David Drahonínský suverénně ovládl Evropský pohár

image1

Již 22. ročník Světového žebříčkového turnaje a Evropského poháru v paralympijské lukostřelbě v Novém Městě nad Metují uzavřel minulý týden své brány. Sešlo se zde okolo 300 lukostřelců z celého světa, aby zde porovnali síly před následujícím mistrovství Evropy, které se koná v polovině srpna v Plzni.

NOVÉ MĚSTO N. M. – Evropského poháru se zúčastnil český závodník David Drahonínský, který obhajoval zlatou medaili z minulého roku. Nezaváhal a obsadil opět nejvyšší příčky.

Český lukostřelec už v úterý potvrdil roli favorita, kdy s náskokem patnácti bodů vyhrál před tureckým soupeřem Bahattinem Hekimoglu kvalifikační část turnaje. Ve středu se zapojil do eliminační části, v níž hravě hravě přešel přes Santana Franco Eugenia z Brazílie a potrápil Alexandera Dorofeeva z Ruska. Zde si Drahonínský vybral slabou chvilku střelením dvou sedmiček v jedné sadě. V semifinále narazil na dlouholetého přítele Jean Pierra Antoniose a vítězstvím 140:132 si pojistil boj o zlatou medaili.

image2Ve finále se utkal s druhým závodníkem z kvalifikační části Bahattinem Hekimoglem.

„Den před eliminací mě turecký závodník oslovil s prosbou, zda bych se s ním vyfotil, a poté mi říká: Ty jsi šampion v naší kategorii. Cítil jsem z jeho výrazu ve tváři velký respekt,” svěřil se Drahonínský.

Nováček závodu ale nezahálel a po druhé sadě prohrával o pouhý bod. Ve třetí sadě navýšil český lukostřelec náskok na dva body.

„Člověk si nesmí připustit, že vede, jelikož bylo ještě šest šípů před námi. Vedení dvou bodů nic neznamená, vím, že musím střílet do posledního šípu,” soustředil se až do konce David Drahonínský.

Ve čtvrté sadě oba závodníci ztratili pouhý bod z možných třiceti a čekala je závěrečná sada tří šípů. Turecký benjamínek střelil „jen“ 27 bodů a Drahonínský posledním šípem rozhodl o vítězství výsledkem 139:136.

„Musím přiznat, že mě soupeř překvapil. Až na tři šípy jsme trefovali pouze žlutou barvu. Hekimoglu střílí teprve rok a půl a potvrdil výbornou formu, kterou už ukázal v kvalifikační části turnaje,“ pochválil svého soupeře.

Drahonínský měl na závodě svěřenkyni Terezu Brandtlovou, jež s ním trénuje od října 2017. Lukostřelkyně prošla částí klasifikace, v níž byla zařazena do kategorie W1 s kladkovým lukem, stejně jako její trenér.

„Tereza zvládla kvalifikaci na jedničku, jelikož si vystřelila osobní rekord. Bohužel, se už den předem zranila a kvalifikační i eliminační souboje dostřílela v bolestech. Sáhla si na dno, i to ke sportu patří. Získala cenné zkušenosti, ale také chuť do dalšího tréninku. Čeká nás hodně práce. Už se těšíme na to, až si Tereza na dalším závodě posune své maximum,” neztrácí optimismus Drahonínský.

David Drahonínský vyhrál také celkové hodnocení Evropského poháru, jehož první kolo se konalo v italské Olbii. Ani tam nenašel přemožitele. Přesto je rád, že tuto část sezony uzavřel právě v Novém Městě nad Metují.

„Poprvé jsem byl zde na turnaji v roce 2003 a každý rok se těším na setkání s přáteli z celého světa. Tato multikulturní sportovní akce se mi vryla do srdce. Chtěl bych poděkovat všem dobrovolníkům, rozhodčím a řediteli závodu Liboru Šnajdrovi za jejich práci. Bez jejich úsilí by se tento turnaj nemohl nikdy konat,” chválí výborně připravenou akci.

A co čeká světovou jedničku v příštích týdnech? „Moc volna si neužiji a kromě spánku budu kupodivu hodně hodin trávit s lukem v levé ruce, s šípy na dosah mé pravačky a žlutým středem v dohledu padesáti metrů,” odpoví bez rozmyšlení muž, jemuž patří první pozice ve světovém žebříčku.

Lída Fikarová

Čtenářská diskuze