Cvičení v horách prověřilo připravenost na mimořádnou událost

RYCHNOVSKO – Vzrostlý strom v úterý 2. listopadu v deset hodin spadl přímo na lanovou dráhu Marta II v Deštném v Orlických horách. Nárazem stromu na lanovku došlo k jejímu poškození a následnému vymrštění deseti turistů a jejich pádu na zem. Dalších patnáct lidí zůstalo uvězněno na sedačkách vysoko nad terénem.

„Takový byl námět dnešního cvičení IZS, včetně místní samosprávy dotčených obcí. Jeho cílem bylo prověření a nácvik součinnosti jednotlivých složek při zvládání mimořádné události. Součástí akce bylo i ověření dojezdových časů, proto všechny skupiny, které se cvičení zúčastnily, vyjížděly reálně ze svých základen. Zdravotnická záchranná služba prostřednictvím operačního střediska vyslala na místo jednu lékařskou a pět záchranářských posádek ze základen v Rychnově nad Kněžnou, Opočně a Náchodě. Další výjezdovou skupinu poskytla v rámci mezikrajské spolupráce ZZS Pardubického kraje. Vedení zásahu zdravotnické složky se podle platných postupů ujal inspektor provozu. Protože nepříznivé počasí neumožnilo ne horách zásah vrtulníku LZS, letečtí záchranáři operativně zvolili náhradní řešení a nácvik vyprošťování z lanovky proběhl improvizovaně na jiném místě,“ uvedl mluvčí zdravotnických záchranářů Ivo Novák.

Zdravotníci na místě nehody provedli rychlé třídění a zraněným bylo na stanovišti neodkladné přednemocniční péče poskytnuto potřebné ošetření. Při pádu z lanovky jeden člověk zemřel, sedm turistů utrpělo vážná zranění a dva byli zraněni lehce. Nezranění účastníci nehody byli postupně vyproštěni prostřednictvím horské služby a hasičů, Lehce zraněným a fyzicky nezraněným účastníkům poskytoval podporu tým psychosociální intervenční služby ZZS KHK.

Psychicky zasažení jsou přehlédnutelní

„Při událostech tohoto typu bývají psychicky zasažení lehce přehlédnutelní. Proto je zapojení a nácvik tohoto druhu ošetření nezbytnou součástí každého podobného cvičení. Všichni zranění účastníci nehody by byli po ošetření transportováni do okolních nemocnic v závislosti na závažnosti jejich zdravotního stavu,“ řekl Ivo Novák.

Cvičení se za ZZS KHK zúčastnily dvě desítky záchranářů. Aby v současné době s opět narůstajícími počty reálných zásahů nedošlo k žádnému omezení rozsahu poskytované přednemocniční neodkladné péče v regionu, nebyla do cvičení zapojena žádná výjezdová skupina ve službě. Všechny zasahující posádky využily záložní sanitní vozidla. Pracovníci ZZS by byli svoláváni na pracoviště i při výskytu skutečné mimořádné události v rámci aktivace krizového plánu. Přestože cvičení může připomínat nedělní tragickou nehodu lanovky na Ještědu, jeho námět byl naplánován již několik měsíců předem.

Čtenářská diskuze