Dny za obnovu našich lesů začaly, přihlásit se a pomoci může každý z nás

REGION – Dny za obnovu lesa určené pro všechny, kteří se chtějí ve svém volnu zapojit do obnovy krajiny, začaly po skončení nouzového stavu, v pondělí 18. května. Lesy České republiky připravují dobrovolnické akce po celé zemi. Lidé se mohou hlásit on-line na www.klubnoveholesa.cz nebo ve stejnojmenné aplikaci.

forest-4574893

Ilustrační foto: Pixabay.com

Účastníky čeká úklid lesa, stavba a oprava oplocenek kolem sazenic a příprava pasek na zalesňování.

„O obnovu lesa a dění v krajině je velký zájem. Chceme vyjít veřejnosti vstříc. Lidé se mohou zaregistrovat v Klubu nového lesa a přihlásit na konkrétní akci, což je velká výhoda naší aplikace i webu. V této době tak dokážeme podle aktuální situace regulovat počet účastníků a dodržet veškerá vládní opatření,“ uvedl generální ředitel Lesů ČR Josef Vojáček.

Kromě běžných prací se budou sbírat semena a plody lesních dřevin, v létě především z břízy a na podzim z dubů a buků.

Lidé se dostanou na čerstvý vzduch a mohou sledovat, jak „jejich“ les roste. Zváni jsou všichni, včetně rodin s dětmi.

„Většina ze čtyř set letošních plánovaných akcí pro veřejnost se tak uskuteční,“ dodal Josef Vojáček s tím, že vše vyvrcholí 17. října celostátním Dnem za obnovu lesa, jehož se vloni zúčastnilo v celé zemi 31 tisíc lidí.

Jaká je situace ohledně plánovaných akcí pro veřejnost a zájemce v regionu Rychnova nad Kněžnou a v Orlických horách, jsme se zeptali lesního správce LS Rychnov nad Kněžnou Jiřího Mičky.

„Jarní akce plánované na duben se bohužel nepodařilo uskutečnit z důvodů vládních opatření směřujících k eliminaci onemocnění COVID 19. V termínech podzimního zalesňování, říjen až listopad, plánujeme minimálně tři lokální akce. A to s počtem účastníků do třiceti osob na jednu akci na území LS Rychnov. Na kterých revírech, lokalitách a v jakých termínech se tyto akce uskuteční, budou zájemci s předstihem informováni na stránkách LČR. Sázet se bude pestrá paleta listnatých a jehličnatých lesních dřevin, jakými jsou buky, javory, duby, jedle nebo douglasky“.(ež)

Čtenářská diskuze