Divadelníci se chystají na Šubertovu Dobrušku

DOBRUŠKA – Město Dobruška zve do Společenského centra – Kina 70 na jubilejní 10. ročník přehlídky amatérských divadelních souborů Šubertova Dobruška.

Během tří vystoupení se letos představí herci z Dobrušky a Týniště nad Orlicí

Festival začne ve středu 6. dubna – Divadlo F. A. Šubert Dobruška zve na představení Orlíčci v rybníku aneb První světová válka skončila v Dobrušce. Vznik samostatného československého státu si celá republika připomíná 28. října 1918. V Dobrušce to bylo jinak. Na základě mylné informace se slavilo již 5. října. Na zdejší poštu přišel telegram určený poštmistru Malému, členu protirakouské odbojové organizace Maffi e. Pan poštmistr nebyl přítomen, a tak telegram převzala slečna Marta Šaršounová. Jeho obsah si vyložila tak, že skončila válka a máme samostatnost. A právě tato kuriózní událost posloužila coby námět historické veselohry Orlíčci v rybníku aneb První světová válka skončila v Dobrušce.

Orlíčci v rybníku

A proč orlíčci? Všude po domech visely červenobílé prapory. Vlastenci se vydali do ulic. Shromáždili se na náměstí, sešla se dokonce i kapela. A bylo náramně veselo. Chodilo se ulicemi města a lidé shazovali z budov úřadů státní znaky Rakousko-Uherské monarchie – takzvané orlíčky. Jeden byl vhozen do rybníka u Langrova mlýna. Druhého dne nastalo vystřízlivění. Zprávy o převratu ukázaly se klamnými. Dobruška se tímto nedopatřením ocitla ve válečném stavu s říší rakousko-uherskou, ale ta o tom naštěstí neměla tušení. Přesto se místní občané raději vypravili k rybníku vylovit utopeného orlíčka. Rozverná konverzační komedie dobrušských ochotníků je velmi volně inspirována zmíněnými reálnými fakty.

Koule a Strýček Harry

Na středu 13. dubna je připravena známá komedie Koule Divadelního spolku TEMNO Týniště nad Orlicí. Hlavní hrdinkou je bývalá slavná atletka, která rekapituluje svůj život.

Ve středu 20. dubna Divadelní spolek F. A. Šubert Dobruška uvede komedii Strýček Harry. V režii Zdeňka Šímy hrají Karel Bělohlávek, Jitka Frelichová, Lenka Hušková, Jiří Mach, Jaroslava Pachovská, Jiří Sedláček a Zdeněk Svědík.

Abonentky na celou divadelní přehlídku a vstupenky na jednotlivá představení zakoupíte v informačním centru v Dobrušce.

 

František Adolf Šubert (1849 – 1915), jehož jméno festival nese, je jedním z nejvýznamnějších dobrušských rodáků. Byl jedním z vůdčích osobností českého národního kulturního života na sklonku 19. století, působil jako ředitel Národního divadla, iniciátor Národopisné výstavy českoslovanské v roce 1895, která dala impuls vzniku českého národopisu, spisovatel a dramatik, novinář. Dobruška měla ke svému rodákovi vždy dobrý vztah a stejně tak on k ní. V době působení v Národním divadle všemožně pomáhal místním ochotníkům. Ti pak po něm pojmenovali divadelní spolek, jenž se tímto jménem pyšní dosud.

 

Šubertova Dobruška 2022

středa 6. dubna od 19.30 hodin – Orlíčci v rybníku

středa 13. dubna od 19.30 hodin – Koule

středa 20. dubna od 19.30 hodin – Strýček Harry

 

Čtenářská diskuze