Cvičení radiační havárie – nález zdroje ionizujícího záření

NÁCHODSKO – Pevnost Josefov RAVELIN XIV je díky své rozmanitosti ideálním cvičným prostorem i pro zásahy jednotek požární ochrany. Tentokrát zde profesionální hasiči z jaroměřské stanice prováděli taktické cvičení při nálezu zdroje ionizujícího záření, takový zásah by se řadil do kategorie radiační havárie.

Při cvičení si mohli místní profesionální hasiči ověřit způsob identifikaci zdroje ionizačního záření („ZIZ“), procvičit měření dávkového příkonu a zajištění a manipulaci se ZIZ.

„Krajské operační a informační středisko přijalo fiktivní oznámení o zranění osoby v prostorách pevnosti s tím, že v blízkosti ležícího člověka je otevřený kontejner označený symbolem radioaktivity. Přivolaní profesionální hasiči ze stanice Jaroměř z důvodu záchrany člověka v blízkosti možného ZIZ prováděli činnost s použitím dýchacích přístrojů, ochranných oděvů a ochranných rukavic. Hasiči museli transportovat zraněnou osobu, vymezili nebezpečnou a bezpečnostní zónu. Dále provedli kontrolu kontaminace zraněné osoby, průzkumné skupiny, materiálů a techniky,“ sdělila mluvčí hasičů Martina Götzová.

Z hlediska předurčenosti jednotek požární ochrany by dále byla na místo povolána profesionální jednotka hasičů ze stanice Náchod, dále by byla vyžádána součinnost chemické laboratoře Institutu ochrany obyvatelstva z Lázní Bohdanče. Vyrozumění o události by se týkalo také Státního ústavu jaderné bezpečnosti, Policie ČR a zdravotnické záchranné služby. Všechny tyto kroky zůstaly na prakticky nerealizované, fiktivní úrovni.

Čtenářská diskuze
Tags: ,