Cyklista je také řidič

RYCHNOVSKO – Zejména v letních měsících se po našich silnicích pohybují cyklisté. A jako takoví jsou účastníci silničního provozu a platí pro ně stejná pravidla jako pro řidiče motorových vozidel.

„Musíme si uvědomit, že cyklista i jezdec na koloběžce se rovná řidič. Za jízdy například nesmí telefonovat nebo kouřit. Za tyto jmenované prohřešky mu hrozí pokuty až do výše dva tisíce korun. Naopak co cyklista musí, je užít za jízdy ochrannou přilbu schváleného typu. Tato povinnost je zákonem určena všem do věku 18 let. Děti do věku 10 let musí mít na vozovce doprovod starší 15 let. Měsíce červenec a srpen pravděpodobně nejvíce svádí k rodinným výletům. Své ratolesti pak přepravujeme buď na sedačce připevněné na vlastním kole, nebo je usadíme do vozíku k přepravě dětí určenému. Pamatujme, že v sedačce může sedět dítě do sedmi let věku a ve vozíku mohou být děti sice dvě, ale jen do věku 10 let každého z nich,“ vysvětlil policejní inspektor Ondřej Zeman.

Prázdniny také lákají ke grilovačkám či posezení na zahrádkách hospůdek a k tomu vypít nějakou tu sklenku vína, piva či jiného alkoholického nápoje. Kolo je pak typický dopravní prostředek k návratům domů.

„Cyklista je také řidič a zde nám zákon stanoví nulovou toleranci k alkoholu či jiným návykovým látkám. Zákon o silničním provozu stanoví sankci v rozmezí 2 500 až 20 000 korun v případě že hodnota alkoholu bude pod jednu promili. V případě že se tato hodnota vyšplhá nad jednu promili, můžete čekat sankci v rozmezí od 25 do 50 tisíc korun. A věřte, že dopravní policie nezahálí a provádí preventivní kontroly i těchto řidičů,“ dodal Ondřej Zeman.

Čtenářská diskuze