Do dětských domovů míří dárek za 1,7 milionu

REGION – Královéhradecký kraj nakoupil 187 notebooků za více než 1,7 milionu korun do sedmi dětských domovů, které zřizuje – a to v Broumově, Sedloňově, Potštejně, Jaroměři, Nechanicích, Dolním Lánově a ve Vrchlabí.

Do dětských domovů míří velikonoční dárek za 1,7 milionu korun MB4

Pracovníci krajského úřadu distribuovali celkem 187 notebooků.
Foto: KHK kraj

Dodávka tak zabezpečí chybějící techniku v těchto zařízeních, a to nejen po dobu uzavření škol. Děti se prostřednictvím notebooků zapojí do online vzdělávání, které je v podmínkách dětských domovů velice náročné.

Královéhradecký kraj podporuje online vzdělávání a jednotnou online komunikaci, a to prostřednictvím nových aplikací a technologií. Překážkou bývají chybějící počítače a chytré telefony.

Podpora školní výuky

„Současná epidemie COVID-19 si vyžádala preventivní a hygienická opatření i v dětských domovech, které pokračují v nepřetržité činnosti. Pracovníci zabezpečují 24hodinovou péči o děti a nyní také musí zajistit i podporu školní výuky, což je v podmínkách domova při nedostatku techniky velice náročné. Chceme jim co nejvíce pomoci, jejich práci ulehčit a hlavně dětem poskytnout vybavení technikou, kterou pro své vzdělávání nutně potřebují, a to nejen v době uzavření škol. Proto do dětských domovů míří notebooky vybavené softwarem a vzdělávacími aplikacemi,“ vysvětlila -e investici náměstkyně hejtmana Martina Berdychová odpovědná za oblast školství.

Kraj provedl průzkum trhu a po konzultacích s odborníky vybavil dětské domovy jednotným zařízením, notebookem s Windows 10 včetně antivirového programu a s nainstalovaným vzdělávacím softwarem. Notebooky kraj rozvezl do dětských domovů během velikonočního víkendu jako jarní dárek dětem, zajistí i jejich instalaci. V souvislosti s pořízením techniky nabídly dětským domovům on-line programy na míru i kulturní a paměťové instituce.

„Náš kraj patří k velkým propagátorům online vzdělávání a podporuje ho prostřednictvím nových aplikací a technologií. Děti v dětských domovech nemají žádné moderní technologie a ani nevlastní chytré mobilní telefony. Vnímám to tak, že v domovech jsou „naše“ děti, měli bychom se o ně postarat a vzdělávání na dálku jim umožnit,“ doplnila náměstkyně Berdychová.

Individuální přístup

Péči v dětských domovech, ve kterých žijí děti od tří do osmnácti (popřípadě do 26 let), vedou pracovníci v počtu šesti až osmi dětí ve skupině.

Nejedná se jenom o počet a odlišný věk dětí, které svůj notebook potřebují, ale také o míru podpory a individuální přístup, neboť většina dětí má různé speciální vzdělávací potřeby. Používání notebooků zjednoduší přístup k online výukovým materiálům a v době odpoledních činností děti motivuje k vyhledávání informací, které je zajímají. Děti si také osvojí pracovní dovednosti v používání moderních technologií.

Čtenářská diskuze