ní „malá útěcha“, ve které skončila druhá,“ ohlédla se za zápasy holek trenérka Daniela Rozínková.

dobré 11112

Jan Škalda hrál v kategorii nejmladšího žactva, která byla určena pro ročníky 2008 a mladší. Nastupoval tak proti soupeřům i o rok straším. Turnaj začínal v pátek soutěží dvoučlenných družstev, ve kterých hrál s Jedličkou z Ústí nad Labem. Jejich soupeři byly týmy Německa, Itálie a Švýcarska. Prvně jmenovaný tým porazili 3:0, pak sice těsně 2:3 prohráli s Itálií, ale výhrou nad Švýcarskem si zajistili postup do čtvrtfinále. V něm se utkali s nasazeným párem č. 1 z Rakouska, kterému bohužel podlehli 0:3. O konečné 5. -8. místo ale kluci zabojovali a po výhře nad druhým týmem z Rakouska a smíšenému páru z Indie a Švédska obsadili konečné 5. místo, což byl super výsledek.

„Ještě v pátek večer se rozehrál i turnaj jednotlivců. Honza měl čtyřčlennou skupinu. První zápas proti Klossovi z Rakouska neztratil ani set a zaslouženě vyhrál. V osm hodin večer nastoupil proti Vargovi z Maďarska, který má hodně nátlakovou hru a byl to boj o každý míček. Nakonec, ale Honza dokázal díky kvalitnímu servisu a aktivní hře získat i druhé vítězství poměrem 3:2 na sety. Poslední utkání se hrálo až druhý den, takže si mohl v klidu odpočinout. V sobotu ráno ještě 3:0 přehrál Slováka Mriza a zajistil si tak postup z 1. místa. Díky tomu měl první kolo pavouka volné. Ve čtvrtfinále se potkal s výborným Italem, který Honzu o den dříve porazil v soutěži družstev 3:2. Já osobně jsem měl trochu obavy, protože soupeř skvěle varioval servis, a Honza se na příjmu hodně pletl. Proto jsme večer provedli taktickou přípravu a ráno dotrénovali příjem servisu. Ostatní bylo na něm. Úvodní set měl Honza navrch až do stavu 9:7, pak ale uspěchal koncovku a prohrál. Další dva sety ale získal, a ve čtvrtém už Itala „zlomil“ a vyhrál 3:1 i díky dobré psychické odolnosti. V semifinále narazil na domácího Rzihauschka, který byl nasazený jako jednička. Honzík začal skvěle a vedl 2:1 na sety, pak se ale štěstí přiklonilo na stranu domácího hráče, který srovnal na 2:2. Začátek pátého setu Honzovi nevyšel a rychle prohrával 2:6, pak ale ještě zabojoval a srovnal na 6:6. Potom bohužel přišly dva smolné balony a soupeř už dotáhl zápas do vítězného konce. Sám Honza byl s výsledkem spokojený, a jak mi po zápase řekl, víc by ho mrzelo, kdyby prohrál 0:3.

Já jsem byl s jeho hrou, zodpovědným přístupem a schopností přizpůsobit hru soupeřům velice spokojen. Myslím, že je konkurenceschopný i na mezinárodní úrovni, což na tomto turnaji ukázal. Děkuji mu tímto za vzornou reprezentaci nejen našeho oddílu SK Dobré, ale i České republiky,“ pochválil svého svěřence trenér Břetislav Štieber.