Další kritik Romana Berbra ve své funkci skončil!

Tomáš-Maruška

PRAHA - Další kritik Romana Berbra odešel ze své funkce ve FAČR. Tomáš Maruška, dnes už bývalý manažer klubových akademií FAČR, patřil mezi 25 odborníků, kteří nesouhlasili s odvoláním ředitele sportovně-technického oddělení fotbalové asociace Michala Prokeše na konci loňského roku. Na protest se vzdal své funkce, a radši také ukončil své působení v Dynamu České Budějovice, kde pracoval jako šéf fotbalové akademie. „Bylo mi jasně naznačeno, že by mé vyjádření a postoj mohly nadělat Dynamu problém,“ řekl pro Týden.cz Maruška.

Byl jedním z kritiků současného vedení českého fotbalu. Vadilo mu, jak ho nekorunovaný král Roman Berbr ovládá. „Myslel jsem si, že mohu fotbalu pomoci, že mohu své přesvědčení o způsobu výchovy implementovat v praxi, že mohu pomoci svou prací ve vysokých funkcích fotbalu, ale pochopil jsem, že nemohu,“ konstatoval Maruška, který byl manažerem klubových akademií FAČR.

„Je to stejně o úzké skupině lidí, kteří jednají ne na základě racionálních faktů, ale pouze svých mocenských zájmů. Alespoň takhle to dle všeho dění, co se kolem nás, úzké skupině lidí na úseku talentované mládeže FAČR a šéftrenérů regionálních akademií odehrálo, cítím a vnímám. Jak s námi bylo jednáno, jak bylo jednáno i s mými kolegy,“ dodal smířlivě.

Maruška byl jedním z 25 odborníků, kteří byli proti odvolání ředitele sportovně-technického oddělení fotbalové asociace Michala Prokeše na konci loňského roku. Tehdy ještě proti vrcholným představitelům v čele českého fotbalu bojoval, teď už také kapituloval. „Bylo to mé svobodné rozhodnutí, protože jsem pochopil, že ta práce nemá smysl,“ pravil.

A vzhledem ke svému opozičnímu názoru radši opustil všechny pozice, které v českém fotbale zastával. Maruška byl mj. předsedou komise mládeže a členem výkonného výboru Jihočeského kraje či šéfem fotbalové akademie Českých Budějovic. „Bylo mi totiž taktně naznačeno, že by můj postoj mohl nadělat klubu problémy,“ vysvětlil.

I přes všechna negativa, našel v sobě ještě chuť, jak bojovat proti pletichám. „Nabyl jsem přesvědčení, že změnu, pokud ji fotbal chce, lze udělat jen tím, že se začneme zajímat hlavně o svůj okresní fotbalový svaz, ve kterém působíme.”

„Protože ti volí vedení FAČR a dnes je tam drtivá většina rozhodčích a delegátů, kteří většinou volí jako jeden člověk bez svého úsudku. I když to nejsou zlí lidé. Zkrátka tak to cítím,“ uzavřel Maruška.

Zdroj: ruik.cz.

Čtenářská diskuze
Tags: ,