Dalšího psa zachraňovali hasiči ve skalách

NÁCHODSKO – Šťastný konec měla ve sváteční den záchrana psa, který spadl 17. listopadu v lokalitě Ostaš do skalní rozsedliny. Na místo byli vysláni profesionální hasiči ze stanice Broumov a lezecká skupina ze stanice Náchod, povoláni byli také dobrovolní hasiči ze Žďáru nad Metují, Police nad Metují a členové Skalní záchranné služby. Majitel slyšel psa pouze štěkat, ale nedokázal mu nijak z průrvy pomoci.

Záchrana psa, Ostaš (1)

„Hasiči-lezci na místě průzkumem zjistili, že by se blíž k uvězněnému pejskovi mohli dostat slaněním cca 10 m pod úroveň vyhlídky, ze které zvíře spadlo. Ovšem nakonec ani z této pozice nebylo přístup k psovi možný. Naděje však umírá poslední. Jednoho ze záchranářů napadla myšlenka podstrčit pod pejska dlouhou větev, což zvíře využilo k přiblížení se k dalšímu záchranáři. V tu chvíli už bylo možné psa rukou přitáhnout, vložit ho do postroje a ostatní ho pak lanem vytáhli,“ uvedla mluvčí hasičů Martina Götzová.

Zásah, který začal v poledne, byl ukončen kolem 15. hodiny.

Prvotní průzkum mnohé naděje psovi na záchranu nedával, ale nakonec vše dobře dopadlo. Podařilo se to díky velkému nasazení všech zachraňujících, kteří ale také museli dbát v první řadě na svou bezpečnost, protože se celý zásah odehrával nad volnou hloubkou a nebyl vůbec jednoduchý.

Stejně jako varují hasiči před pohybem ve skalním terénu mimo značené cesty dvounohé turisty, riziko platí i pro naše čtyřnohé kamarády. Skály mohou být mimo turistické cesty velice zrádné a pro zvířata se mohou stát lehce nečekanou pastí.

 

Čtenářská diskuze
Tags: ,