Děti z Olešnice se poprvé setkaly se soupeři ze zahraničí

Všichni oddíloví závodníci zajeli maximum

DIZIN/ŠTÍTNÉ N. V. – Neúspěšnější závodník LK Skiareál Olešnice Mgr. Jan Němec, v současné době opět vedoucí závodník světového poháru, se o víkendu přemístil na pozvání íránského lyžařského svazu do Íránu na FIS závody v travním lyžování, které se jely nedaleko íránského Dizinu. V úterním obřím slalomu i ve středeční superkombinaci se mu podařilo vyhrát.

Nezahálely však ani děti z LK Skiareál Olešnice. „Naše dětičky reprezentovaly klub na druhém letošním závodě Českého poháru ve Štítné nad Vláří. Dětem se opět dařilo, ale všechny si ochutnaly i trošku té hořkosti, když se nedařilo úplně tak, jak si představovaly. Všem zúčastněným však patří gratulace,“ uvedla olešnická starostka Eva Skalická, předsedkyně LK Skiareál Olešnice.

Více o závodech napsaly přítomné maminky malých závodníků a závodnic, které se podělily o dojmy. „Děti z našeho oddílu se zúčastnily o víkendu 14. – 15. července druhého závodu Českého poháru GRASSKI 2012 ve Štítné nad Vláří. Zároveň se zde jel i FIS závod žákovských kategorií, takže se naše děti poprvé setkaly se soupeři ze zahraničí. Přijeli Italové, Němci, Slováci a jeden zámořský lyžař z USA.

Od začátku zde panovala napjatá atmosféra.  Děti se v pátek seznamovaly se sjezdovkou, kterou do této doby neznaly. Po deštivém tréninku však můžeme konstatovat, že dle slov dětí je kopec s přehledem zvládnutelný. V sobotu ráno se nám počasí umoudřilo, dokonce vysvitlo i sluníčko. Po ranním tréninku již bylo vidět, že jsou děti dobře připraveny. První závod – obří slalom, byl odstartován v deset hodin. V kategorii  předžaček a předžáků nastoupili – Eliška Rejchrtová a Anna Černická, Jakub Černický a Aleš Knor, v kategorii juniorek – Adéla Kettnerová a v kategorii mužů – Michal Pohl.

Elišce a Aničce se vedlo velmi dobře. Eliška obsadila s velkým náskokem první místo a Anička byla s přehledem třetí. Jakubovi se také vedlo moc dobře a potvrdil, že se rychlosti v žádném případě nebojí. Skončil třetí, což v tak silné konkurenci bylo úžasné.  Alešovi jízda skončila pádem v závěru sjezdovky, i Adéla skončila podobně.  Michalovi se také nedařilo podle jeho představ a skončil šestý v pořadí. Odpoledne byl odstartován závod SG. Eliška, která byla rozhodně počítána mezi favoritky závodu, bohužel upadla a i přesto, že vstala a dojela, nestačil její čas na stupně vítězů. Anička si opět s přehledem dojela pro tentokráte druhé místo. První místo obsadila závodnice ze Slovenska. Jakub ukázal, že jeho síla je opravdu v rychlosti a opět zabodoval. Tentokrát byl druhý. Aleš a Adéla měli v těchto jízdách pády, takže nebodovali. Michal tentokrát zabodoval na krásné páté pozici.

V neděli ráno děti nastoupily na mokrou sjezdovku, na trénink slalomu. Tréninková trať byla nastavena tak, že ani jedno dítě z kategorie předžáků, a někteří z kategorie žáků, nebylo schopno takto postavenou trať projet. Naše děti končí trénink s pláčem. Podotýkám, že slalom není naší silnou stránkou. Dětem jsme lyže maličko zpomalili. Závodní trať však byla postavena v jiném duchu, hlavně druhé kolo, trať stavěl slovenský trenér, jakoby bylo postaveno pro naše děti.  Takže všichni naši oddíloví závodníci zajeli maximum. Eliška skončila druhá, hned za závodnicí ze Slovenska, která jela slalom opravdu nejlépe. Anička i přesto, že jela druhý nejlepší čas, byla diskvalifikována pro neprojetí branky. Jakub skončil pátý a Aleš šestý. Pro Aleše to byla jízda víkendu, protože se mu poprvé podařilo dojet závod a s pokřikem „hurá“ vlastně vyhrál sám nad sebou. Potom jsme všichni netrpělivě čekali na druhou jízdu Adély, která byla po prvním kole druhá. A opravdu i druhou jízdou potvrdila, že se s ní musí v každém případě počítat, neboť zajela nádhernou, čistou a dynamickou jízdu, při které se nám tajil dech.  A pro druhé místo, se ztrátou na první – 0.04 s, si ve své kategorii doslova skočila po hlavě. Všichni jsme u ohrazení křičeli radostí. Michal si vyjel 6. místo.

Závod byl pro nás opravdu velkou zkušeností a to jak po stránce závodní, tak i po stránce psychické. Děti se musely vyrovnávat i s prohrou, což bylo pro některé velmi těžké, nakonec jsme všechno zvládli velmi dobře.

Zatím se rozkoukáváme! Ale už teď jsme soupeřům ukázali, že nás nelze přehlédnout. Myslím, že v dalším závodě nás již všichni budou muset brát za rovnocenné soupeře. Škoda jen, že Anička a Jakub s námi nemohou jet.  Tak nám prosím všichni přejte hodně štěstí při dalších závodech Českého poháru v Horní Lhotě 18. – 19. srpna, a my se budeme snažit zajet alespoň tak, jako tento víkend,“ říká za maminky olešnických závodníků Lenka Rejchrtová.

VOŘ

Čtenářská diskuze