Zdrogovaný cizinec ohrožoval v kradeném autě řidiče

KRAJ – Dálniční policisté ve čtvrtek odpoledne opětovně pronásledovali na dálnici D11, a po té i na silnici vedoucí přes Plačice do Hradce Králové až na křižovatku ulic Kutnohorská a Pražská, polského řidiče Audi A4.

polák 1ViewImage

Foto: Policie ČR

V závěru nebezpečné a riskantní jízdy se ukázalo, že 24 letý řidič byl pod vlivem drog a řídil auto, které bylo pár hodin před tím odcizeno v Německu. Jedná se o téměř totožný případ, který policisté řešili před 14 dny. Tentokrát šílená jízda zdrogovaného řidiče skončila nárazem do domu.

„Tentokrát byla jízda řidiče ještě riskantnější. Pronásledovat ho začali už kolegové ze sousedního dálničního oddělení ve Středočeském kraji poté, co ho vyzvali k zastavení, když zjistili, že jeho auto nemá vylepenou dálniční známku. Řidič před nimi začal ujíždět, kolegové tedy předali potřebné informace na naše dálniční oddělení v Pravech. Na 76. kilometru ve směru na Hradec Králové ho chtěli zastavit naši dálničáři poprvé. Zdrogovaný řidič se kolem nich přehnal rychlostí vysoko převyšující 200 km/hodině. Po dobu pronásledování ho nebylo, vzhledem k hustotě provozu a vysoké rychlosti auta, možné bezpečně zastavit. Nereagoval na žádné výzvy k zastavení, předjížděl na plné čáře, křižovatku v Plačicích projel v rychlosti 120 km/hodině na červený signál a poslední křižovatkou Na Bláhovce projel tak rychle, že nezvládl průjezd pravotočivou zatáčkou a narazil do domu. Bylo opravdu velké štěstí, že nedošlo k obrovské tragédii. Jen o pár vteřin dříve tudy procházelo zhruba dvacet osob, které mířili na blízkou zastávku MHD. Řidič se pravděpodobně chtěl v hustém městském provozu policistům ztratit, proto volil trasu ve směru do Kuklen,“ popsala jízdu mluvčí policie Ivana Ježková.

Šílená jízda skončila na téměř stejném místě, jako jízda polského zdrogovaného řidiče před 14 dny. Po nehodě ho policisté z auta vytáhli, nasadili mu pouta a podrobili ho testům na alkohol a drogy. Zatímco dechová zkouška na alkohol byla negativní, test na drogy prokázal, že řídil pod vlivem pervitinu. V evidencích německé policie auto jako kradené v době zákroku ještě nebylo, protože jeho majitel se o krádeži dozvěděl až poté, co policisté pachatele zajistili.

„Vzhledem k tomu, že je v současné době stále v šetření, kdo za krádeží motorového vozidla v Německu konkrétně stál,  je muž obviněn ze spáchání přečinu podílnictví, za který mu hrozí až 5 leté vězení. S ohledem na pozitivní výsledek testu na drogy je rovněž důvodně podezřelý i ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky. Kriminalisté připravují podnět na jeho vzetí do vazby.  Protože se jedná v krátké době o další případ s velmi podobným „scénářem“, budou se policisté tomuto druhu trestné činnosti nadále intenzivně věnovat,“ dodala Ivana Ježková.

Čtenářská diskuze