Další medaile do sbírky Nozomi Dojo

Sportovci džodo - archiv Pavel Tomeš.

Sportovci džodo – archiv Pavel Tomeš.

Již 12. Otevřené mistrovství Polska v džódó a iaidó v polském městečku Krapkowice přineslo závodníkům japonského bojového umění sportovního oddílu Nozomi Dojo Hradec Králové víc než jen pár medailí.

DAGMAR HONSNEJMANOVÁ

HRADEC KRÁLOVÉ - Členové japonského bojového umění sportovního oddílu Nozomi Dojo Hradec Králové se po roce opět vypravili na Otevřené mistrovství Polska v džódó a iaidó, které se konalo na konci května v městečku Krapkowice. Městečko se nachází v Opolském vojvodství a je správním střediskem okresu.

Mistr Polska v džódó z let 2016 a 2017 Pavel Tomeš, vedoucí české výpravy džódó, v letošním roce obsadil skvělé druhé místo, kdy již závodil ve vyšší kategorii 2. dan. První místo vybojovala velmi nadaná polská závodnice Agnieszka Krawczyk. Spolu s Pavlou Štěpánovou a Jarmilou Rybovou, tentokrát v kategorii týmů, vybojovali bronzovou medaili, což bylo pro mnohé velké překvapení a hlavně pro ně samotné obrovský úspěch. Z dalších individuálních kategorií si odvezli medaile Jarmila Rybová a Jiří Černý.

V iaidó si také vedli všichni účastníci závodů velmi dobře. Skvěle si vedl v kategorii mudan Jan Pábl, který vybojoval zlato. V kategorii šodan „nozomáci“ Markéta Sluková, Petr Stejskal a Jaroslav Bitarovec v podstatě nedali nikomu jinému šanci a obsadili všechna tři první místa. Další skvělé 3. místo vybojoval i tým Roman Záhora, Jan Verbesik a Pavla Štěpánová.

K nejúspěšnějším sportovcům rozhodně patří Pavla Štěpánová, vedoucí výpravy iaidó, která si přivezla nejvíce medailí. Dvě z iaidó a dvě z džódó.

Sportovci iaido - archiv Robert Rodriguez.

Sportovci iaido – archiv Robert Rodriguez.

Během čtyř dnů zde proběhly nejen společné semináře, závody, ale také zkoušky na vyšší dan. Bylo to velmi náročné a všichni předvedli naprosto skvělé výkony a zkoušky udělali.

Učitelé, kteří sportovce vedli, jsou rozhodně špičky v japonském bojovém umění džódó a iaidó. Hlavní učitel byl Robert Rodriguez 7. dan iaidó kyoshi, 6. dan džódó renshi a dále Andrew Watson 6. dan iaidó renshi, 6. dan džódó renshi a Henry Schubert 6. dan iaidó renshi, 6 dan džódó.

Přehled výsledků džódó

Kategorie Mudan

1. Tomáš Podhorec (Hikari Dojo Košice), 2. Jiří Černý.

Kategorie 1. dan

1. Erika Kulcsárová (Hikari Dojo Košice), 3. Jarmila Rybová, 2. Pavla Štěpánová.

Kategorie 2. dan

1. Agnieszka Krawczyk, 2. Pavel Tomeš.

Kategorie tým

3. Nozomi (Pavla Štěpánová, Jarmila Rybová, Pavel Tomeš).

Přehled výsledků iaidó

Kategorie mudan

1. Jan Pábl.

Kategorie šodan

1. Markéta Sluková, 2. Petr Stejskal, 3. Jaroslav Bitarovec.

Kategorie yondan

3. Pavla Štěpánová.

3. Nozomi 2 (Roman Záhora, Jan Verbesik, Pavla Štěpánová).

Mistrovství Polska v džódó a iaidó patří k největším závodům vůbec. Závody jsou proslulé velkou účastí sportovců z několika zemí. Medaile si odvezla i spřátelená slovenská výprava z Košic pod vedením Mariána Bartka. Obě výpravy sportovců si vedly velmi dobře a opět prokázaly, že jsou stálicemi na poli japonského bojového umění džódó a iaidó.