Do přírody v okolí Albrechtic a na Muzejní noc do Sýpky zve rychnovské muzeum

REGION – Hned na dvě veřejné akce, přírodovědnou vycházku a Muzejní noc v rokytnické Sýpce, se můžete vydat tento týden s pracovníky Muzea a galerie Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou. Tradiční letní vycházka botanika Jana Doležala do Borku v Albrechticích nad Orlicí za zajímavou květenou se uskuteční v pátek 14. června. Sraz účastníků je v 15 hodin u autobusové zastávky Albrechtice nad Orlicí „U lesa“. Přesná trasa bude dle počasí upřesněna. V případě nepříznivého počasí bude program zrušen.

Druhá pozvánka patří Muzejní noci, která se uskuteční v sobotu 15. června v Sýpce v Rokytnici v Orlických horách. Začátek programu je v 18 hodin.

„Pro návštěvníky bude připraveno tradiční posezení pod ořechem. Návštěvníci si budou moci pochutnat na kávě, zákuscích nebo posedět u sklenky vína. Kdo bude chtít, bude si moci opéct vuřty (ohniště i pruty pořadatelé zajistí). Děti si v rámci doprovodného programu budou moci vyrobit vlastní kaleidoskop. Na letošní rok jsme připravili i jednu tradiční, dnes však spíše neobvyklou zábavu, cvrnkání kuliček. Součástí programu bude ukázka pečení masa v jámě. Zlatým hřebem akce bude komentované pozorování noční oblohy, které se uskuteční na Panském poli u pěchotního srubu (50.1863592N, 16.5091425E). Zajistí jej pracovníci Hvězdárny a planetária Hradec Králové. To vše v případě příznivého počasí. V případě nepřízně počasí budou mít astronomové připraveno promítání s výkladem věnované noční obloze spojené s ukázkou pozorovací techniky,“ řekl Orlickému týdeníku k připravované akci ředitel muzea Tomáš Zelenka.

Čtenářská diskuze