Divadelní podzim se vydařil

V sobotu 5. listopadu do naší obce zavítal ochotnický divadelní spolek TYL z Rychnova nad Kněžnou, který zde představil hudební komedii z „hodně Divokého západu“ Limonádový Joe.

DSC_7601

V Bolehošti má divadlo zelenou.
Foto: Archiv autora

BOLEHOŠŤ – V příjemném prostředí nově zrekonstruovaného společenského sálu Obecního hostince v Bolehošti mělo 90 dospělých a šest dětí možnost zhlédnout slavnou hudební komedii Jiřího Brdečky Limonádový Joe v režii Josefa Korába, doprovázenou živou kapelou Sombrero alias Pružná těla. Smích a dobrá nálada, které celý večer doprovázely, byly znát jak v publiku, tak i na jevišti. Jak je zvykem u kulturních akcí v naší obci, byl připraven svozový autobus pro všechny milovníky divadla z obcí Bolehošť, Očelice a Ledce.

Již o následujícím víkendu se konalo divadelní představení určené zejména pro naše nejmenší. Z Dobrušky k nám zavítal Divadelní soubor F. A. Šubert, který představil pohádku Magdalény Turnovské s písničkami Zdeňka Rytíře O princezně, která ráčkovala v režii Zdeňka Šímy.

„V tomhle království je něco v nepořádku. Paní královnu sužuje hypochondrie, princezna Karolínka je rozmazlená, rádce je proradný a vypočítavý. A všichni ráčkují, protože to princezna považuje za znamení urozeného původu. A pak je tu syn chůvy, zahradník Kryštof, který tajně princeznu miluje. A tak je jen na něm, aby jí napravil hlavu,“ píše se na ČSFD.

Představení bylo vtipné, milé a děti si při něm mohly zazpívat známou písničku Královské reggae. Sál zaplnilo celkem 61 dětí a 50 dospělých. Krátce po skončení divadelního představení byl sál připraven ke sportovnímu využití. Od 17. hodiny zde bylo zahájeno badmintonové utkání, ve kterém svedl bitvu zastupitel Ing. Hynek Černý z Bolehošťské Lhoty s domácí nadějnou hráčkou Eliškou Minaříkovou. Přes mohutnou podporu domácích fanoušků (Barbora Ševcová, Lenka Hojná) utkání ve dvou setech zcela ovládl již zmiňovaný zastupitel. Sláva vítězům, čest poraženým.

Celý divadelní podzim se nesl v duchu zpěvu a tance. Vše odstartoval v Praze v Divadle Broadway muzikál Mýdlový princ. Poté přišel Limonádový Joe, který řešil hamletovskou otázku whiskey (být) nebo Kolaloka (nebýt) „to je moje gusto“ a nakonec i pohádka O princezně, která ráčkovala ukázala na základní problém v písničce.

Někdo ráčí kráčet v brnění,
má na něm rádoby erb,
když není urozen,
rychle je prozrazen,
když neříká krásné er.
Tak ten si říká o malér…

Jak bylo již v úvodu řečeno, společenský sál měl letos šestiměsíční pauzu, kdy došlo k jeho rekonstrukci. V sále byla vyměněna okna, dveře, provedena rekonstrukce podlahy, výměna osvětlení, oprava elektroinstalace, doplněno nové ozvučení a divadelní osvětlení, jevištní technika, sportovní vybavení a proběhly další opravy vč. nové výmalby. Celkové náklady na rekonstrukci byly cca 900 tis. Kč, přičemž na uvedené opravy přispěl také Královéhradecký kraj částkou 300 tis. Kč.

Společenský sál je nyní nově možno využívat i pro některé sportovní aktivity místními občany a organizacemi, ale zasportovat si zde nebo pořádat různé plesy a oslavy mohou i okolní obce či občané, pokud podobný sál k dispozici nemají. Nové možnosti využití sálu bylo také jedním z úkolů při plánování kompletní rekonstrukce. V následujícím roce je plánována ještě rekonstrukce prostorů pod jevištěm, především pro účely šatny.

Rekonstruovaný sál s kapacitou 300 osob tímto získá nové možnosti pro jeho využití.

HYNEK ČERNÝ

Čtenářská diskuze