Cyklus benefičních koncertů ozdobil svým uměním houslista Pavel Šporcl

PŘEPYCHY – V Přepychách pokračoval v pátek 14. září posluchačsky velice oblíbený cyklus benefičních koncertů. Tentokrát se v kostele sv. Prokopa představila další výrazná individualita hudební scény – houslista Pavel Šporcl.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pavel Šporcl v Přepychách.
Foto: Jozef Papík

Po Jaroslavu Svěceném, Václavu Hudečkovi a Josefu Špačkovi byl Pavel Šporcl již čtvrtým uznávaným a vyhledávaným houslistou, který v Přepychách vystoupil.

Pavel Šporcl patří k nejvýraznějším osobnostem současné generace houslistů. Studoval na pražské konzervatoři a hudební fakultě AMU ve třídě prof. Václava Snítila a v letech 1991–1996 v USA. Nejprve na Jižní metodistické universitě v Dallasu u Eduarda Schmiedera, pak na Brooklyn College. Ve studiu pokračoval na Juilliard School u pedagogické legendy Dorothy DeLay. Zúčastnil se také několika seminářů a mistrovských kurzů u Isaaka Sterna, Pinchase Zukermana a Idy Haendelové.

Je nositelem mnoha významných cen – laureátem mezinárodní soutěže Pražské jaro (1997), Ceny Společnosti Bohuslava Martinů (1996), vítězem soutěže Holland Music Session World Tour Competition (1993), po níž následovalo světové turné, je laureátem soutěže ARD Mnichov (1992).

Pavel Šporcl vystupuje na koncertech nejen v Evropě, ale i v USA, Kanadě a Japonsku.

Pro Přepychy je velikou ctí, že se pátečním koncertem obec zařadila mezi významná světová místa, ve kterých Pavel Šporcl koncertoval. Koncert navštívil rekordní počet 420 posluchačů a všichni společně vytvořili úžasnou atmosféru celého setkání.

Cyklus benefičních koncertů, jejichž výtěžek je věnován na sbírkové konto určené na financování nového zvonu sv. Jiří, pořádá obec Přepychy za finanční podpory Královéhradeckého kraje.

Dana Ehlová

Čtenářská diskuze