Daniel Trubač: „Vždy je to jen o mně!“

Společně s pražskými Bohemians začaly jako poslední přípravu na jarní část ligy také Teplice – v pondělí 7. ledna. Krátkou pauzu po posledním podzimním kole využil k odpočinku také teplický záložník a odchovanec opočenské kopané Daniel Trubač (21).

OPOČNO – Před nástupem na neoblíbenou část sezony všech fotbalistů si přišel protáhnout tělo do tělocvičny na tréninkový fotbálek Spartaku Opočno, vedoucího týmu I.B třídy. Daniel Trubač vlétl do ligy v sedmnácti letech v dresu Hradce Králové. V současné době patří pražské Slavii, která ho poslala na hostování na teplická Stínadla. Jak ale uvedl na začátku přípravy sportovní ředitel Teplic Štěpán Vachoušek, budou se snažit jeho hostování změnit v přestup. „V Teplicích jsem v současné době maximálně spokojený,“ říká na adresu současného klubu DANIEL TRUBAČ.

trubacimg_3912Jak jsi prožil vánoční svátky? Odpočíval jsi nebo jsi i trénoval?

Prvních čtrnáct dní jsem si užíval a odpočíval, ale měli jsme od trenéra Hejkala individuální plány, takže potom jsem už musel začít trénovat. Jinak jsem na svátky byl doma s rodinou a přítelkyní a bylo to fajn. (usmívá se)

Probíhající ligový ročník je premiérový. Podzimní část jste končili až týden před Vánocemi a jarní začíná už 9. února. Je to i pro tebe osobně lepší, než mít dlouhou zimní přípravu?

Tenhle model má svá pro i proti. Když budu mluvit jako hráč Teplic, tak „pro“ je určitě fakt, že 7. – 10. tým může hrát o evropské poháry, což je velké plus. Na druhou stranu liga je delší a volno kratší. Je zase pravda, že není tak dlouhá zimní příprava, kterou nemá nikdo rád. (směje se) Za mě tenhle model ligy hodnotím kladně.

50249887_2406847799542814_1211803259967111168_nNa podzim byly vzhledem k počasí hodně dobré terény. Vzhledem ke krátké přestávce se asi vyhnete nepopulární umělce…

Je to lepší, i když dnes jsou umělky kvalitní. Co se týká přípravy, tak je jasné že dlouhá kondiční příprava nevoní žádnému hráči, ale zase bez fyzičky se hrát nedá. Pro hráče je lepší, když se víc hraje a najedete na týdenní hrací cyklus.

Vraťme se k podzimu Teplic. Měli jste špatný začátek, poté jste se chytli výsledkově, pořád to bylo takové nahoru-dolů, až došlo ke změně trenéra, kdy Šmejkala nahradil Hejkal. Odpovídá osmé místo po podzimu kvalitě týmu?

Nedokážu to takhle posoudit. Někdo řekne, že je to zlatý střed, jiný, že hrajeme vzadu. Máme pět bodů na šesté místo, ale zase šest bodů nás dělí od třetího týmu od konce. Dvakrát vyhrajete nebo prohrajete a najednou jste úplně někde jinde. První jarní zápasy asi určí, kde se budeme pohybovat. Máme tam dvě těžká utkání – Slavii a Boleslav. Uvidíme… Bude to hodně otevřené až do konce ligy.

Změna trenéra vám prospěla, navíc jste vyhráli poslední tři zápasy. Uvítal jsi změnu i ty, že máš třeba více prostoru do ofenzívy?

Ani bych neřekl, že mám ofenzivnější post od trenéra Hejkala. Spíš si v zápasech dokážeme vytvořit více šancí a jsme nebezpečnější na míči. Je to jiný než za trenéra Šmejkala, ale nechci soudit, jestli lepší nebo horší. Prostě hrajeme jiným stylem. Změna trenéra byla pro hráče impulsem, asi to už bylo potřeba. Trenér Hejkal je výborný a ukázala se jeho práce. Jak jste zmínil, vyhráli jsme poslední tři těžké podzimní zápasy (Liberec, Sparta a Zlín – pozn. autora). Udělali jsme devět bodů, které jsme hodně potřebovali. Nedokážu si představit, že bychom po těch utkáních měli jen čtyři body a byli na 12. – 13. místě. Bude to pozitivní hlavně v přípravě, líp se nám bude pracovat a nebudeme tolik pod stresem, že jsme dole.

Kromě tří výher v závěru jste prohráli na Dukle 0:1, kde jste však předtím dokázali vyhrát v poháru zcela jednoznačně 3:1. Bylo v tom podcenění?

Dukla v poháru dostala za vyučenou, když to tak řeknu. (usmívá se) Musela pak do ligového zápasu něco změnit. Věděli jsme, že nás čeká jiné utkání. Hodně výsledek ovlivnily moje dvě šance v úvodu, kdy jsem v první trefil tyčku a v druhé mi střelu zablokoval stoper. Je to kdyby, ale proměnit jednu z nich, vedli bychom a věřím, že i zápas nakonec vyhráli. Z dvou, tří našich chyb si Dukla vytvořila šance a utkání rozhodla z trestňáku. My jsme ve druhém poločase byli hodně nedisciplinovaní a zápas dohrávali v devíti. To se pak s výsledkem dá těžko něco dělat.

Velkým překvapením byla vaše výhra na Spartě. V pozápasových rozhovorech se hodně mluvilo o tom, že jste na Letnou přijeli vyhrát. To jste si tak hodně na Spartu věřili? Zase je pravda, že trenér Hejkal na Spartě působil, takže mužstvo znal dokonale…

Opravdu jsme si věřili! My jsme měli za úkol udělat ze dvou zápasů čtyři body. Samozřejmě remíza na Spartě by byla pro nás dobrá, ale my jsme byli v takovém laufu a hodně sebevědomí, že to bylo vidět i na hřišti. Věděli jsme, že to Sparta nemá jednoduchý a je pod tlakem nejen fanoušků. Celá situace na podzim a její výsledky jsou zklamáním. Hráčům se pracuje proto hůře a pro nás to bylo plus. Kdy jindy Spartu porazit, než v téhle situaci? (směje se)

Sparta má v kádru hodně cizinců, což může být problém i v komunikaci. Všiml sis při zápase třeba problému s komunikací nebo nějaké nervozity hráčů?

Mně osobně přišlo, že tým je pospolu. Nebyla u nich vidět nějaká svázanost, ale třeba u stoperské dvojice Radakovič-Štětina bylo znát, že si tolik nevěří, což se ukazovalo hlavně v rozehrávce. U ofenzivních hráčů nějaká nervozita vidět nebyla. Sparta měla hodně šancí, ale neproměnila je. Každý může říct, že nevyhrává a remizuje třeba v Příbrami. Proti nám hrála dobře a nijak bych nesnižoval její výkon jenom proto, že jsme ji dokázali porazit. Samozřejmě může hrát líp…

Na podzim rozvířila fotbalové prostředí kauza spoluhráče Tomáše Kučery, který při rapovaní dle Etické komise FAČR urazil Spartu, Berbra a Peltu. Řešili jste to v kabině?

Na začátku, kdy se ta písnička objevila na internetu, tak kluci v kabině měli nějaké narážky, samozřejmě ze srandy. Všichni pak po Dukle (Teplice prohrály a měly dva vyloučené hráče, což se v nadsázce přičítalo Berbrovi jako trest za Kučerovu písničku) čekali, co se bude dít dál. Trenér Hejkal už před Duklou a pak i po ní všem zakázal o této kauze mluvit a vyjadřovat se k ní. Že máme pracovat a ne řešit, když někdo nazpívá písničku. Z mého pohledu je to každého věc, nazpívat nějakou písničku. Negativních textů o někom jsou na internetu mraky…

Pořád jsi hráčem Slavie, kde máš smlouvu ještě na rok a půl. Jak to s tebou vypadá?

Ještě půl roku budu v Teplicích a pak uvidíme.

Jsi s někým ze Slavie v kontaktu?

Málo, spíš vůbec, jak proběhly ve Slavii změny. Byl jsem v kontaktu s panem Krobem. Teď kontakt se Slavií a věci okolo řeší můj manažer.

Když jsi přicházel do Slavie z Hradce, bylo jasné, že jdeš jen do přípravy a poté tě pustí na hostování, nebo byla šance dostat se do kádru? V té době s tebou přišli Danny, Altintop a Rotaň…

Šance je vždycky. Je to jen o mně! Kdybych ukázal trenérovi Šilhavému víc, možná by si mě v kádru nechal. Když jsem s ním mluvil, říkal, že nevyloučil, že bych nehrál, ale asi bych těch minut neměl tolik. V tu dobu jsem potřeboval hrát. Proto jsem šel do Teplic a první půlrok za trenéra Šmejkala se mi dařilo, jenže pak jsem ze sestavy vypadl. Přišli noví hráči, zvučná jména a je pak těžké přesvědčit trenéra na tréninku, protože málokterý k nim přikládá váhu. Má svých 14-15 lidí a s těmi pracuje. Když vezmu pana Šilhavého, tak ten sestavu točil. Ligu hrála jiná sestava, než ta evropské poháry.

Na to si hodně stěžoval Josef Hušbauer…

Jak říkám, každý trenér to má nastavený jinak. V Anglii taky nevidíte, že by se dvacet hráčů točilo v základní sestavě. Někomu to sedí, někomu ne.

Na hostování byly ve hře jen Teplice nebo jsi řešil i jiné týmy?

Teplice byly pro mě jasná volba. Padaly tam ještě zahraniční týmy. Spekulovalo se o Trnavě, Srbsku a Chorvatsku. Na zahraničí jsem ale nebyl v tré době připravený. Zase je to kdyby… Kdybych tam šel, dal pět, deset gólů za sezonu, vypadalo by to třeba jinak. Ale jsem rád za to, co je teď. Hraju, trenér mi věří a snad věřit bude, víc neřeším.

V sedmnácti jsi do ligy vletěl jako kometa. Neříkáš si, že jsi mohl být dál, stejně jako kluci tvého ročníku? Že je tam malá stagnace? Samozřejmě v kariéře hraje roli mnoho faktorů jako tým, trenér…

V první řadě je to především o mně. Když se ohlédnu, asi byl pro mě přechod do Slavie velký skok, ale na to se nechci vymlouvat. Přípravu ve Slavii jsem měl výbornou, opravdu jsem z ní měl dobrý pocit a myslím, že se mi povedla. Záleží však, jak na to kouká trenér. Měl jsem i pozitivní reakce od kluků v kabině, kteří nechápali, že mě Slavie poslala na hostování. Lépe, než v přípravě ve Slavii, jsem se ještě nikdy necítil. Hodně jsem si věřil a s tím jsem do přípravy šel. Také v přípravných zápasech to bylo vidět, možná škoda, že jsem v nich nedostával větší prostor.

4886275_sport-fotbal-jednadvacitka-u21-cesko-chorvatsko-trubac-v0

Prošel jsi všemi mládežnickými reprezentacemi a teď jsi skončil v jednadvacítce, s níž se vám nepovedla kvalifikace o EURO. Zůstali jste na štítě Řecka a Chorvatska. Bylo to velké zklamání?

Zklamání to asi bylo, protože si myslím, že jsme na druhé místo měli. Možná jsme byli tým, který ani neví, do čeho vstupuje.  Třeba Chorvati – Alen Halilovič ročník 96 hraje v AC Milan, Josip Brekalo ročník 98 ve Wolsburgu. Nastupují v první lize prestižních soutěží. Asi se v ostatních zemích, konkrétně v Chorvatsku a Řecku, hraje lepší fotbal, což se ukázalo v kvalifikaci. Oni krizové zápasy zvládali lépe než my.

Když vezmeme první zápas v Chorvatsku, tak tam jste utrpěli debakl 1:5, ale doma jste vyhráli 2:1. Byli jste na Chorvaty lépe připraveni?

Byly to podobné zápasy jako Teplic s Duklou. Prostě dva rozdílné zápasy. S Chorvaty jsme hráli odvetu doma, nachystali jsme se na ně, přišly tři tisíce fanoušků… Krásná atmosféra. Hrálo v tom roli hodně faktorů. Oni měli za sebou už jeden zápas a nám všechny okolnosti sedly. Jenže jeden dobrý zápas v kvalifikaci nestačí, zvlášť u U21, kde musíte bodovat v každém utkání. Když jednou prohrajete, tak už se pomalu můžete smiřovat s tím, že skončíte druzí, nebo skončíte úplně. Pořád si ale myslím, že jsme kvalifikaci mohli zvládnout. Velké zklamání panovalo po zápase v Řecku, kterému předcházela výhra s Chorvaty. Tam jsme dostali trojku a jeli domů.

Do jarní části budete vstupovat bez Alexe Krále, který se vrací do Slavie a Davida Vaněčka odcházejícího do Skotska. Opačným směrem do týmu přišel zatím jen Jan Kuchta… Bude to hodně znát?

Alex je výborný hráč a bude chybět! Trenér Hejkal chce už od stoperů kombinaci a rozehrávku a v tom je Alex silný. Trošku paradox je, že je odchovancem Slavie a vrací se vlastně domů. My máme kvalitní stopery, oslabení to je, ale myslím, že ho dokážeme částečně nahradit. Co se týká Davida Vaněčka, budou nám možná scházet jeho góly, ale přišel Honza Kuchta a podepsal se Jindráček. Věřím, že to budou adekvátní náhrady za Vaňouse.

DSCN9019Teplice asi budou chtít bojovat o poháry. Nebude pro vás lepší pokusit se o ně ve druhé šestce, jak v té první?

Je to zvláštní. Neumím si představit, kdybychom měli hrát o šesté místo v posledním zápase. Jestli prohrát a zůstat ve druhé šestce, než se prát se Slavií, Plzní Spartou, Baníkem… Ale to jsou jen spekulace. (usmívá se) Doufám, že se rozjedeme a pak bude jedno, jestli skončíme pátí nebo sedmí. Chceme vyhrávat a hrát nahoře!

Co tvá budoucnost, řešíš ji v hlavě? Snem každého fotbalisty je zahraničí. Bral bys třeba, samozřejmě v případě nabídky, Belgii, Holandsko nebo severské soutěže?

V tuhle chvíli vůbec nevím. Když se mi bude dařit v Teplicích, tak týmy jako Plzeň, Slavia nebo Sparta po vás skočí hned. Zahraničí? Určitě bych si ho chtěl někdy zkusit, ale chci jít postupnými kroky. Já na to ani nemyslím, že bych se chtěl hned teď někam posouvat…

Nepřišla teď někdy nějaká zajímavá nabídka, o které bys uvažoval? Třeba v době, kdy jsi pod trenérem Šmejkalem tolik nehrál, nechtěl jsi změnu?

Když to řeknu hloupě, tak se mi změnil trenér. (směje se) V Teplicích jsem v současné době maximálně spokojený! Měl bych poděkovat Sport Investu (Danova zastupující agentura – pozn. autora). Před sezonou jsem se rozhodoval, jestli mám z Teplic odejít a zkusit zahraničí, nebo jít do druhé ligy a být tam lídrem… Variant byla spousta. Sedli jsme si se Sport Investem a jeho zástupci mi řekli, ať jsem trpělivý a od toho se vše odvíjelo. Uvidíme, co bude dál…

Foto: čtk a Martin Šnajdr

Čtenářská diskuze
Tags: ,