Do Rokytnice opět přijedou silní „skotští“ horalové

ROKYTNICE V O. H. – Součástí několikadenní Anenské poutě v Rokytnici v Orlických horách (více informací na straně 5) jsou také Horalské hry.

IMG_8983

V zámeckém parku bude k vidění celá řada silových disciplín.
Foto: Michal Sedláček

„Myslím, že pouťové oslavy nemusí být jen o kolotočích. Vítána je také zábava v podobě zdravého soutěžení mezi návštěvníky. Potěšující je pro nás určitě zjištění, že jsou spokojeni, protože si tam každý dosud našel to své.

Tím myslím, že je naše pouť v této oblasti poněkud výjimečná,“ řekl starosta Rokytnice Petr Hudousek.

Horalské hry pořádá občanské sdružení Clan Orlických horalů. Jeho hlavním zakladatelem je Ladislav Hemrlík z Rokytnice v Orlických horách. Občanské družení, které má širokou členskou základnu, organizuje podobné akce nejen pro sebe, ale také pro další podobná uskupení lidí, kteří milují horalské sporty a tradice Skotska nebo Irska. Tyto akce se těší mezi lidmi veliké oblibě napříč všemi generacemi. Ladislav Hemrlík Orlickému týdeníku odpověděl na několik otázek.

Od kdy se v Rokytnici Horalské hry konají?
„První ročník Horalských her se v Rokytnici uskutečnil před devíti lety. Skupina nadšenců, kteří se zajímali o skotské kulturní dědictví, uspořádala tzv. Highland games (tradiční těžko-atletické disciplíny, hod závažím, hod kamenem, hod kládou atd.) Clan Orlických horalů je spolek „zdravých bláznů“, kteří v sobě probudili keltskou krev bájných bojovníků z Orlických hor. Hry jsou určeny širokému spektrum diváků a hlavně sportovců. Pokud by si někdo chtěl vyzkoušet soutěže, poměřit síly a zdravě se hecnout musí dosáhnout osmnácti let. V opačném případě se nemůže her účastnit.“

Jaký bude letošní program Horalských her?
„Horalské hry budou zahájeny v sobotu 27. července v 10 hodin v rokytnickém zámeckém parku. Do 15 hodin se budou moci registrovat sportovci do semifinále, soutěžit budou do 16 hodin. Poté sečteme body a bude následovat příprava na finále. Soutěžit se bude v kategorii muži, ženy a letos přibude nově také celorepublikový šampionát poloprofesionálních sportovců. Přibližně od 17 hodin začne hlavní finále her – velká podívaná pro veřejnost. Lidé uvidí nejlepší atlety při náročných výkonech. Od 19 hodin je plánováno slavnostní vyhlášení těch nejlepších a oficiální zakončení her. Od 20 do 23 hodin bude následovat živá muzika pod širým nebem. Letos u nás vystoupí kapely Five Leaf Clover, Happy to meet a Coventina. Celodenní hry doplní bohatý doprovodný program. Vystoupí skotští dudáci, nebude chybět ukázka a výuka skotských tanců, módní přehlídka, ochutnávka skotské whisky a dalších pochutin ze Skotska.“

Foto: Luděk Kánský

Čtenářská diskuze