Do našich zeměpisných šířek přichází konečně jaro

REGION – Astronomické jaro v našich zeměpisných šířkách začne letos ve středu 20. března ve 22 hodin 58 minut. Slunce doputuje v té době přesně na světový rovník, nastane jarní rovnodennost.

chol

Astronom z hradecké hvězdárny Martin Cholasta.
Foto: Pixabay.com

Více informací k tomuto období připojuje královéhradecký astronom a předseda Hradecké astronomické společnosti Martin Cholasta.

„Na večerní obloze můžeme v tomto čase stále ještě obdivovat souhvězdí zimní oblohy. Nad jihozápadem září souhvězdí bájného lovce Oriona, kterého snadno nalezneme podle tří hvězd v jeho opasku seřazených skoro do přímky. Jasnou hvězdou nacházející se východním směrem pod Orionem je Sírius patřící do souhvězdí Velkého psa. Jedná se o vůbec nejjasnější hvězdu na noční obloze. Je nejbližší hvězdou již můžeme pozorovat pouhýma očima, samozřejmě hned po Slunci. Je od nás vzdálena přibližně 8,5 světelného roku,“ upozornil Martin Cholasta.

Směrem na západ se nad Orionem potom nachází souhvězdí Býka, v němž nelze přehlédnout naoranžovělou hvězdu Aldebaran. Na východ od souhvězdí Býka pak nalezneme souhvězdí Blíženců s nejjasnějšími hvězdami v tomto souhvězdí – Kastorem a Polluxem. Pod Blíženci je pozorovatelnou hvězdou Prokyon ze souhvězdí Malého psa.

„Vysoko nad Orionem nádherně září hvězda Kapelle ze souhvězdí Vozky. Nad západním obzorem je touto večerní dobou k vidění oranžová planeta Mars. Jarní souhvězdí jsou nejlépe pozorovatelná kolem půlnoci, kdy přímo nad jihem uvidíme majestátní souhvězdí Lva s nejjasnější hvězdou Regulem. Na východ od Lva se nachází souhvězdí Panny a pod Lvem souhvězdí Hydry, Havrana a Poháru. Kolem páté hodiny ranní nalezneme téměř nad jihem největší planetu sluneční soustavy Jupiter a nad jihovýchodem planetu Saturn, těsně nad horizontem pak Venuši,“ dodal Cholasta.

V březnu a v dubnu můžete navštívit královéhradeckou hvězdárnu a planetárium v obvyklou dobu vždy ve středu, v pátek a v sobotu. V těchto dnech můžete společně se zdejšími pracovníky obdivovat krásy vesmíru pod umělou noční oblohou planetária. Pokud bude jasno, i na skutečné noční obloze.

Příznivci vesmíru by si neměli nechat ujít přednášku Petra Kulhánka, která se uskuteční v sobotu 6. dubna od 18 hodin. Hovořit se bude o hledání hranic vesmíru.

Čtenářská diskuze